Skocz do zawartości
pawel6693

Nieudana instalacja Windows 10 na laptopie Kiano 13.3

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Mam następujący problem z laptopem Kiano 13.3. 

Jest to laptop budżetowy z dyskiem 32 GB, który niestety nie pozwala na swobodne funkcjonowanie windowsa i aplikacji. Postanowiłem dokupić kompatybilny dysk SSD m.2 128 GB i na nim zainstalować system. Znalazłem przy okazji poradnik, jak sklonować system, postępowałem zgodnie z instrukcją, jednak komputer zawsze startował z podstawowej instalacji. Postanowiłem po prostu wyczyścić wszystkie partycje i postawić windowsa na czystym sprzęcie. Instalator z USB normalnie się załadował, pousuwałem wszystkie partycje i zainstalowałem system na dysku rozszerzającym. Niestety laptop za nic nie chce z tej partycji wystartować i za każdym razem radośnie przechodzi do EFI Shell. Co próbowałem zrobić:

-zmiana kolejności bootowania w BIOSie - nie jest możliwa, ponieważ dysk prawie nigdy nie jest tam widoczny - dysk jest raczej sprawny, normalnie działał na komputerze stacjonarnym oraz w tym laptopie przed reinstalacją, poza tym podczas załączania instalatora z pendrive dysk jest zawsze widoczny.  Jedyne opcje boot to UEFI, Efi from file oraz pendrive. Kilkukrotnie dysk był również widoczny w BIOSie, ale nigdy nie udało się z niego wystartować.
-kombinowanie z pendrivem tworzonym w Rufusie i specjalnie pod instalację EFI - jeśli dobrze doczytałem, to ponoć pendrive tworzony poprzez oprogramowanie microsoftu również pozwala na instalację w EFI
-próba utworzenia boota w BIOSie - nie jest możliwa, ponieważ nie mam w nim żadnych opcji zaawansowanych. Próbowałem chyba wszystkich dostępnych kombinacji z klawiszami specjalnymi, F, ctr, alt, shift, esc, "a", i nic nie podziałało. BIOS w laptopie to Aptio, core version 5.12, compliancy: UEFI 2.5, PI 1.4.
-próba utworzenia boota w UEFI - komendy, które znalazłem do tego celu nie są obsługiwane przez moją wersję UEFI.

No i poległem. Już nie raz, z powodzeniem instalowałem systemy na bardzo różnych sprzętach i pojawiały się czasem problemy, ale obecna sytuacja mnie przerosła. Rozmowa z pomocą techniczną producenta sprowadza się jedynie do propozycji wysłania im laptopa i płatnej naprawy... Mnie się wydaje, że to raczej problem ustawień w BIOSie, do których nie mam dostępu.

Czy macie jakieś pomysły, co jeszcze mógłbym zrobić?

Pozdrawiam, Paweł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...