Skocz do zawartości
Kappuchu

G.Skill Ripjaws problem z taktowaniem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Problem z taktowaniem pamięci ram na nowym zestawie.
Płyta B450 gaming plus max.
Procesor Ryzen 5 1600af
Pamięc ram G.Skill Ripjaws 3200 2 x 8 gb dual chanel  (F4-3200C16D-16GVKB).
Z tego co jest napisane w specyfikacji to płyta obsługuję tą pamięc w pełnym zakresie taktowania.

Problem polega na tym, że płyta zbiła taktowanie do 2133 Mhz i nie reaguje na żadną zmianę, CPU-Z cały czas pokazuje 2133.
Zmienianie profilu xmp nic nie daje. cały czas utrzymuje się 2133.
Próba ręcznego ustawienia częstotliwości przy wyłączonym profilu xmp również nic nie dała.
Próba włączenia taktowana na 1600 Mhz również nic nie zmienia, generalnie co by się nie zaznaczyło cały czas jest 2133 Mhz.
Bios najnowszy .H60
Trochę utknąłem z tematem bo brakuje mi pomysłu co może być nie tak, generalnie powinno wszystko działać.
Pamięci włożone w odpowiednie sloty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie też jest to dziwne, że na nic nie reaguje.

Poniżej screen z bios już po restarcie i screen z cpu-z

Z innymi zmianami nie sprawdzałem, bo generalnie nie mam potrzeby żeby coś tam więcej zmieniać

cpu.png

MSI_SnapShot.png

Edytowane przez Kappuchu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DRAM Voltage powinno być na auto, skoro pamięci ustawiasz z profilu xmp, bo przy niższym taktowaniu nie potrzebne jest tak wysokie napięcie. Zrób reset biosu zworką, bo wygląda, że coś jest nie tak z biosem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, wysio napisał:

DRAM Voltage powinno być na auto, skoro pamięci ustawiasz z profilu xmp, bo przy niższym taktowaniu nie potrzebne jest tak wysokie napięcie. Zrób reset biosu zworką, bo wygląda, że coś jest nie tak z biosem.

 

37 minut temu, Zgreed66 napisał:

Spróbuj ręcznie wklepać 2933, 16-16-16-36 na 1.35V. To musi wejść.

A więc tak. Zworkę zrobiłem, bios dostał reset. Bo ponownym włączeniu zmieniłem tylko profil i sytuacja dalej ta sama, czyli zadnej zmiany.

 

Próbowałem ręcznie wklepać 2933 również nic się nie zmieniło cały czas zostaje 2133.

 

Już się zastanawiam czy coś nie jest walnięte bo wygląda jakby w ogóle nie ogarniał że coś mu się w ustawieniach zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, znalazłem przyczynę - uwalona jedna kość pamięci.

Spróbowałem odpalić tylko na jednej kości komputer, zostawiłem kość w slocie który zaleca producent dla obsługi tylko jednej kości.

Po włączeniu ustawiłem profil XMP i ładnie wszystko wskoczyło na 3200 MHz.

Zrobiłem podmiankę na drugą kość ten sam slot i po włączeniu jednostki,kręcą się wiatraki a na monitorze tylko black screen, dodatkowo świeci się dioda od Dram na płycie głównej.

Spróbowałem jeszcze w innym slocie taka sama operację i podobne zachowanie.

Zmyliło mnie to że CPU-Z pokazuje ilość pamięci 16gb, gdzie bios ( w prawym górnym rogu) pokazuje jej tylko 8gb, widocznie już miał problem z odczytaniem pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...