Skocz do zawartości
lann

NOWA PŁYTA GŁOWNA NA 1151

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż ostatnio spaliłem sobie płytę główną  MSI B250M PRO-VDH i niestety jestem zmuszony zakupić nową, ale nie wiem co aktualnie najbardziej się opłaca w 2020 r. kupić pod mój aktualny zestaw, który ma już swoje lata i dlatego piszę do was o prośbę w dobraniu nowej płyty pod aktualny zestaw.

Zestaw:

Procesor: i5 7400 3GHz, 6MB

Ram: HyperX Fury 2x4GB 2400MHz, CL15

Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 500W

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG2W Pure Black

Dysk HDD: Wester Digital Cavier Blue 1TB

Dysk SSD: Crucial mx500 250GB

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie opcje są 3 , w tym 2 wymagające wymiany CPU .

1 opcja - kupić dowolną płytę na chipsecie serii 100/200 , twój CPU wtedy będzie działać ale blokujesz sobie możliwość rozbudowy .

2  opcja - kupić płytę na chisecie serii 300 , możesz wtedy wsadzić procki 8 czy 9 generacji ale twój I5 już nie zadziała , więc od razu trzeba kupić procka .

3 opcja - to zmiana platformy na AMD - płyta na B450 + Ryzen 1/2 lub 3 ( zależnie ile będziesz miał kasy ) , pod Ryzena przydało by się dać szybszy ram aby w pełni wykorzystać jego mozliwości .

W przypadku opcji 2 to zalecany I5 8/9 gen , koszt 800+ zł za procka , w podobnej cenie jest Ryzen 5 3600 .

Taniej to Ryzen 5 1600 AF / 2 600 .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem drukarke kablem usb na przedni panel w pc i zrobiło mi zwarcie i komputer się wyłączył. Otóż jestem po wizycie w serwisie i odebraniu komputera i do wymiany mam płytę i procesor więc teraz jak jesteście w stanie podpowiedzieć, bo nie jestem na topie tego co teraz dobrze się może sprawować pod resztę komponentów co wrzucić do tego zestawu. Jaki procesor i jaką płyte. Budżet myślę, że do 1500 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale masz GPU jakieś, prawda? Większość Ryzenów nie ma iGPU.

Jeśli tak to Ryzen 5 3600 + mobo na B450 (ASRock B450M Pro4 z tańszych; MSI B450 Tomahawk, B450 Mortar z nieco droższych, płyty MSI z dopiskiem MAX na pułapie 400-500PLN są ogólnie polecane) wyjdzie ~1200-1300PLN. RAM tymczasowo możesz zostawić, ale docelowo pod Ryzena szybszy daje solidnego kopa, więc warto zmienić na 3000MHz+ - popularne są kostki Ballistix Sport 3000 CL15, bo ładnie się na ogół kręcą.

Jeśli nie chcesz sobie zamykać upgrade path (aczkolwiek podstawka AM4 i tak zbliża się do końca żywota), możesz wziąć droższą płytę na X570, która zapewne posłuży z generację procesorów dłużej (ale wtedy proc + mobo wyjdzie ten 1500PLN). Ale np. na płytach MSI na B450 na 99% też będziesz mógł się kiedyś przesiąść na Ryzena 4XXX, choć będzie to wymagało specjalnego BIOSu.

A jeśli nie potrzebujesz na ten moment jakiejś mega wydajności (bo np. masz GPU o wydajności <GTX1080 i  nie planujesz szybko zmieniać), opcje AMD poniżej Ryzena 3600 (1600AF (6/12), 2600 (6/12), 2700 (8/16), 3300X (4/8)) też są w porządku, a wyjdzie nieco taniej.

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam kartę graficzna Asus ROG Strix GeForce GTX 1050TI Gaming OC 4GB, tak jak pisałem powyżej komputer mam już trochę czasu i po prostu planowałem cala maszynę wymienić za około półtorej roku jak skończę inżynierkę, dlatego potrzebuje coś mniej więcej na tym samym poziomie co miałem do tego momentu. Komputer służy głównie do pracy w Autocadzie, excelu i programowania i do gierek jak CS:GO żebym miał te 300 fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być też do CSa, wybieraj CPU między Ryzenem 3600 a 3300X i od razu, albo jak najszybciej zmień RAM na szybszy. 3300X może być w CS nawet nieco szybszy, ale 3600 ma dwa rdzenie więcej, więc np. pewnie szybciej będzie kompilował kod. Płyta główna wedle uznania: weźmiesz najtańszą, mniej prawdopodobne, że dostanie opcję na upgrade path, weźmiesz X570, są jakieś szanse, że za 1,5 roku będziesz wciąż miał opcję na solidny, w miarę aktualny model procesora pod nią.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...