Skocz do zawartości
RufusWedrowiec

Modernizacja CPU/MOBO/RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Uszanowanie :-)

parę solidnych lat minęło i przyszedł czas na modernizację sprzetu.

Na czym obecnie stoję:
- MSI Z87-G43 LGA1150 4DDR3 2PCI DVI D-Sub
- INTEL CORE I5-4570 3,2 GHz 6MB S.1150
- DDR3 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 KINGSTON HYPERX GENESIS SERIES KHX1600C9D3X2K2/8GX
- SILENTIUMPC DEUS M1 550W 80PLUS BRONZE
- AMD ASUS Radeon RX580 Dual OC4GBGDDR5
- SSD Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500 - sytemowy
- KINGSTON SSD V300 120GB SV300S37A/120G - magazyn szybszego dostępu
- HDD WD BLUE 1TB 7200obr. 64MB - magazyn
- WD CAVIAR GREEN 1TB WD10EZRX SATA III 64MB - magazyn

Zastosowanie:
- programowanie(frontend/backend)/bazy danych/systemy wirtualne/narzędzia BI;
- obróbka filmów;
- z czasem - możliwe - grafika 3D.

Zastanowienia:
- z całą pewnością stawiam na platformę AMD;
- nie mam ograniczenia finansowego - jedyny wskaźnik to opłacalność. Nie mam ochoty dokładać x00PLN tylko po to, aby ugrać dosłownie kilka %;
- z tego co już przejrzałem - RYZEN 5 3600 wydaje się najbardziej opłacalny;
- ram - 32GB ma sens?
- ssd m2 - czy robi faktycznie taką różnicę względem ssd na sata?
- na ile sensowne jest zmienianie teraz sprzętu, w momencie zbliżającej się nowej architektury(premiera chyba w listopadzie?)?

Z góry dziękuję za wskazówki :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Do grafiki 3D używanie 32gb RAM-u ma jak najbardziej sens, jest wręcz zalecane.

2. SSD M.2 robi wielką różnicę względem SSD SATA, upload nawet o 4500 MB/s myślę że warto w taki zainwestować - nawet w taki mały na system.

3. Aktualnie zmienianie sprzętu o ile nie jest konieczne jest dość bezsensowne jeżeli chce się mieć komputer na parę lat, ja sam czekam z zakupem do premiery zen 3 oraz rtx 30x0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry i uszanowanie!

Temat odkopuję, bo zmiana jest już pewna. Pozostały tylko finalne pytania:
- zastanawiam się pomiędzy dwoma procesorami: AMD Ryzen 9 3950X albo AMD Ryzen 9 5950X. Kwestia tylko tego, jak wypadną testy i co będzie bardziej dostępne na dzień zamówienia;
- nie przewiduję bawienia się w podkręcanie - jaka płyta główna byłaby w takim wypadku najlepsza?
- zdaję sobie sprawę, że dual channel w przypadku Ryzen wypada najlepiej. Z drugiej strony 32GB najbardziej wpada w moje potrzeby. Główne pytanie - jeżeli wsadzę 4x8GB, to czy odbije się to mocno na wydajności względem 2x8?
- karta graficzna - najchętnie chcę wrzucić coś co ma 16GB - ale ten temat wróci zapewne po 28, kiedy AMD da więcej informacji odnośnie swoich nowych kart;
- czy jest jakaś oboduowa i chłodzenie do procesora, które byście w szczególności polecali? Odnośnie obudowy - obecnie posiadam FRACTAL DESIGN DEFINE R4, ale zastanawiam się nad jej sprzedarzą i zakupie czegoś nowego, jeżeli ma to sens.

Z góry dziękuję za aktywność i pozdrawiam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3950X vs 5950X - trudny temat bo póki co tego drugiego jeszcze nie ma na rynku ani nawet testów wydajności , wszystko co na razie jest to przecieki i plotki.

Co do płyty - wystarczy dobre B550 , ma wiele rzeczy z dużo droższych X570 a kosztuje zauważalnie mniej .

Ram - lepiej 2x16 GB niż 4x8GB , przynajmniej patrząc z punktu widzenia cpu Zen 2 , 4 wysoko taktowane kości mogą sprawiać kłopoty - od niższych taktów ( sporo niższych , spadek nawet na 2933 mhz czy niżej ) , przez niestabilność po całkowitą niemożność odpalenia na danym taktowaniu ram .

GPU - jak faktycznie chcesz coś co ma 16+ GB VRAM to za dużego wyboru nie masz - z AMD to tylko RX6800 / 6800XT oraz 6900XT mają mieć 16GB VRAM , od NV tylko RTX3090 wchodzi w grę - nie będzie RTX3070 / 3080 z 2x więcej VRAM .

@Sigwaldi i po części RufusWędrowiec .

M.2 to złącze a nie protokół , może używać protokołu NVMe ( wtedy transfery to poziom 7 000 mb/s ) jak i stare SATA/AHCI ( max. transfer 600 mb/s ) .

Choć transfer to nie wszystko - liczy się także liczba IOPS , wysokie IOPS w dyskach NVMe to m.in. efekt ulepszeń tego protokołu wg. sata .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reyden

Wielkie dzięki za odpowiedź. Tak coś czułem, że gdzieś się pomyliłem. Ale niech będzie w prawidłowej kolejności:

  • procesor - dlatego właśnie czekam na wyniki testów, które powinny wpaść już w przyszłym tygodniu;
  • płyta główna na B550 - czy wobec tego ASUS TUF GAMING B550-PLUS będzie odpowiednie?
  • pamięci: w takim razie wszystko jasne. Z ostatnio przeglądanych, dokładnie te zwróciły moją uwagę: Patriot 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Viper 4. Godne uwagi czy może poszukać czegoś innego?
  • GPU: tutaj oczywiście się pomyliłem. Chodzi o >=8GB. Oczywiście jeżeli cena nowych Radeonów będzie wystarczająco kusząca, to z całą pewnością skorzystam;
  • czy masz jakieś konkrente dyski, które mógłbyś polecić na system/magazyn danych? 
Edytowane przez RufusWedrowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM - przy układzie 2x16 GB procek spokojnie da radę z ramami 3600 mhz - 3733 mhz np. G.Skill Ripjaws V 2x16GB DDR4 3600 mhz CL16 za 779 zł .

Co do wyboru GPU - to zależy jak soft którego używasz będzie działał z kartą NV albo AMD .

AMD ma lepsze współczynniki dla FP64 ale nowe karty często są problematyczne jeżeli chodzi o sterowniki .

SSD - jak masz kasę to bierz Samsunga 980 Pro 1TB lub większy , jak nie to np. Corsair MP600 1TB choć 980 Pro jest trochę ponad 100 zł droższy ale nie ma radiatora jak Corsair .

Albo jak nie chcesz wydawać 900-1000 zł czy więcej na SSD to bierz Corsair MP510 960GB , wolniej ( PCI-E gen 3 a nie gen 4 jak mp600 ) ale i taniej - wersja 960 GB to w x-kom koszt 669 zł

Szkoda że PNY XLR8 CS3030 to teraz loteria jeżeli chodzi o kontroler i kości bo ładną cenę ma w x-kom - model 1 TB kosztuje ~580 zł .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do płyty to ja bym stawiał jednak na X570, ze względu większej ilości linii PCi-E 4.0.
Płyty B550 mają PCi-E tylko dla grafiki i jednego slotu M.2.
Jeśli nie będziesz rozbudowywał platformy o dodatkowe urządzenia to B550 jest wystarczające.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Setnik: wiesz co....raczej nie widzę takiego modelu, abym w przyszłości potrzebowałbym więcej linii. Drugiej karty graficznej dokładać nie będę. Inne dyski, jeżeli się pojawią, będą po prostu na SATA.

@reyden:

  • RAM - tutaj sprawa prosta w takim razie. Widzę też, że można je wyhaczyć nawet o 100PLN taniej, więc jest ok. Dzięki.
  • dysk - jaka jest różnica na korzyść Samsunga 980 Pro 1TB względem Corsair MP510 960GB?
  • otwarta pozostaje jeszcze kwestia płyty głównej - wspomniany Asus jest w porządku, czy lepiej poszukać czegoś innego?
  • GPU - jeżeli o to chodzi, to programy typu DaVinci Resolve, Adobe Photoshop i Lightroom. Z czasem może Blender. I z tego co widziałem na testach, to 2070 Super wypada w tym momencie najbardziej korzystnie. Ale do tego tematu można wrócić za niedługo, jak będzie coś więcej wiadomo ze stajni AMD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat i jakakolwiek sugestia byłaby czymś bardzo dobrym. Do sedna:

  • płyta główna: zastanawiałem się tutaj sporo i finalnie doszedłem do wniosku, że zdecyduję się na X570. Nie mam pojęcia, jakie dokładnie będę mieć pomysły w przyszłości, ale wolę nie żałować, że teraz odrobinę oszczędziłem. Przeglądałem recencje, testy, porównania i mocno na prowadzenie wychodzi Gigabyte X570 AORUS ELITE
  • procesor: tutaj dylemat mam teraz ogromny. Finalnie pod mocne zastanowienie stawiałem 3950X vs 5950x. Ostatecznie różnica między nimi to około 600PLN i zwyczajnie nie mam pojęcia czy ta dodatkowa wydajność jest warta tej kwoty, skoro przesiadam się z całkiem leciwego sprzętu. Tutaj potrzebowałbym porady jakiejś mądrej i spokojnej głowy.
  • chłodzenie: zawsze korzystałem z BOXowego, jeżeli jedna warto wydać na coś odrobinę więcej, aby mieć bardziej komfortowe i stabilne stanowisko pracy - z miłą chęcią wezmę.
  • ram: dostałem tutaj opinię o G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Ripjaws V. Mam tylko pytanie - czy dopłata 200PLN do 3600MHZ(względem 3200) jest uzasadniona?
  • zasilacz: dużo dobrego słyszałem o be quiet! Straight Power 11 650W 80 Plus Gold. Jeżeli macie jakieś inne sugestię, z chęcią posłucham.
  • obudowa: wierzę firmie Fractal Design. Może Fractal Design Define R6? Jestem kompletnie otwarty na sugestie.
  • dyski: idąc za propozycjami skłaniam się ku Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 980 PRO. Ale rozważam jeszcze dodanie jednego albo dwóch HDD jako magazyny - co jest godnego uwagi?
  • karta graficzna: temat parkuje do czasu premiery nowych Radeonów. Ale mam wrażenie, że z pewnością się na nie skuszę z uwagi na 16GB. 

Do wszystkich wymagań zapomniałem dodać to co najważniejsze - cicha i stabilna platforma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam nowszy procesor, lecz do niego koniecznie musi być chłodzenie wydajne. Do tego gdy go sparujesz z kartą RX, będziesz mieć dodatkowe profity z tego rozwiązania lecz trzeba poczekać na testy.

Edytowane przez Setnik
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...