Skocz do zawartości
Arek1980

Nowy zestaw komputerowy do ok. 6000 zł + monitor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Sprawa wygląda tak.
Ja posiadam 5 letni komputer: i5-4590, B85M Gigabyte, R9-280 Gigabyte, 2x4Gb RAM, SSD 256GB, Antec 550W Gold, Zalman R1.
Syn nie posiada komputera i chcę złożyć dla niego komputer.
Takie podzespoły jak płyta główna, obudowa, zasilacz, RAM, dysk, chłodzenie CPU monitor chcę mu kupić na lata.
Natomiast procesor i kartę graficzną chcę kupić ze średniej półki i za 2 lata sprzedać mój sprzęt, zbudować sobie kompa na jego procku i grafice, które mi wystarczą na lata, a jemu kupić procek Ryzen z serii 4000 i jakąś mocną kartę graficzną.
Moim zdaniem plan jest sensowny, ale czasem człowiek czegoś nie widzi, więc proszę o komentarze.
Komputer syna będzie miał możliwość podłączenia do LG OLED C9 55 cali, na którym fajnie byłoby pograć w jakieś wyścigi czy piłkę nożną.

Sprzęt który wybrałem:

Procesor: Ryzen 5 3600
Płyt główna: ASUS TUF GAMING X570-PLUS
Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER Gaming OC 6GB GDDR6 192bit
RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3600MHz, CL16
Dysk SSD: PNY 1TB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030 lub ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro lub ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S11 Pro
Zasilacz: Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold
Obudowa: be quiet! Pure Base 500DX
Chłodzenie CPU: Scythe Ninja 5 - 299 zł

Nie jestem pewny co do SSD. Jedni piszą, że PNY ma lepszy kontroler, znowu w teście Liptona ADATA wypadła super. PNY nie ma radiatora więc trzeba by jeszcze z 50 zł doliczyć.
Ram nie wiem jaki, już wpadłem w błędne koło, czytam na zagranicznych forach, które są na kościach B-die, itp. A po prostu chciałbym pamięci, które pójdaą mi stabilnie na 3600 CL16.

Monitor zamówiłem w promocji -50zł w RTV Euro Agd, HP X27i za 1549 zł.
Mam nadzieję, że póki nie wymienię za rok, dwa karty na lepszą, to schodząc w grach na full hd nie będę miał jakiegoś rozmytego obrazu na monitorze 2k.

Będę wdzięczny za pomoc i porady.

Edytowane przez Arek1980

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

06.07.2020

Doszedłem do wniosku, że skoro za ok. 2 lata chciałbym ten procesor R5 3600 wziąć do swojego komputera a synowi kupić szybszy, to może zamiast kupować mu Ryzena z serii 4000 kupię mu jak już będą nowe procesory na AM5.
A w takim przypadku może nie ma sensu płacić za płytę na lata X570 z Asusa, tylko kupić porządną B450 (mi wystarczy, a synowi kupię nową pod AM5).
Mi Asusa szkoda byłoby od niego brać bo nie wykorzystam, więc i tak musiałbym sobie wtedy kupić B450. ale wtedy obaj zostaniemy na AM4.

Jeśli moje rozumowanie ma sens to czy MSI B450 Tomahawk Max jest najlepszą płyta do 500 zł (Ramy na 3600-3800, dysk na M.2 nVme, dobre chłodzenie VRM - tutaj Asus X570 Tuf Gaming wypada super).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na zestaw masz około 5k? Moja propozycja https://www.x-kom.pl/lista/pbcv55za6 sporo wydajniejszy zestaw.

  • SilentiumPC Fortis 3 140mm
  • SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold
  • PNY 500GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030
  • AMD Ryzen 5 3600
  • MSI B450-A PRO MAX
  • PowerColor Radeon RX 5700 XT Red Dragon 8GB GDDR6
  • GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO
  • SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt już zamówiony w niedzielę i wczoraj. Za rok kartę wezmę do siebie a jemu kupie jakąś bardziej wypasioną, a za 2 latka wezmę do siebie R 3600 z płytą główną i RAM, a jemu albo R 4xxx na X570 albo już coś na AM5 jeśli będzie.

Procesor: Ryzen 5 3600
Płyt główna: MSI B450 TOMAHAWK MAX AM4
Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER Gaming OC 6GB GDDR6 192bit
RAM: Pamięć Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3733MHz CL17 PV416G373C7K
Dysk SSD: PNY 1TB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030
Zasilacz: Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold
Obudowa: be quiet! Pure Base 500DX
Chłodzenie CPU: Scythe Ninja 5
be quiet! Pure Wings 2 PWM 140mm - 1 sztuka (w zestawie są 3, razem będzie 4: 2 przód, 1 tył, 1 góra).
Arctic MX-4 4g, pasta termoprzewodząca
Gelid SubZero M.2 Red, czerwony radiator z termopadami na dyski M.2 (HS-M2-SSD-A-4)

Monitor HP X27i - monitor już mam, dla testowania podpiąłem go do mojego i5-4590 z R9 280 (mam tylko HDMI, więc tylko 1080p i 60Hz), ale jednak wydaje mi się za duży z odległości 60 cm (syn też lekki dyskomfort czuł). Bez sensu będzie kupować głębsze biurko, aby się bardziej odsunąć. W grach by to pomogło, ale wtedy tekst już w ogóle będzie malutki. Dla nas za mały, musiałem włączyć skalowanie 125% aby w windowsie jakoś to wyglądało.
Na 95% monitor zwrócę i pytanie czy jest jakaś sensowna alternatywa dla AOC 24G2U?
Zależy mi na: 24-25 cali, Full HD, minimum 144Hz,
raczej IPS, regulowana wysokość (syn rośnie więc regulacja musi być aby było ergonomicznie).


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Stever napisał:

Czyli na zestaw masz około 5k? Moja propozycja https://www.x-kom.pl/lista/pbcv55za6 sporo wydajniejszy zestaw.

  • SilentiumPC Fortis 3 140mm
  • SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold
  • PNY 500GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030
  • AMD Ryzen 5 3600
  • MSI B450-A PRO MAX
  • PowerColor Radeon RX 5700 XT Red Dragon 8GB GDDR6
  • GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO
  • SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black

 

Gościu co Ty masz z tym SPC, że tak polecasz na lewo i prawo. SPC to budzetówka. Wiem że to Polska firma, ale na zasilaczu to ja bym nie oszczędzał i brałbym:

https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-core-gold-gm-650w-ssr-650lm-6352559/?gclid=Cj0KCQjwupD4BRD4ARIsABJMmZ9a5CADzM1TpIm2zXyB2bh-s8HK0Y3HrEQdmCgvAI1uj9FX213NopUaAhH-EALw_wcB

Chłodzenia  też miewali głośne.  A wracając do zasilacza nie ma co tu oszczędzać. Sam się o tym przekonałem i wiele osób pewnie też. EOT.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Arek1980 napisał:

Monitor HP X27i - monitor już mam, dla testowania podpiąłem go do mojego i5-4590 z R9 280 (mam tylko HDMI, więc tylko 1080p i 60Hz), ale jednak wydaje mi się za duży z odległości 60 cm (syn też lekki dyskomfort czuł). Bez sensu będzie kupować głębsze biurko, aby się bardziej odsunąć. W grach by to pomogło, ale wtedy tekst już w ogóle będzie malutki. Dla nas za mały, musiałem włączyć skalowanie 125% aby w windowsie jakoś to wyglądało.
Na 95% monitor zwrócę i pytanie czy jest jakaś sensowna alternatywa dla AOC 24G2U?
Zależy mi na: 24-25 cali, Full HD, minimum 144Hz,
raczej IPS, regulowana wysokość (syn rośnie więc regulacja musi być aby było ergonomicznie). 

Przyznam, że jesteście pierwszymi osobami, o których słyszę by 27" z odległości 60cm było zbyt duże a tekst zbyt mały przy tej rozdzielczości. Ale rozumiem, a i każdy ma swoje preferencje. Najważniejsze to sprawdzić czy odpowiada "na własnej skórze".

AOC 24G2U z tego co pamiętam miał dobre opinie w testach. Spełniający Twoje wymagania jest jeszcze Asus VG259Q, ale i droższy , wg ceneo 1300zł. Choć uważam, że nie wart tej ceny. Albo alternatywa mniejszego odpowiednika VG249Q ~1000zł

MSI Optix G241 Flat poniżej 1000zł -ok .  Jest też wersja z zakrzywionym ekranem na matrycy VA

Ewentualnie na matrycach VA :    SAMSUNG 24" CRG52 do 800zł oraz CFG73 1000-1300zł  także chwalone.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje monitorów.

Asus fajnie wypadł w testach, ale faktycznie ponad 1300 zł i słaba dostępność.
MSI nie ma regulacji wysokości, ten droższy Samsung praktycznie niedostępny, a tańszy na VA to boję się, że może być słabo.
Pozostanie AOC chyba.

Co do odczuć 27 cali: zagrałem sobie w WOT, nie dostrzegałem przeciwników z boków, w sensie za późno się zorientowałem, że się pojawili. Na 24 calach tego nie mam.
A znowu w windowsie nazwy plików, ikonki, itp trochę za małe, w excelu i wordzie to samo. Fajnie, że większy obszar roboczy ale skalowanie 125% raczej mus dla mnie.
Inna sprawa, że wieczorem załączyłem plansze kolorowe i na czarnym dość mocne srebrzenie z prawej strony widoczne już podczas patrzenia na wprost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Arek1980 napisał:

na czarnym dość mocne srebrzenie z prawej strony widoczne już podczas patrzenia na wprost.

To częsta wada IPS. Trafić na dobry panel to zwykle loteria, podobnie może być z tym AOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...