Skocz do zawartości
effect

2 dyski m.2

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

mam płytę MSI B450 Steel Legend + R 2700.

Podłączyłem sobie dysk do 1-go slotu m.2 i chciałbym dołożyć 2-gi dysk m.2; ale nie wiem jakie będą konsekwencje w kontekście linii. W manualu piszą, że użycie drugiego slotu wyłącza jeden SATA3_3 (i ok, ja potrzebuje max 2 slotów SATA3). Ale nie ma scenariusza użycia dwóch dysków m.2 + konsekwencje dla linii. Prosiłbym o oświecenie :) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek daje 24 linie PCI-E 3.0 , dodatkowo z chipsetu masz 6 linii PCI-E 2.0 .

Zwykle karta graficzna potrzebuje 16 linii choć w praktyce wystarczy mniej , nawet jak to jest flagowy 2080Ti czy Titan RX .

Płyta ma jedno gniazdo M.2 4x i jedno M.2 2x , linii spokojnie starczy .

Działać też powinno to normalnie , oba porty obsługują dyski NVMe .

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jemu chodzi o dyski a nie kartę graficzną.

Jeżeli użyjesz 2x ssdM2 to ci wyłączy SATA3 bodajże 2 - zobacz w instrukcji.

Jeśli masz Asmedie A-1 , A-2 to nic nie wyłączy jak tylko obniży prędkość wybranych SATA3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki.

Kupiłem ten 2-gi dysk, wpiąłem i BIOS go nie widzi. Nie wiem czy się bawić w cokolwiek czy od razu odsyłać.

W dniu 8.06.2020 o 09:51, Mati11111 napisał:

@effect Posiadam tę płytę i mam tak, że: podczas włączenia komputera przez 2-3 sec w komputerze wyją wszystkie wentyle (nawet z karty graficznej). Czy ten hmm "problem" występuje również u Ciebie? 

Normalne zjawisko.

Jak napisałem wyżej, zakupiłem drugi dysk ze wsparciem NVMe, ten drugi slot na płycie nie jest NVMe - czy to może być powód tego, że BIOS go nie widzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, reyden napisał:

Drugi dysk to SATA czy NVMe ?

Bo jeden z portów M.2 obsługuje tylko dyski NVMe .

 

Mam 2 dyski NVMe, podpinam do 2 slotów M.2, z tym, że ten drugi slot nie wspiera NVMe (ale zakładam, ze to nie przeszkoda).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba sloty wspierają standard NVMe .

Slot oznaczony jako ultra M.2 ( M2_1 ) obsługuje tylko dyski PCI-E / NVMe ( to w zasadzie to samo ) .

Zamień miejscami dyski i zobacz czy oba będą widoczne , czy tylko stary czy tylko ten nowy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę się podpiąć?

W specyfikacji mojej płyty stoi:

Cytat

2 x M.2 ports (Key M)1

M2_1 slot (from AMD® processor) supports PCIe 3.0 x4 (1st, 2nd and 3rd Gen AMD® Ryzen™/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics and 2nd Gen AMD® Ryzen™ with Radeon™ Graphics) or PCIe 3.0 x2 (Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics) and 2242/ 2260/ 2280/ 22110 storage devices

M2_2 slot (from AMD® X470 Chipset) supports PCIe 2.0 x4 and SATA 6Gb/s 2242/ 2260 /2280 storage devices

SATA1 port will be unavailable when installing SATA M.2 SSD in M.2_2 slot

PCI_E6 slot will be unavailable when installing PCIe M.2 SSD in M.2_2 slot.

W porcie M2_1 mam Adatę XPG SX6000 Pro, ale trafił do mnie jeszcze Micron 256GB M.2 2280 PCIe NVMe (MTFDHBA256TCK). I jak podpiąłem Microna do M2_2 (przy zahibernowanym kompie), wszystko wstało poprawnie dysk był w Windowsie i wszystko działało. Do następnego restartu.
Po tym Windows przy logowaniu użytkownika wywalał BSODA Kernel Mode Heap Corruption lub Kernel Secuirty Check Failure . Jednak nie udało mi się namierzyć przyczyny. Czy to raczej niezgodność dysku? I lepiej np. wepchnąć go w jakąś obudowę i zrobić pendrive'a?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2020 o 19:50, reyden napisał:

Oba sloty wspierają standard NVMe .

Slot oznaczony jako ultra M.2 ( M2_1 ) obsługuje tylko dyski PCI-E / NVMe ( to w zasadzie to samo ) .

Zamień miejscami dyski i zobacz czy oba będą widoczne , czy tylko stary czy tylko ten nowy .

Hej dzięki za podpowiedź, niestety fiasko. Tak jakby slot M2_2 był nieaktywny.

1. Odpiąłem 2 pozostałe SATA i zgodnie ze wskazówką zamieniłem miejscami obydwa dyski M.2 - BIOS wykrył tylko dysk w slocie M2_1 - czyli ten nowy dysk (przynajmniej wiem, ze "działa").

2. Następnie wypiąłem ten nowy dysk ze slotu M2_1 i pozostawiłem stary w M2_2 (na którym jest OS) i dalej nic. Zero sprzętu w BIOSie.

Wątpię, aby coś było uszkodzone, zakładam że można coś w BIOSie zdziałać, ale od kilku lat nie śledzę spraw związanych z nowym sprzętem, więc się nie znam. Jakieś pomysły? Może jest jakaś opcja "dodawania" / "przydzielenia" dysku?

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W manualu do płyty nie widzę nic na temat włączania / wyłączania portów M.2 .

Możesz jeszcze zrobić update biosu , może coś pomoże .

Napisz też do supportu Asrocka , może oni coś pomogą choć obstawiam że płyta pójdzie na RMA .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki reyden.

Też doczytałem manual, dzięki za sprawdzenie.

Spróbuje updejtu, ale wątpię, że to coś da. RMA płyty to dla mnie problem, ponieważ muszę wcześniej kupić coś nowego (komp zarabia na siebie). Wątpię że płyta jest uszkodzona, choć na to wskazuje, czuje że bardziej chodzi o "dysorganizacje" ;) 

Są jakieś sensowne modele mobo pod 2x M.2 na b450 (brak wentyla na chipsecie jest ważne)?

Ps. A, oczywiście do Asrocka też napiszę.

Edytowane przez effect
Dopisanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...