Skocz do zawartości
Mgole

Porównanie zestawów Core i5-10600K vs AMD Ryzen 7 3700X BOX

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Uprzejmie proszę o pomoc i ocenę wybranych zestawów.

Pierwszy z Intel Core i5-10600K wobec którego bardziej się skłaniam.

Procesor: Core i5-10600K

Płyta: Asus TUF GAMING B460 PRO WIFI / MSI MPG Z490 GAMING PLUS

Grafa: Gigabyte RTX 2070 SUPER

Ram: Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper Steel

Dysk: Kingston A2000 1 TB

Zasilacz: SeaSonic Core Gold GM 650W

Chłodzenie CPU: SilentiumPC Grandis 3

Obudowa: be quiet! Pure Base 600

W tym zestawie proszę przede wszystkim o sprawdzenie czy dobrze dobrałem procesor z płytą główną i chłodzeniem CPU.

 

Drugi zestaw z AMD Ryzen 7 3700X BOX - z tego co czytałem w grach mniej wydajny od i5, dlatego też pierwsza propozycja jest faworytem dla mnie.

Procesor: AMD Ryzen 7 3700X BOX

Płyta: MSI X470 Gaming Plus MAX

Grafa: Gigabyte RTX 2070 SUPER

Ram: Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper Steel

Dysk: Kingston A2000 1 TB

Zasilacz: SeaSonic Core Gold GM 650W

Chłodzenie CPU: SilentiumPC Grandis 3

 Obudowa: be quiet! Pure Base 600

 

Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry serdecznie dziękuję

 

Edytowane przez Mgole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytannie to czy masz zamiar podkręcać ?

 

Do procka i5 10600K by się przydałą lepsza płyta jak chcesz podkręcać. Jak nie zamierzasz w najbliższych latach zmieniać GPU to bierz AMD. Wydajność niewiele mniejsza, a procek starczy na dłużej, bo ma dwa dodatkowe rdzenie. Na razie gry ledwie korzystają z 6, ale to z czasem  może się zmienić. Te 8 rdzeni od AMD lepiej się zapowiada na przyszłość. Ale jak coś chcesz z Intela to nie pakuj się w nową platfornę. Taniej coś złożysz na i5/i7 9xxxK. Do tego jakaś płyta na Z390. Te nowe procki dopiero co się pojawiły, więc ceny nie do przyjęcia. Nie mówiać  już  o dostępności. 

 

Podstawowe pytannie to czy masz zamiar podkręcać ?

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcanie nie jest to priorytetem oraz nie kierowałem się tym przy wyborze podzespołów.

Można uznać, że nie będę.

Jeżeli chodzi o GPU to mam nadzieję, że na dłuższy czas wystarczy.

(Też chciałbym zmieścić się w granicach 6500-6700 jeżeli chodzi o koszta PC)

Też nie zależy mi bardzo mocno na Intelu, chociaż jakoś bardziej do mnie przemawia niż AMD (może błędnie...)

 

Edytowane przez Mgole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To weź  i7 9700K + jakaś płyta na Z390  budżetowa. Jak zachce Ci się  podkręcać to wtedy to zrobisz. Bo tak to szkoda pakować się procja z literką K  i brać bez K. 

 

Popatrz na mój podpis. Niedawno złożyłem zestaw za ok 7000 zł z i7 9700K i Gigabyte Z390 + RTX 2070 Super.  Tylko potem  kartę  zmieniłem bo jednak RTX 2070 jest za słaba do 4K. Ale nie ma co się tym sugerować. Ja gram tylko w 4K :) 

 

Co do karty 2070 jak nie zmierszacz grać w wysoich rozdzielczościach to starczy CI na dość długo. Ale w 8 rdzenii bym celował jeśli chodzi o procesor.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej .

Jak chcesz koniecznie Intela to obecna generacja - I5/I7 + płyta na Z390 , sporo da się tutaj zaoszczędzić .

GPU powinno starczyć na dłużej , to jedna z mocniejszych kart , jak Ampere albo RDNA2 nie okażą się ubermocnymi kartami to powinno być git.

Z innych rzeczy - koniecznie zmień SSD , za nie wiele drożej masz szybsze i wytrzymalsze PNY XLR8 CS3030

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!

Stanęło na takiej konfiguracji jak poniżej. Trochę przekroczyłem planowaną kwotę, ale jest to też zakup na którym nie ma co oszczędzać.

Procesor: Intel Core i7-9700K, 3.6GHz, 12 MB, BOX

Płyta: Gigabyte Z390 GAMING X

Grafa: Gigabyte RTX 2070 SUPER

Ram: Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper Steel

Dysk: Dysk SSD PNY Technologies CS3030 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe

Zasilacz: SeaSonic Core Gold GM 650W

Chłodzenie CPU: SilentiumPC Grandis 3

Obudowa: be quiet! Pure Base 600

 

Miałbym jeszcze prośbę odnośnie podpowiedzi co do monitora.

Zastanawiam się nad:

1) Asus TUF Gaming VG27AQ 

2) LG UltraGear 27GL83A-B

Na zagranicznych forach nie polecają Asusa min. ze względu na problemy z pixelami i gorszą responsywnością.

Właściwie wybór wydaje się oczywisty. Pytanie tylko czy ktoś wie coś co mogło by przemawiać przeciwko LG?

Chociaż jak czytam recenzje to LG też ma swoje bolączki...

 

Edytowane przez Mgole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na zagranicznych forach nie polecają Asusa min. ze względu na problemy z pixelami i gorszą responsywnością.

Właściwie wybór wydaje się oczywisty. Pytanie tylko czy ktoś wie coś co mogło by przemawiać przeciwko LG?

Chociaż jak czytam recenzje to LG też ma swoje bolączki...

Niestety tak to już jest, loteria, obojętnie od którego producenta kupisz i za ile. Dopiero wyższe modele przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, są o wiele lepsze w tym względzie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

Zestaw zakupiony jak z ostatniej konfiguracji ze zmianą zasilacza bo niestety podany był niedostępny. Wziąłem odpowiednik SilentiumPC.

Monitor LG UltraGear 27GL83A-B

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I7 9700K można wyrwać za 1600 -1700 zł  Każda platforma Intela wychodzi na 1 socket, więc i w przypadku seri 10xxx będzie tak samo. Na razie PCI-ex 4.0 to pieśń przyszłości.     

 

Mając  i7 9700K + płyta na Z390 podkręcisz go w przyszłości do 4.9-5.0 ghz to dodatkowe 400-500 mhz ekstra. Cena płyt pod Coffe Lake jest tańsza po za tym. 

 

Novice post został zgłoszony do moderatorów za obrażanie innych użytkowników. Powodzenia.

 

Na portalu łapiesz po -20 -30 nawet. Prawie każdy twój  komentarz jest minusowany przez kilkanaśnie-kilkadziesiąt osób. Zastanów się czy jesteś tu mile widziany czy lepiej po prostu stąd odejść 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość WaszPan

Devil przestań płakać [jak się poleca szajs to trzeba liczyć się z konsekwencjami]

Akurat Novice ma racje - kto kupuje teraz starą platformę? to że sobie cóś tam podkręcisz nie zmienia faktu że to trup. 

i podkręcanie też kosztuje [płyta i chłodzenie] i nie każdy proc zrobi te 5 giga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość WaszPan
W dniu 23.06.2020 o 22:54, Mgole napisał:

Płyta: Gigabyte Z390 GAMING X

Ram: Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper Steel

Mgole napisz jak to się sprawuje [tzn czy ram chodzi na tych ustawieniach, czy musisz coś kombinować aby zadziałało]

Edytowane przez WaszPan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, WaszPan napisał:

Devil przestań płakać [jak się poleca szajs to trzeba liczyć się z konsekwencjami]

Akurat Novice ma racje - kto kupuje teraz starą platformę? to że sobie cóś tam podkręcisz nie zmienia faktu że to trup. 

i podkręcanie też kosztuje [płyta i chłodzenie] i nie każdy proc zrobi te 5 giga

Lecz zawsze można to napisać kulturalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie przede wszystkim proszę o kulturę.

Cieszę się, że każdy w jakiś sposób próbuje mi pomóc, ale naprawdę można to zrobić na poziomie opierając swoje odpowiedzi argumentami.

Jestem w stanie dołożyć około 500 zł i zmienić zamówienie na

Procesor Intel Core i7-10700K, 3.8GHz, 16 MB

Płyta główna  MSI MAG Z490 TOMAHAWK

Pytanie zasadnicze tylko, czy przesiadka na nową platformę z 9 na 10 ma aż takie znaczenie w kwestii wydajności i przyszłości.

Wg porównania obu procesorów jest oczywiście różnica na plus dla 10700, ale czy to będzie aż tak odczuwalne? Proszę pamiętać, że przeznaczenie stricte gamingowe komputera.

 

Zastanawiam się też właśnie nad zmianą Ram na:

Ram Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16

 

Pozdrawiam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obecnych grach niewielka będzie różnica lecz tych co mają nadejść już lepiej mieć więcej rdzeni/wątków.
Co do ramu celuj w coś więcej niż 3200MHz.
Kręcenie ramu daje lepsze rezultaty niż kręcenie procesora.

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10070k to oprócz 10040f najgorsze opcje, wydajność/cena. Jak rozważasz Intela 10 serie to już 10060k, płyta od Asusa bo on najbliżej trzyma się wytycznych Intela co do specyfikacji. Ustawiasz dwie opcje w biosie automatycznego podkręcania i masz wydajność bliską 10090k.

Ps specjalnie przekręciłem oznaczenia procesorów Intela.

Wysłane z mojego LG G6 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez KaszaWspraju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2020 o 07:12, Dart9 napisał:

Jak już wszystko będziesz miał "na chodzie" daj znać jak jak sprawuje się LG 27GL83A-B ? Przymierzam się także do niego, a różne głosy w sieci o nim  można znaleźć. 

Monitor poleciał na zwrot.

Generalnie jakość obrazu rewelacyjna. Podświetlenie matrycy całkiem niezłe biorąc pod uwagę recenzje jakie można przeczytać o nim. Chociaż po bokach tak gdzieś do 10% z lewej i z prawej zauważalnie ciemniej przy jasnym obrazie 

Problemem okazał się BLB w lewym dolnym rogu, który był na nieakceptowalnym poziomie. Pozostałe trzy rogi wyglądały całkiem nieźle. Na tyle, że były pomijalne w odbiorze i gdyby lewy dół wyglądał jak pozostałe byłoby naprawdę nieźle i monitor na pewno by został.

Jak przyjdzie kolejny dam znać.

 

Co do kości Ram na płycie MSI MPG Gaming Edge z490 WIFi by działały na 3600Mhz wystarczyło wybrać profil XMP.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Mgole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...