Skocz do zawartości
kwapiu

Czy 2x gtx 970 SLI oraz garść pytań do ekspertów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam się nad drobnym upgradem, tj. dokupieniem drugiej karty gtx 970 ( w związku z dobra cena ~ 500zl allegro) i połączenia jej z zainstalowaną mostkiem SLI.
Proszę o garść porad dla laika :)

  1.  Czy ma to sens - podniesie wydajność (cytując za NVIDIA - dwukrotnie) i adekwatnie do kosztu? Upgrade do np. rtx2060 to koszt ~2000zł, vs ~500zł opisywane tu SLI.
    Czytałem ze podwójny mostek dla 2 kart nie robi żadnej różnicy. Prawda?

     
  2. Chłodzenie.
    Mam zwykła wieże "be quiet" na procku. Temp. bez podkręcania procesor utrzymuje od 35C do około 60C przy pełnej wydajności. Grafika zaczynając od ~33st.C, w przy pracy na 100% utrzymuje ~80st.C. Nie dziwne wiec ze wszystkie kolejne wersje gtx970 dostawały dodatkowe wentylatory ;) 

    Pytanie:
    *  Czy i jak zwiększy się temp. pracy przy drugiej karcie? Czy jedna wentylując na drugą może je znacznie podgrzać? Może się zmniejszy?
    *  Pomysł na dodatkowe "budżetowe" sposoby ich chłodzenia?
    *  Czy zmiana chłodzenia procesora na wodne i wyprowadzenie ciepła te parę cm dalej od GPU wpłynie istotnie na jej temperaturę?
     
  3. Dysk M2 i protokół PCIe NVMe.
    Czy ktoś może wskazać mi specyfikację płyty ASUS z170-A względem obsługi kart M2, a dokładnie protokołu M.2 PCIe NVMe?
    Myślałem o dołożeniu szybkiego dysku, typu HP 512GB M.2 PCIe NVMe EX950, ale nie mogę znaleźć informacji czy moja płyta go obsłuży. Jedyna informacje jaką znalazłem to: "Obsługa 32Gb/s M.2 x 4" czyli ... tak? :)

Będę wdzięczny za odpowiedz na którekolwiek z pytań (a zwłaszcza pierwsze : )


Moj sprzet:

Płyta ASUS z170-A
i7 6700k ~4200Mhz
2x8 DDR4-2400 MHz
MSI GeForce GTX970 4096MB 256bit OC 

Specyfikacje:
https://www.x-kom.pl/p/252852-plyta-glowna-socket-1151-asus-z170-a-3xpci-e-ddr4.html
https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/88195/intel-core-i7-6700k-processor-8m-cache-up-to-4-20-ghz.html
https://www.x-kom.pl/p/230667-karty-graficzna-pci-e-msi-geforce-gtx970-4096mb-256bit-oc.html
https://www.bequiet.com/pl/cpucooler/688

Edytowane przez kwapiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalowanie SLI jest różne , nie w każdym tytule mogą działać oba GPU , czasami może być nawet gorzej niż na 1 karcie .

970 ma tylko obsługę DX11 , RTX ma już DX12 ( i do tego RT choć słabo to działa ) .

6700K może duścić SLI , podobnie jak sama platforma bo przy SLI porty działają w trybie 8x a nie 16x .

 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, KaszaWspraju napisał:

Lepsza jedna karta z 8GB pamięci. W sli ciągle będzie ograniczenie do pamięci z jednej karty.

 

1 x M.2 x4 Socket 3, *2, z klawiszem M, obsługa nośników pamięci typu 2242/2260/2280/22110 (tryb SATA & PCIE mode)*3

Dzięki. Nie jestem pewien czy obsługa "PCIE mode" jest tożsama z obsługą PCIe NVMe?
 

58 minut temu, reyden napisał:

Skalowanie SLI jest różne , nie w każdym tytule mogą działać oba GPU , czasami może być nawet gorzej niż na 1 karcie .

970 ma tylko obsługę DX11 , RTX ma już DX12 ( i do tego RT choć słabo to działa ) .

6700K może duścić SLI , podobnie jak sama platforma bo przy SLI porty działają w trybie 8x a nie 16x .

 


Dzięki za odpowiedz!
Doczytałem o liniach PCIe w 6700k, faktycznie ma ich 16, wiec karty działały by ew. w trybie 2x8.

Jestem zielony w temacie, ale spekulując dalej, czy 2 linie PCIe 3.0 x16, tu działajace 2x8, oznaczało by przepustowość o polowe mniejszą? Jak przy PCIe 2.0 np?
Zmierzam do tego, ze w w zalinkowanym artykule, nawet na liniach 2.0, 2 karty w SLI podwajają wynik w 3DMark  - czyli dalej "gra warta swieczki" do zabawy w standardzie max dx11?

Edytowane przez kwapiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...