Skocz do zawartości
forest kila zbila

Upgrejd kompa.

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka Forum!

Krótko o moim kejsie. Komp robi za htpc i gierki na tv, casual. Chcę wymienić na szybsze ale raczej budżetowo. Bardzo zależy mi na ciszy.

Obecnie:

DFI p35, c2q @3,6ghz, 4GB ramu, GF550 1GB.

To chcę zmienić.

Zostawić chcę: SSD + dysk (satowe), obudowa chieftec atx. Chłodzenie ninja raczej nie wejdzie na nowe płyty, brak zestawu montażowego? Zasilacz seasonic ss-500ht F3 - nie pozmieniały się wtyczki itd? na 12v daje 17 + 16a.

Docelowo może wpadnie szybsze SSD nvm ale na tą chwilę chyba nie ma sensu.

Myślałem o wrzuceniu płyty b450/b550 (polecana do zestawów asrock lub Gigabyte B550M DS3H) - ~450zł

Pamięć 2x8GB 3200mhz - pewnie jakieś tańsze - 360zł

Procesor. Ryzen 3/5?  Gierki + youtube. Czasem edycja fotek ale obecny konfig tu sobie radzi. Jest sens ładować ryzena 5 3600 czy wystarczy podstawowy 3 1600? 400-850zł

Grafika. Tu mam dylemat. do 500-600 jest coś wartego uwagi? Na tą chwilę fajniejakby gta latało full hd w pełnych detalach. Obecny radzi sobie nieźle na ustawieniach raczej średnich w fullhd. Brakuje mu pamięci na tekstury. Czy brać ryzena z grafiką wbudowaną? Zależy mi na ciszy, przynajmniej w idle powinno być blisko bezgłośności i wolałbym bez modowania.

Dźwięk na płycie nie ma znaczenia - leci optykiem do wzmacniacza.

Gigabyte B550M DS3H - podobno jest jakiś moduł do kontroli regulacji prędkości wentylatorów. W praktyce działa to dobrze?

Jak z boxowym chłodzeniem procków AMD? faktycznie i dobre i ciche? Ogólnie w kwestii ciszy to komp jest wyciszony gąbkami basotec i pianką akustyczną - łapie to ciche szumy do zera.

Poradźcie co warto. Komp pewnie zostanie w tej samej roli na długo.

Edit: tak na szybko wygląda pomysł.

Gigabyte Radeon RX 570 GAMING 4GB GDDR5
659,00 zł    

AMD Ryzen 5 2600
579,00 zł

Patriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4
359,00 zł

Gigabyte B550M DS3H
449,00 zł

Edytowane przez forest kila zbila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do gier to lepszy R5 - ma 6 rdzeni a nie 4 jak R3 , oba mają do tego SMT .

Jak chcesz to może to być R5 3600 choć wystarczy R5 1600 AF / 2 600 ( praktycznie to samo - oba to poprawione Zen + ) .

Płyta - lepiej brać coś na B450 , sprawdzone konstrukcje , B550 mogą cierpieć na choroby wieku dziecięcego , pozatym jak na razie jest mały wybór i dość drogo - w morele jest 6 płyt Asusa , najtańsza za lekko ponad 600 zł .

X-kom lepiej z dostepnością i ceną .

Z nowych kart w tej cenie w zasadzie zostaje Rx 560 , chyba że dołożysz ze ~100 zł to wyrwiesz RX 570 4 GB .

Z używek to Rx 570 / Rx 580 w wersjach 8 GB .

Zasiłka ile ma lat ?

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, reyden napisał:

Jak do gier to lepszy R5 - ma 6 rdzeni a nie 4 jak R3 , oba mają do tego SMT .

Jak chcesz to może to być R5 3600 choć wystarczy R5 1600 AF / 2 600 ( praktycznie to samo - oba to poprawione Zen + ) .

Płyta - lepiej brać coś na B450 , sprawdzone konstrukcje , B550 mogą cierpieć na choroby wieku dziecięcego , pozatym jak na razie jest mały wybór i dość drogo - w morele jest 6 płyt Asusa , najtańsza za lekko ponad 600 zł .

X-kom lepiej z dostepnością i ceną .

Z nowych kart w tej cenie w zasadzie zostaje Rx 560 , chyba że dołożysz ze ~100 zł to wyrwiesz RX 570 4 GB .

Z używek to Rx 570 / Rx 580 w wersjach 8 GB .

Zasiłka ile ma lat ?

 

Dzięki za odpowiedź

Zasilacz jest ok. Kupiłem jakies 3-4 lata temu. Nie przemęcza się. To nie jest komp który ciężko pracuje.

https://www.x-kom.pl/lista/49d5rpkw4

Ryzen 5/2600 lepiej niż te nowe w procesie 0.7?

Zostaje tylko kwestia wyprowadzenia spdif. Płyty GB mają piny ale nigdzie nie widzę śledzia do dokupienia. Aliexpress 40zł z przesyłką ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 2600 po prostu jest tańszy, a różnicy i tak nie odczujesz, a wciąż to jest dobry procek. Akurat jakby wyszła 4 gen to mógłbyś sobie wymienić. Ewentualnie chłodzenie sobie zmień na ciut tańsze czyli fortis 3 - dobrze chłodzi tego ryzena, mega popularna propozycja. Do tego jakaś pasta by sie przydała. Ostatnio dość dużo osób narzeka na kryonouty, że wżery zostają na cpu i na podstawce chłodzenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...