Skocz do zawartości
Major303

[3000 złotych] Upgrade komputera gry/multimedia

Rekomendowane odpowiedzi

Mój aktualny sprzęt:

Procesor: AMD Ryzen 5 1600
Karta graficzna: Gigabyte RTX 2070 SUPER OC
Płyta główna: ASUS B350M-A
RAM: Corsair Vengeance LPX 2x8GB DDR4 3000MHz
Zasilacz: EVGA Supernova G2 550W
Dysk główny: SSD Goodram Iridium Pro 240GB
Dysk poboczny: HDD Toshiba HDWD110 1TB
Obudowa: Relikt taki że nie jestem w stanie podać dokładnego modelu, ale wygląda na Silentium PC Brutus 410 (zakupiona około 7 lat temu).

Budżet jest przybliżony, chciałbym wydać jak najmniej, ale jednocześnie jestem w stanie wydać tyle, ile trzeba.

Co osobiście mam na myśli:
1. Procesor - zdecydowanie wymaga wymiany. Działa, ale ogranicza potencjał GPU. Wydaje mi się, że AMD Ryzen 5 3600 lub 3600X będzie dobrym wyborem.
2. Dysk poboczny - kupić SSD 1TB (myślę że zwykły, z M.2 chyba jeszcze nie ma co szaleć), HDD zostawić jako dysk "trzeciego rzędu".
3. Obudowa - ten relikt trzeba wymienić. Podobają mi się obudowy sześcienne (dużo miejsca na kable, łatwy dostęp do podzespołów), ale ceny to chyba żart. Zwykła obudowa 100zł, sześcienna 700. Ja wiem że większa, ale chyba są granice. Aczkolwiek pewnie jestem ignorantem i czegoś nie rozumiem.

Reszta wydaje się ok:
GPU: Wymieniana kilka miesięcy temu.
MOBO: Polecają B450M ale różnicy pewnie nie odczuję, a mój portfel owszem.
RAM: 16GB to dalej standard.
PSU: Szczerze nie znam się, komputer działa, jeżeli nowe podzespoły nie będę o wiele bardziej prądożerne to powinno być ok.

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek - R5 3600 za 819 zł , nie ma sensu dokładać ponad 100 zł do modelu X , tylko 200 mhz wyżej taktowany .

SSD - Crucial MX500 1 TB za 539 zł

MB wystarczy , przed wsadzeniem 3600 zrób update biosu .

Buda : SPC Regnum RG4 Pureblack za  219 zł , chyba że chcesz coś z oknem to np. Regnum RG6V TG

Ceny z morele.net , drugiej budy chwilowo nie ma u nich .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.IMO Ryzen 3600 albo 3700X - Zen 2 to ostatnie, co włożysz na tę płytę (a przesiadka na B450 sensu też nie ma, bo wsparcie dla Zen 3 będzie tam zależne od producenta płyty i też nie wiesz, które z nich na 100% dostaną), oba procki mają TDP 65W, dwa rdzenie więcej w 3700X są oczywiście bardziej przyszłościowe w kontekście gier pisanych pod 8/16 dla PS5 i XSEX.

Możesz poczekać te dwa tygodnie i zobaczyć, czy premiera wersji XT jakoś wpłynie na ceny. R5 3600 idzie dziś dostać poniżej 800PLN, jeśli obserwujesz promocje. Za to dopłata do 3700X to jest prawie drugie tyle kasy za dwa rdzenie więcej, które na dzień dzisiejszy często niespecjalnie będą zagospodarowane w grach.

2. Na teraz - zwykły SSD starcza. Na później - czort jeden wie, szczególnie biorąc pod uwagę czary-mary-hiperszybkie-SSD w nowych konsolach. Albo będą sprowadzać do najniższego wspólnego mianownika i multiplatformy nie będą korzystały z tych dobrodziejstw, albo nie wiem, okaże się, że na PC trzeba mieć 2x więcej RAMu, żeby gierka sobie ładowała więcej danych na zapas. Mówiąc krótko: nie wiadomo, więc nie szarżowałbym z próbą zabezpieczania się na przyszłość.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja bym raczej na zapas nie brał, szczególnie że z tymi konsolami to nam zawsze oczy mydlą. PS4 od razu musiało dostać wersję Pro bo nie wyrabiało, a te 4k to pic na wodę. I też PS5 ma 8 słabych rdzeni, gdzie Ryzen 5 3600 to 6 mocniejszych. Wydaje mi się że przez pierwsze 3 lata powinno być to zupełnie wystarczające. 

Jakie chłodzenie do R5 3600? Powiedziano mi, że fabryczne jest do kitu.

Co do obudowy - jak już mówiłem zależy mi na przestrzeni i komfortowym grzebaniu w bebechach. To SPC Regnum wygląda bardzo typowo. W mojej obecnej obudowie prawdopodobnie musiałbym wyciągać kartę żeby wymieniać dyski, boje się że tutaj będzie tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największy problem mam z obudową, bo w każdym miejscu ludzie mają inne sugestie, a ze zdjęć ciężko wywnioskować jak to działa. Filmy gdzie ktoś grzebie w wybranej obudowie ciężko znaleźć.

Co do SSD i CPU to raczej decyzja zapadła. 

Edit

Regnum RG6V odpada, zapomnieli o slocie na czytnik płyt.

Edytowane przez Major303

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RG4 wygląda bardzo fajnie, ale położenie wejść USB na górze jest według mnie bardzo niepraktyczne. 

Trochę poszukałem i Silentium PC Armis AR7 prezentuje się bardzo dobrze, ale jest to obudowa bardzo masywna. AR6 jest pod tym względem lepsze, ale ma zaledwie jeden wentylator.

Co prawda taka potężna obudowa wydaje się ciekawym wyborem, tylko ciężko będzie ją przenieść np. w przypadku potrzeby potraktowania sprzężonym powietrzem. Tutaj właśnie zaczynam dostrzegać wady obudowy sześciennej, skoro nawet zwykła może sprawić takie problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...