Skocz do zawartości
kimyum

Ocena zestawu PC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym was prosić o ocenę zestawu, który w ostatnich dniach skonfigurowałem.
Komputer będzie służył głównie do pracy - trochę grafiki, czasem render video (nie będą to ultra profesjonalne zastosowania), a czasem może i w coś zagram (rzadko).
Nie planuję robić żadnego OC i najlepiej jakby po złożeniu wszystko działało stabilnie i wydajnie, bez spędzania wielu godzin nad konfiguracjami biosu.

Płyta główna: Asus TUF GAMING X570-PLUS
Procesor: Procesor AMD Ryzen 7 3800X, 3.9GHz, 32 MB, BOX
Chłodzenie CPU:  SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Ram: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB,3200MHz, CL16
Grafika: Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1660 Gaming OC 6GB GDDR5
Dysk SSD: ADATA XPG Gammix S50 Series 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe
Dysk HDD: Dysk Toshiba P300 1 TB 3.5" SATA III (x2)
Obudowa: SilentiumPC Signum SG1 Pure Black

Czytałem sporo o tych Ryzenach i płytach X570 i mam świadomość, że bywają z nimi pewne problemy, ale głównie przy zaawansowanych konfiguracjach biosa i kręceniu, co u mnie raczej nie będzie miało zastosowania. Wiem, że ta płytka ma dobrą sekcję zasilania co jest dość istotnym elementem (u konkurencji bywa z tym różnie). Ponadto powinna ładnie śmigać z dyskiem SSD na PCI-E 4.0. Wiem, że w okolicach lipca ma pojawić się w Polsce płyta MSI X570 TOMAHAWK, ale raczej nie chciałbym tyle czekać tyle czasu.

Jednak to co wyczytałem/uważam niekoniecznie musi być zgodne z prawdą i w tym miejscu chciałbym prosić o pomoc, radę i opinie odnośnie tego zestawu. Może jednak lepiej coś wymienić? A może całość jest kiepska? ;)

Z góry dziękuję za wszelkie opinie ;)
Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X470 + SSD NVMe Gen3 czy nawet Gen4 pracujący na PCI-E 3.0 wyjdzie nie wiele słabiej ( albo nawet wcale ) a sporo taniej .

Procka też bym zmienił - starczy R7 3700 / 3700X , tańsze niż 3800X a minimalnie słabsze - raptem 100-300 mhz niżej taktowan ( porównując 3700x do 3800X , zegary bazowe i turbo brane pod uwagę ) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, reyden napisał:

X470 + SSD NVMe Gen3 czy nawet Gen4 pracujący na PCI-E 3.0 wyjdzie nie wiele słabiej ( albo nawet wcale ) a sporo taniej .

Procka też bym zmienił - starczy R7 3700 / 3700X , tańsze niż 3800X a minimalnie słabsze - raptem 100-300 mhz niżej taktowan ( porównując 3700x do 3800X , zegary bazowe i turbo brane pod uwagę ) 

Dzięki za odpowiedź!

No właśnie miałem ten dylemat, ale poczytałem o tym konkretnym dysku, który wybrałem (https://www.purepc.pl/test-dysku-ssd-adata-xpg-gammix-s50-5000-mb-s-poprosze?page=0,15) i wyszło, że faktycznie osiąga on prędkości 5000 MB/s w przypadku odczytu oraz 4400 MB/s dla zapisu. I teraz pytanie, czy dyski Gen3 na PCI-E są w stanie zbliżyć się do takiego wyniku? Jak patrzyłem na testy to te tańsze opcje  (600-700 zł) osiągają max 3000 - 3500 MB/s.

Generalnie nie lubię zbyt często zmieniać sprzętu i chciałbym, aby ten nowy był na lata (obecny zestaw mam już 7 lat) :)

A pod względem samej poprawności konfiguracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Transfery transferami ale czy soft będzie w stanie to wykorzystać .

Przykładowo testy w 7 zip , otwieranie szablonu graficznego 1200 mb w GIMP-ie czy badanie spójności plików już tego nie pokazują , SSD Gen4 mają podobne lub nawet gorsze osiągi .

Choć kwestia gorszych osiągów może być związana z konkretną platformą - np. różnica 1 Ghz w przypadku Intela vs AMD ( I7 8700K@ 5 GHz vs R5 3600 @ 4 Ghz )

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, reyden napisał:

Transfery transferami ale czy soft będzie w stanie to wykorzystać .

Przykładowo testy w 7 zip , otwieranie szablonu graficznego 1200 mb w GIMP-ie czy badanie spójności plików już tego nie pokazują , SSD Gen4 mają podobne lub nawet gorsze osiągi .

Choć kwestia gorszych osiągów może być związana z konkretną platformą - np. różnica 1 Ghz w przypadku Intela vs AMD ( I7 8700K@ 5 GHz vs R5 3600 @ 4 Ghz )

Ok, tylko jak teraz patrzę to wybór płyt x470 jest bardzo mizerny. W owocowym sklepie gdzie mam zamiar składać tego kompa, mają jedynie 9 modeli i ceny ich są niezbyt zachęcające (bywają wyższe niż x570).
Pytanie podstawowe  - czy pod R7 3700X wystarczy płyta B450? Widziałem kilka fajnych modeli z bardzo dobrymi opiniami, tylko nie wiem jak np z kwestią sekcji zasilania itd. Tak jak pisałem wyżej, nie chciałbym aby się okazało, że po 2 latach muszę wymienić połowę bebechów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W polecanych zestawach na PPC są 2 płyty X470 - MSI X470 GAMING PLUS MAX ( aktualnie nie dostępna ) oraz Asrock X470 Master SLI za 588 zł .

Wybrany przez ciebie Asus X570 to koszt prawie 900 zł

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, reyden napisał:

W polecanych zestawach na PPC są 2 płyty X470 - MSI X470 GAMING PLUS MAX ( aktualnie nie dostępna ) oraz Asrock X470 Master SLI za 588 zł .

Wybrany przez ciebie Asus X570 to koszt prawie 900 zł

3 stówki różnicy przy niemal 7k za kompa to nie jest znacząca różnica ;) Do tej pory w ogóle nie brałem pod uwagę płyt ASRock. Dobre to jest? Mi się kojarzą (tak było kiedyś przynajmniej) z raczej budżetowymi płytami przeciętnej jakości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecny Asrock to kompletnie inna firma niż stary Asrock z czasów Socket A czy początków S775 .

Obecnie są bardzo dobrą firmą , nie raz konkurującą z Asusem , MSI czy GB , czasami mająca serie albo pojedyńcze modele które były w danym przedziale cenowym bezkonkurencyjne ( np. słynny Asrock P67 Pro 3 )

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, reyden napisał:

Obecny Asrock to kompletnie inna firma niż stary Asrock z czasów Socket A czy początków S775 .

Obecnie są bardzo dobrą firmą , nie raz konkurującą z Asusem , MSI czy GB , czasami mająca serie albo pojedyńcze modele które były w danym przedziale cenowym bezkonkurencyjne ( np. słynny Asrock P67 Pro 3 )

To teraz nasuwa się pytanie, czy aby na pewno będzie tu potrzebne X470/X570, jeśli nie potrzebowałbym PCI-E Gen4 (niektóre B450 i tak mają obsługę)? Jak z pozostałymi kwestiami? Bo tutaj już jest spora różnica cenowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X470 nie ma PCI-E gen 4 , to dopiero ma X570 i nadchodzące B550 .

Nie wiem jak wygląda sekcja zasilania w przypadku płyt na B450 , może lepsze mają dobrą sekcję zdolną do utrzymania 3700X/3800X bez OC , choć cenowo też nie są za dobre - za nie wiele więcej są już płyty na X470 .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, reyden napisał:

X470 nie ma PCI-E gen 4 , to dopiero ma X570 i nadchodzące B550 .

Nie wiem jak wygląda sekcja zasilania w przypadku płyt na B450 , może lepsze mają dobrą sekcję zdolną do utrzymania 3700X/3800X bez OC , choć cenowo też nie są za dobre - za nie wiele więcej są już płyty na X470 .

Ok, zberałem to wszystko do kupy i dokonałem zamówienia ;)
Ostateczna wersja wygląda tak:

Płyta główna: Asus TUF GAMING X570-PLUS
Procesor: AMD Ryzen 7 3700X, 3.6GHz, 32 MB, BOX
Chłodzenie CPU:  SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W
Ram: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB,3200MHz, CL16
Grafika: Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1660 Gaming OC 6GB GDDR5
Dysk SSD: ADATA XPG SX8200 PRO 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe
Dysk HDD: Dysk Toshiba P300 1 TB 3.5" SATA III (x2)
Obudowa: SilentiumPC Signum SG1 Pure Black

Zrezygnowałem z SSD Gen4 bo faktycznie testy nie wykazują jakiejś znaczącej przewagi. Obecnie siedzę na zwykłym HDD + mały SSD pod SATA więc jak się przełączę na M2 z prędkościami ~3500 MB/s | 3000 MB/s to będzie i tak kosmos :)
Płytę zostawiłem jednak X570. Może przepłacam trochę i nie wykorzystam w pełni jej potencjału, ale to porządna płyta i powinna dobrze służyć. Procek też za Twoją sugestią wziąłem ciut słabszy. Pewnie i tak nie odczuję różnicy. 
Po sprawdzeniu zapotrzebowania na energię wyszło trochę pod 400W więc wziąłem też nieco słabszy zasilacz (650W). Zapas myślę wystarczający.

Podsumowując - dziękuję bardzo za rady i opinie ;)
Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...