Skocz do zawartości
Robodrom

Delikatne ulepszenie obecnego zestawu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Potrzebuje pomocy w lekkim (głównie ze względu na niewielką sumę pieniędzy na to przeznaczoną) upgradzie mojego leciwego już komputera. Do dyspozycji mam +/- 1000 zł i w tym przedziale chciałbym się zmieścić. Jestem realistą i zdaje sobie sprawę, że za taką sumę nie polecę za daleko, ale może coś razem pomyślimy, żeby ożywić troszkę mojego blaszaka. Chciałbym zminimalizować ilość rzeczy do dokupienia w miarę możliwości, aby bardziej skupić się może na jakiejś lepszej grafice albo procesorze. Lubię sobie pograć w jakieś gry, ale nie jestem maniakiem potrzebującym wszystkie ustawienia na ultra, wystarczy mi stabilność. Używki jak najbardziej wchodzą w grę.

Co obecnie mam:

Cytat

 

Procesor: i3-4170

Karta graficzna: Gtx 750 Ti

Ram: 8GB (2x4)

Mobo: MSI H81M‑P33

Zasilacz: Chieftec gpa-400s8 400W

 

Myślałem o tym, aby zakupić gtx 970 albo 1050Ti -  czyli wymienić jedynie po prostu kartę graficzną, ale nie wiem czy to w ogóle coś da + nie wiem czy obecny zasilacz wystarczy na taką ekstrawagancję.

Dzięki z góry za pomoc, pozdrawiam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana GPU zawsze daje najwięcej, ale dużo zależy też od tego, w co grasz najczęściej - sporo nowszych gier zaczyna polegać na większej ilości wątków.

Masz dwurdzeniowy procesor - mógłbyś porozglądać się za używanymi i5-4670(K) czy i7-4770(K) na tę platformę (odpowiednio: 4 rdzenie lub 4 rdzenie i 8 wątków), ale najlepsze używki często kosztują tyle, co lepszy, nowszy procesor (~500-600PLN za Ryzen 1600AF lub Ryzen 2600). Natomiast przesiadka na nowy procesor to dziś oczywiście zmiana całej platformy - a wtedy cały budżet idzie na RAM, płytę główną i CPU.

Z kartą graficzną też nie poszalejesz: dobre budżetowe opcje z rynku używek to Radeony RX480 czy RX580 8GB po ~600PLN (a nówki potrafią się pojawiać już za około 700PLN), ale nie jestem na 100% pewien, czy zasilacz 400W na pewno da radę, bo te karty są dość zachłanne. I z tego względu lepiej byś zrobił inwestując np. w nowy/używany GTX1660 (pewnie na styk w budżecie) lub 1660 Super, jeśli znajdziesz w tej cenie - karty nieco mocniejsze, nieco droższe, bo nowsze, ale i z niższym poborem mocy.

Ewentualnie używane GTX1060, które mają wydajność podobną do RX580, ale w części nowszych gier sprawują się nieco gorzej (za to w części starszych nieco lepiej). Jak znajdziesz do 700PLN, to może znajdziesz też i5-4670 za 300PLN i masz upgrade wymagający najmniej kombinowania.

IMO: jeśli nie masz na oku nowych Assasin's Creed, zacznij od zmiany GPU. Może wystarczy. A jeśli w tym w co grasz klatki będą wciąż mocno spadać, zostaje zmiana platformy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku dzięki za poradę! 

Nie jestem raczej hardkorowym graczem, który musi połknąć wszystkie nowości. W zasadzie mam dużo do nadrobienia w tej materii odnośnie do gier z ostatnich lat. Moim problemem jest właśnie ten zasilacz bo nie wiem za bardzo na co mogę sobie pozwolić, żeby potem gorzej nie zrobić. Zainteresowałeś mnie gtx 1060. Rozumiem, że będzie pasował do reszty tego zestawu (przynajmniej chwilowo) i nic przy tym więcej kombinować nie będę musiał? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw na GTX 1060 powinien się w sumie mieścić w 300W pod obciążeniem - czyli zasilacz 400W (którego rzeczywista efektywność jest niższa), powinien sobie spokojnie poradzić.

Tu masz wyniki z recenzji takiego sprzętu z portalu - jest też RX480, do którego 400W zasilacz mógłby już być na styk. Za to procesor w platformie testowej z tej samej generacji, co masz teraz, ale najmocniejszy (a więc też więcej prądu jadł):
https://www.purepc.pl/geforce-gtx-1060-vs-radeon-rx-480-test-kart-graficznych?page=0,22

Jedyne czym powinieneś się przy 1060 przejmować, to czy karta graficzna zmieści się w obudowę, jeśli masz jakąś niestandardową. No i szukaj modelu 6GB!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, torrentius napisał:

(...)  czyli zasilacz 400W (którego rzeczywista efektywność jest niższa), powinien sobie spokojnie poradzić.

Efektywność nie ma tu nic do gadania - te 400W to jest informacja ile zasilacz może "oddać" mocy do podzespołów, a nie ile pobierze z gniazdka (bo pobierze z sieci ~450W przy max mocy i efektywności na poziomie 90%).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, rzymo napisał:

Efektywność nie ma tu nic do gadania - te 400W to jest informacja ile zasilacz może "oddać" mocy do podzespołów, a nie ile pobierze z gniazdka (bo pobierze z sieci ~450W przy max mocy i efektywności na poziomie 90%).

Okay, wierzę na słowo i liczę się z tym, że mogłem użyć złego pojęcia - czy to coś zmienia odnośnie rule of thumb, której mnie uczono, żeby cyferki przy zasilaczu były o te 20-30% wyższe niż przewidywane obciążenie?

Bo zdajesz się sugerować, że on potencjalnie może na te niemal 400W pracować i wątpliwości kolegi odnośnie kart graficznych byłyby wtedy uzasadnione jedynie przy jakichś potworach z highendu - a co za tym idzie lepiej np. żeby celował w RX580 8GB niż GTX 1060 6GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, WaszPan napisał:

tylko jak autor za ma dać 7 stów za 1060 to jednak nówkę ma 1650super  za 775zł https://www.morele.net/karta-graficzna-gainward-geforce-gtx-1650-super-pegasus-oc-4gb-gddr6-471056224-1488-6409366/

[w dodatku mniej prądu ciągnie i jest wydajniejsza]

Bym się zgodził, gdyby nie 4GB RAM. Ale to już w gestii autora, żeby zdecydować, czy będzie się liczył z ewentualnym obcinaniem jakości tekstur ze względu na mniejszy RAM na karcie. IMO używane RX580 8GB to najlepsze z taniego sprzętu, ale trzeba by potwierdzić, że zasilacz na pewno wyrobi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie trochę czytałem o tych RXach w internecie porównując je z moim obecnym zasilaczem i procesorem - żeby mieć jakiś pogląd na sprawę. Jak zawsze zdania są podzielone, choć w większości ludzie twierdzą, że na styk wystarczy. Z drugiej strony nie chciałbym sobie sfajczyć czegoś bo jeszcze gorzej narobię, a ryzyko istnieje. Coraz mocniej zastanawiam się czy nie zainwestować właśnie w jakiś lepszy zasilacz + karta graficzna, a ewentualnie w przyszłości dokupić jakiś procesor pokroju Ryzena 1200. Szału by nie było, ale o te kilka procent by gry jednak lepiej chodziły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Robodrom napisał:

No właśnie trochę czytałem o tych RXach w internecie porównując je z moim obecnym zasilaczem i procesorem - żeby mieć jakiś pogląd na sprawę. Jak zawsze zdania są podzielone, choć w większości ludzie twierdzą, że na styk wystarczy. Z drugiej strony nie chciałbym sobie sfajczyć czegoś bo jeszcze gorzej narobię, a ryzyko istnieje. Coraz mocniej zastanawiam się czy nie zainwestować właśnie w jakiś lepszy zasilacz + karta graficzna, a ewentualnie w przyszłości dokupić jakiś procesor pokroju Ryzena 1200. Szału by nie było, ale o te kilka procent by gry jednak lepiej chodziły.

Ryzen 1200 da Ci dokładnie to samo, co i5 na obecną platformę: 4 rdzenie i 4 wątki, przy niemal identycznej wydajności rdzenia. Ale wymaga też nowej płyty głównej i RAM. Oczywiście ma tę przewagę, że da się go kiedyś wymienić na nowsze, mocniejsze Ryzeny sześcio/ośmiordzeniowe. A na LGA1150 jesteś ograniczony po wsze czasy do czterech.

Wymiana zasilacza da stosowny margines mocy i do bardziej prądożernych komponentów. W polecanych zestawach komputerowych w portalu w niskim budżecie siedzi Vero L3 500W za 209PLN, ale, co ciekawe, wersja 600W jest teraz raptem 6PLN droższa. Ofc w innych sklepach może być i taniej, nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość WaszPan
3 godziny temu, torrentius napisał:

Bym się zgodził, gdyby nie 4GB RAM. 

https://www.purepc.pl/test-nvidia-geforce-gtx-1650-super-vs-amd-radeon-rx-570?page=0,4

z testu wynika ze te magiczne 8 GB nie jest aż tak bardzo konieczne

najtańszy zasilacz https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-elementum-e2-550w-spc252-6431552/ 169zł

Edytowane przez WaszPan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, WaszPan napisał:

https://www.purepc.pl/test-nvidia-geforce-gtx-1650-super-vs-amd-radeon-rx-570?page=0,4

z testu wynika ze te magiczne 8 GB nie jest aż tak bardzo konieczne

Dobry link, jest dla autora i 750Ti na wykresie, widać dokładnie różnice w wydajności między proponowanymi kartami.

Warto popatrzeć na wszystkie gry, bo że w AC 1650Super ma zdecydowaną przewagę nie jest normą - w zależności od gry zamienia się miejscami z RX580 8GB czy nawet 570 4GB (np. Wolfenstein).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość WaszPan
21 minut temu, torrentius napisał:

 (np. Wolfenstein).

właśnie czekałem kiedy z tym wyjedziesz

niestety ale to jedyna gra zoptymalizowana na radki więc szału nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, WaszPan napisał:

właśnie czekałem kiedy z tym wyjedziesz

niestety ale to jedyna gra zoptymalizowana na radki więc szału nie ma

NaszPanie, język, którego używasz ("wyjedziesz"), sugeruje, jakbyśmy się tu o coś kłócili. A my chcemy koledze pomóc podjąć sensowną decyzję, podrzucając stosowne dane. Peace.

Czy znajdzie używany RX580 8GB za 650PLN (ale przy okazji pewnie wymieni zasilacz), czy nowego GTXa 1650 Super za 770PLN (ba! a może też trafi taniej używkę!) - jego decyzja. Że część gier lepiej śmiga na kartach zielonych, a część na czerwonych, to żadna tajemnica i Wolfenstein nie jest jedynym przykładem na korzyść AMD: choćby Red Dead Redemption 2 na RX580 trzyma poziom GTXa1660, choć to nowsza, teoretycznie mocniejsza karta. Karty AMD preferuje też np. Monster Hunter World, w którym spędziłem dużo czasu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...