Skocz do zawartości
Y78

Czy Dark Rock Pro 4 może być przyczyną przegrzewania się GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno kupiłem Dark Rocka Pro 4 żeby schłodzić mojego 3700X. Sam 3700X chłodzony dark rockiem jest akceptowanie chłodny. Podczas grania 61-64C ze skokami do 70-75C, ale z tego co wiem zen2 tak ma. Problem jest inny. Odkąd kupiłem DRP4 moja karta Sapphire Rx 5600 XT Pulse zaczęła się grzać nieporównywalnie bardziej. Temperatury wzrosły o kilka dobrych stopni. Zmieniłem nawet obudowę na Be Quiet Pure Base 500DX, mam ją ze stockową ilością wentylatorów, z tym że wentylator z topu przeniosłem na front jako wciągający, ponieważ widziałem na YT że taka konfiguracja daje najlepsze temperatury. Więc mam 2X front jako wciągające i 1X tył jako wyciągający. Teraz moje GPU ma w grach max 77C edge, 86C Junction i 86C pamięci. Jednakże wiem że jakbym się postarał to mogłoby być 79C edge, 87C junction i 88C pamięci. Wcześniej, przed zamontowaniem DRP4 szczególnie pamięci były znacznie chłodniejsze. Używałem wtedy Wraith Prism. Poza temperaturami GPU wzrosły temperatury dysku NVMe. Podczas grania osiąga 67C, przy czym jest to ściśle zależne od GPU, bo karta go po prostu ogrzewa. Czy spotkał się ktoś kiedyś żeby DRP4 powodował przegrzewanie się innych podzespołów? Mogę oddać DRP4 i wziąć zwykłego Dark Rocka 4, ale to jest chłodzenie mniej wydajne, mniej przyszłościowe (jakbym chciał włożyć wydajniejszy procesor to może się okazać za słabe). Jednakże jeśli by to miało rozwiązać wszystkie moje problemy i nieznacznie podnieść temperatury CPU, to bym się skusił. Czy zmiana coolera na Dark rock 4 "bez pro" mogłaby obniżyć te temperatury? Co sądzicie o tych temperaturach? Są one akceptowalne czy lepiej coś z tym zrobić? Mogą one skrócić okres życia GPU i NVMe? Mój ram jest podkręcony do 3200MHz na 1.36V i trochę się martwię że on też się przegrzewa...

Zastanawiam się też nad zamianą DRP4 na AIO na przykład ARCTIC Liquid Freezer II 240. Czy to chłodzenie będzie równie wydajne jak DRP4? Czy lepiej wziąć coś innego w cenie max 500zł?


Mój hardware:
Obudowa - Be Quiet Pure Base 500DX
CPU - Ryzen 7 3700X
Cooler - BQ Dark Rock Pro 4
GPU - Sapphire RX 5600 XT Pulse
NVMe SSD - Plextor M9Peg
PSU - Be Quiet System Power 9 500W
MOBO - ASRock B450M-HDV
RAM - 2X Crucial Ballistix Sport LT 16 GB 2666mhz cl 16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Setnik napisał:

Miałeś chłodzenie które dmuchało na grafikę i do góry i to pewnie dlatego tak się dzieje.
Musisz zwiększyć przepływ powietrza wewnątrz obudowy.
 

Wraith Prism dmuchał raczej w stronę ramu i vrm niż w stronę gpu/m.2. Zwróć uwagę na układ radiatora. W każdym razie myślałem też nad tym AIO ARCTIC Liquid Freezer II 240. Myślisz że założenie AIO na top jako wyciągające mogłoby pomóc? Obawiam się trochę wydajności tego AIO. Tak jak już pisałem 3700X nawet na DRP4 się grzeje. W AIDA64 dobijał do 90C no ale to zasługa wysokich napięć jakie dostaje zen2. Boje się trochę awaryjności AIO. Używam mojego komputera 8-12h dziennie więc lekkiego życia to ono nie będzie miało. W każdym razie gdybym miał zostać przy drp4 to jakie wentylatory do obudowy polecasz? Prosił bym o dwie propozycje: bez ograniczenia budżetu i do max 60-70 zł i powiedz mi czy jest duża różnica między nimi. Mogą być 140mm, nawet chyba lepiej bo ciszej. Moja obudowa ma 6 miejsc na 140/120. Zależy mi żeby były ciche i wydajne. Moja płyta ma tylko jeden dodatkowy port pwm który już używam więc musiałbym je podpiąć przejściówką na stałe napięcie np 9V dlatego super żeby były ciche.

 

Dzięki za odpowiedź :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomnę tylko że pewnie zamontowałbym je jako wciągające powietrze na froncie. Pozostałe 3x Pure Wings 2 140mm dałbym na 2 x top, 1x tył jako wyciągające. Co do tego mojego podłączenia wentylatorów to stockowe są non-PWM kontrolowane napięciem. Muszę je podłączać do jedynego portu nad którym mam kontrolę za pomocą rozgałęziacza

Edytowane przez Y78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym filmem:

dołożenie dodatkowych 2 wentylatorów nic nie zmienia. Ale tutaj on ma Dark Rocka 4 zwykłego, bez pro.

Tutaj ktoś inny dodał 3 wentylatory noctuy i miał chłodzenie NH-D15. Różnica jest wyraźna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prism ma takie wycięcie góra dół przez które dmucha delikatnie i to ma taki wpływ.
Tak patrząc na chłodzenie na tych Filmach to wszystko zależy od producenta płyty gdzie umieścił
gniazdo PCIe.
Na niektórych filmach chłodzenie prawie dotyka karty, to właśnie wtedy rośnie temperatura karty.
Jak masz możliwość zwiększyć obroty wentylatorów to to zrób (te zasysające).

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Setnik napisał:

Prism ma takie wycięcie góra dół przez które dmucha delikatnie i to ma taki wpływ.
Tak patrząc na chłodzenie na tych Filmach to wszystko zależy od producenta płyty gdzie umieścił
gniazdo PCIe.
Na niektórych filmach chłodzenie prawie dotyka karty, to właśnie wtedy rośnie temperatura karty.
Jak masz możliwość zwiększyć obroty wentylatorów to to zrób (te zasysające).

Testy robiłem przy obrotach na 100%. Miałem pod ręką 2 wentylatory nzxt aer f120 i wrzuciłem je na top jako wyciągające. Zasiliłem 7V. Po pierwszych testach nie widzę żadnej większej różnicy. Nie wiem może ta karta tak ma. Mam pod ręką drugi pc z r5 1600 chłodzonym moim starym Wraith prismem więc później przełożę kartę i zobaczę. Jak będę miał konkretne informacje to napiszę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powietrza masz mieć więcej w środku, to jest ważne.(ma go napływać więcej niż wypływać)
na przodzie obudowy daj max na testy, tył może być max i góra nawet na 5v może być.
Jak powietrza będziesz mieć wyciągniętego więcej niż zasysanego do obudowy to grafika i wszystko pod niż będzie mieć wyższą temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do testów lepiej ustawić stałą prędkość wentylatorów gpu. Zastanawiam się czy dać ją mniej więcej taka jaką daje auto czy dać wyższą, taką że jest chłodno. Może to mieć jakieś znaczenie? Auto daje 800-1050rpm ja zrobiłem kilka testów przy 1450. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Setnik napisał:

Powietrza masz mieć więcej w środku, to jest ważne.(ma go napływać więcej niż wypływać)
na przodzie obudowy daj max na testy, tył może być max i góra nawet na 5v może być.
Jak powietrza będziesz mieć wyciągniętego więcej niż zasysanego do obudowy to grafika i wszystko pod niż będzie mieć wyższą temperaturę.

Po dokładnych testach wielu konfiguracji mogę śmiało stwierdzić że nie warto dokupować wentylatory.

Najlepsze wyniki miałem w konfiguracji 1x wyciągający z tyłu Pure Wings 2 140mm, 2x wyciągający na topie - też Pure Wings i 3x wciągający na froncie (1x Fractal Design al12, 2x nzxt aer f12). Wszystkie wentylatory działały na pełnych obrotach. W najlepszym przypadku czyli przy zajętym panelu przednim oraz zdjętym filtrze na topie miałem przy obrotach gpu 1050rpm maksymalne temperatury:

Gpu: edge - 65C, hot spot - 72, pamięć - 76.

NVMe - 54C

Taka sama konfiguracja wentylatorów ale z filtrem i front panelem:

Gpu: edge - 66, hotspot - 75, pamięć - 78

NVMe: 60

A przy konfiguracji stockowej czyli 1x top 1x tył 1x front, wszystkie Pure Wings 2 140mm, miałem:

Gpu: egde - 69, hot spot - 76, pamięć - 78.

NVMe: 63

Jak dla mnie wyraźnie widać że żadne dodatkowe wentylatory nie mają sensu. Różnica jest znikoma. Co do temperatury NVMe to chyba ten dysk tak ma. W międzyczasie przetestowałem go w innej obudowie z Wraith prismem I było w zasadzie tak samo. A to że spadła przy zdjętym panelu przednim to nie winił bym obudowy. Jak powtórzyłem test z samym filtrem na przodzie bez front panelu to wzrosła do 60C (bez front panelu było 54C) więc w zasadzie pewnie nie ma obudowy która załatwi ten problem. Wychodzę z założenia że za dużo nie zdziałam z tymi temperaturami i chyba ma tak być więc chyba skończy się tak że sobie odpuszczę i zostawię tak jak jest. Nie sądzę żeby aio coś zmieniło skoro obudowa napakowana wentylatorami niewiele daje.

Dzięki za pomoc :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem też testy w starej obudowie w której siedzi r5 1600 chłodzony moim starym Wraith prismem. Wygląda to tak w dużym skrócie że temperatury absolutnie nie były niższe. Po prostu ze względu na gorszy airflow gpu w trybie auto miało wyższe obroty. Trochę śmiesznie to wygląda bo teraz mam lepszy airflow I gorsze temperatury, właśnie dlatego że mam lepszy airflow. Chyba ustawie customowa krzywą i będzie po problemie. Co do temperatury dysku, wychodzi na to że jest również taka samo tylko po prostu wcześniej nie zwracałem na to uwagi. Chyba zrobiłem problem z niczego.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Y78 napisał:

Po dokładnych testach wielu konfiguracji mogę śmiało stwierdzić że nie warto dokupować wentylatory.

Najlepsze wyniki miałem w konfiguracji 1x wyciągający z tyłu Pure Wings 2 140mm, 2x wyciągający na topie - też Pure Wings i 3x wciągający na froncie (1x Fractal Design al12, 2x nzxt aer f12). Wszystkie wentylatory działały na pełnych obrotach. W najlepszym przypadku czyli przy zajętym panelu przednim oraz zdjętym filtrze na topie miałem przy obrotach gpu 1050rpm maksymalne temperatury:

 

A bez tych trzech wentylatorów wciągających na froncie będą większe temperatury?(same wyciągające).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2020 o 09:53, B@nita napisał:

A bez tych trzech wentylatorów wciągających na froncie będą większe temperatury?(same wyciągające).

Z moich testów wynika że najlepiej sprawdzaja się konfiguracja: 3x 120mm front 2x 140mm top 1x 140mm tył. Dobrze sprawdzają się też dwie inne konfiguracje: 2x 140mm front 2x 120mm top 1x140mm tył oraz 1x 140mm front 1x 140mm top 1x 140mm tył. Przy czym różnica między tymi dwoma gorszymi konfiguracjami a tą lepszą to 1-3C w zależności o jakiej temperaturze mówimy więc wydaje mi się że najbardziej optymalna jest konfiguracja domyśla dla tej obudowy (1x 140mm front 1x 140mm top 1x 140mm tył). Same wyciągające też próbowałem ale było kilka stopni gorzej niż w przypadku tych które wymieniłem powyżej.

Edytowane przez Y78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...