Skocz do zawartości
szymaa

Ocena zestawu 3500 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

w przeciągu najbliższych 2 tygodni chciałbym zamówić nowy komputer. Przeznaczenie to głównie gry.

Nie jestem wymagającym użytkownikiem, ale chciałbym uzyskać możliwie najlepszą płynność przy wyższych detalach. Główne gry w jakie gram to CSGO, COD: Warzone, PUBG, często lubię wracać do Wiedźmina 3 itp.

Mój obecny zestaw ma już kilka lat i czas go wymienić. Celuję w coś tego typu:

ZASILACZ: SilentiumPC Vero L2 Bronze 600W
SSD: Samsung 860 QVO 1TB 2,5"
GRAF: Palit GeForce GTX 1660 SUPER GP OC 6GB GDDR6 192bit
RAM: Patriot Viper 4 Blackout DDR4 16GB (2 x 8GB) 3000 CL16
PŁYTA: Gigabyte B450M DS3H
OBUDOWA: SilentiumPC Signum SG7V TG
PROCESOR: Ryzen 3 3300X

koszt: ok 3 500 zł. Ale rodzi się kolejne pytanie czy nie można przerzucić niektórych części ze starego komputera, a za zaoszczędzone pieniądze wymienić poszczególne komponenty?

Zastanawiam się nad pozostawieniem obudowy, zasilacza i SSD. Jednak nie jestem przekonany czy będą pasowały.

Obudowa: SilentiumPC Brutus M25 Pure Black - czy wszystko się zmieści i czy cyrkulacja powietrza będzie na odpowiednim poziomie?

Zasilacz: Corsair CX Series 500W - czy wystarczy na ten zestaw i czy po 6 latach użytkowania w dalszym ciągu można go eksploatować w nowym zestawie?

SSD: Dysk SSD Crucial MX500 500 GB 2.5'' SATA III

 

Z góry dziękuje za sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ze względu na OC , także na to że Ryzen 5 ma więcej rdzeni / wątków , co prawda 1 600 AF to poprawiony Ryzen Gen 1 w nieco niższym procesie technologicznym ale zawsze to więcej .

Boxowy cooler na razie starczy choć na przyszłość warto dać coś lepszego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R5 2600 to prawie to samo co R5 1600AF, ten sam proces technologiczny. Jeśli znajdziesz w podobnej cenie czy dychę drożej, to bierz 2600. Ale już +50PLN wart nie jest, bo różnica w wydajności to 1-2%.

Ryzen 3300X jest dobry, jeśli masz monitor o naprawdę wysokim odświeżaniu, bo w grach typu e-sport wyciągnie sporo więcej fps niż sześciordzeniowe Ryzen 1600AF czy Ryzen 2600. Będzie pewnie nawet nieco szybszy niż Ryzen 3600, ale niewiele. To tegoroczne modele, w środku raczej siedzi nieco nowszy krzem, niż z początków Zen2, więc i wydajność minimalnie lepsza.

Za to w zwykłych grach (czyli tam gdzie nie schodzisz z detalami do ultra-low, żeby mieć 300fps), różnicę między 1600AF a 3600 czy 3300X ewentualnie czasem zobaczysz w mikrostutterach, kiedy starsze procesory mają problem z utrzymaniem płynnego fpsu i np. na chwilę spada ze 100fps do 40fps. Niemniej przez większość czasu to GPU będzie wąskim gardłem w takim zestawie, nie na odwrót. Więc jeśli nie planujesz przez kilka lat nic w sprzęcie zmieniać, to IMO lepiej mieć procesor sześciordzeniowy o nieco słabszym jednym rdzeniu, niż czterordzeniowy, acz silniejszy w jednym wątku.

Obudowa, zasilacz 500W i stary SSD powinny sobie spokojnie dać radę - chyba, że brakuje Ci miejsca na dane, to dokup nowy dysk, ale z zastrzeżeniem jak wyżej.



 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

torrentius, dziękuję za wypowiedź. Aczkolwiek trochę mi ona namieszała w głowie. W sensie, zastanawiam się w dalszym ciągu nad 3300x głównie ze względu na małe różnice cenowe.

1600AF / 2600 / 3300x odpowiednio w PLN 499/599/629 - więc dokładając 130 zł mam właściwie nowszy procesor, która teoretycznie powinna dać kilka fps więcej i powinna posłużyć mi na dłużej. Tym bardziej nie odczuję takiej kwoty w przypadku kiedy zrezygnuję z zakupu obudowy i zasilacza.

Aczkolwiek zastanawiam się, czy jest to aż tak duża przepaść pomiędzy tymi procesorami? Jeśli uzyskam z tego maksymalnie +5 fps to chyba będzie to gra nie warta świeczki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to "posłużyć na dłużej" to jest złożona sprawa w dzisiejszym świecie.

1600AF i 2600 to procesory o sześciu rdzeniach. 3300X ma cztery rdzenie - ale mocniejsze. Na dzień dzisiejszy niewiele jest gier, gdzie starsze procesory, mimo 50% więcej rdzeni są wyraźnie mocniejsze niż 3300X. Ale wraz z pojawieniem się nowych konsol, które będą miały procesory ośmiordzeniowe i szesnastowątkowe, to się może zmienić.

Zwracam uwagę na 3300X głównie ze względu na to, że wspomniałeś CS GO - tu będzie odczuwalnie lepszy niż pozostała dwójka, ale tylko jeśli podchodzisz do gry ze skrajnie esportowym zacięciem. W zwykłych grach to faktycznie będzie w porywach do kilku-kilkunastu klatek w tytułach preferujących silny rdzeń, a i to tylko do czasu, kiedy nie zaczną pojawiać się gry mocniej ceniące sobie wielowątkowość.

Tu masz recenzję 3300X na PPC, łącznie z testami w różnych grach:
https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-3-3100-i-ryzen-3-3300x-nowe-rozdanie

Gdybym był dziś na Twoim miejscu rozważałbym w PC w takim budżecie jedynie 1600AF lub 3600, który czasem idzie dostać za ~750PLN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wasze rady.

Na chwilę obecną moje podejście się trochę zmieniło. A mianowicie. Nie chcę zostawiać starych komponentów. Wolę cały komputer postawić na nowo dokładając trochę PLNów. Co myślicie na temat zestawu który planuję zakupić?

https://www.morele.net/inventory/info/f9227c39/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wiem o tym i często spotykam się z tego typu refleksjami. Choć nie zapowiada się, że ceny spadną, a jeśli już to za 2/3 miesiące po nowych premierach. Choć i to nie jest pewne. W takim wypadku mógłbym albo ciągle przesuwać granicę cenową, albo czekać w nieskończoność na przeceny :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dobrego momentu na zakup elektroniki, zawsze kiedyś będzie taniej, zawsze w końcu wyjdzie coś nowego-lepszego ;)

Nie wiem co masz obecnie, ale taka prawda, że nawet jakiś sześcioletni i5 poradzi sobie jeszcze przez chwilę w grach niemal równie dobrze, co ten Ryzen - wyjątkiem kilka nowszych tytułów, w których czuć różnicę w liczbie rdzeni i wątków - np. duże gry Ubisoftu na starszych CPU chodzą dziś już odczuwalnie słabiej. No ale nie Wiedźmin 3 :) Najwięcej daje wymiana karty graficznej - a tu ceny są równie parszywe od czasu boomu na kryptowaluty.

Sam rok temu przesiadłem się z 3570k (kupiony w 2012) na Ryzena 1700 - grałem dużo w Monster Hunter World i chciałem to streamować, do czego zdecydowanie brakowało mi liczby rdzeni. Bez streamowania gra sobie zupełnie znośnie radziła z 60fps również na starszym CPU - mam do tego radka RX580. Jakiekolwiek zmiany w sprzęcie odkładam do momentu, kiedy wyjdzie następna gierka na którą będę chciał poświęcić kilkaset godzin, a obecny sprzęt nie pozwoli grać w średnich ustawieniach graficznych :)

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę ponad budżet, lecz z wydajniejszą grafiką https://www.x-kom.pl/lista/rf5c2pt2b

  • G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ripjaws V Black
  • AMD Ryzen 5 2600
  • MSI B450-A PRO MAX
  • ASRock Radeon RX 5600 XT Phantom Gaming D2 OC 6GB GDDR6
  • SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black
  • SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze

Jeżeli taniej to wymiana grafiki na GTX1660 Super https://www.x-kom.pl/p/520235-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-gtx-1660-super-gaming-x-6gb-gddr6.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie rzeczy według mnie do wymiany: dysk bym brał pod M.2, gdyż te są dużo szybsze i nie wymagają żadnych kabli, a pamięć RAM wziąłbym taką, którą można będzie podkręcić z większym prawdopodobieństwem do 3600 MHz. W wypadku Ryzena ma to znaczenie. Ewentualnie przystępne cenowo 3600 MHz od Goodram.

Albo taki zestaw za niewiele ponad 3660zł...

1157808399_Adnotacja2020-06-20175339.png.07bcffe0ae2e7b070b72719e7528e155.png

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...