Skocz do zawartości
Okami

Router z wifi do internetu 600mb w rozsądnej cenie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, będę się przeprowadzał do mieszkania 32m2, będzie jeden pokój przedzielony żelbetonem.
I chciał bym się poradzić o jakiś dobry Router z wi fi w razie czego pod TV, konsole(albo może i kabel będzie) i telefony, PC kablem.
Ja się na tym za bardzo nie znam. Wiem tylko że w mieszkaniu u rodziny jest https://www.netgear.com/home/products/networking/wifi-routers/R6350.aspx wiec na ustawieniach zaawansowanych bardziej niż tu to się nie znam.

@Edit. Internet światłowód innego nie przewiduje. Co do dostawcy to prawdopodobnie gminny stansat. Chyba że będzie mi się bardziej opłacało brać od Vectry czy UPC, ale raczej to pierwsze będzie.
Co do kwoty wolał bym nie przekraczać 400 zł. Bardzo fajnie było by gdyby kosztował około 200- 300 zł. 
 

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poczekał z czego będziesz miał internet (światłowód czy któraś z kablówek), bo może się okazać ze na Twoje mieszkanie i te kilka urządzeń,  router od nich wystarczy i nie trzeba będzie kombinować.

Jednak jak już chcesz teraz kupić router to proste w konfiguracji routery to np. tp-link.
Tu masz zrobiny przez @Zabuza ranking routerów patrz sprzęt dla początkujących.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.07.2020 o 17:03, orlontko napisał:

Ja bym poczekał z czego będziesz miał internet (światłowód czy któraś z kablówek), bo może się okazać ze na Twoje mieszkanie i te kilka urządzeń,  router od nich wystarczy i nie trzeba będzie kombinować.

Jednak jak już chcesz teraz kupić router to proste w konfiguracji routery to np. tp-link.
Tu masz zrobiny przez @Zabuza ranking routerów patrz sprzęt dla początkujących.

Internet na 100% pod WAN, do bloku mam doprowadzone kable STANSAT, UPC, VECTRA. Tak więc nic nie będę kombinował bardziej. A jak już wspomniałem najpewniej wezmę stansat. I tu router się przyda bardzo, bo inaczej był bym potwornie zależny od dostawcy.
A z tego rankingu chyba najciekawszy jest Tp-link Archer A9 albo tp-link archer a10

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Zabuza napisał:

Od Tp-link Archer C80 w górę możesz brać. Chyba że kase masz to weź AX10

AX10 jest w takiej samej cenie co A9, a Tp-link Archer C80 jest o 50 zł tańszy od tych obu. Teraz patrząc na ten ranking i te opisy od @Zabuza to wydaje się C80 identyczna jak ta A9, a AX10 wygląda słabiej od obu. Co prawda oprócz, tych specyfikacji jakie są w tamtym linku to innych nie ogarniam. 

? Więc Cena + jakość =? w "moim przypadku". A jak oglądam specyfikacje to nie wiem o co chodzi, no może oprócz, standardów bezprzewodowych , wujek google podpowie zawsze. Ale cała reszta to czarna magia i z reguły gdzie więcej naćkane tym lepiej, tak mi się wydaje.

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tplinki C80  i AX10 są nowsze od A9, C7, C1200. @Zabuza polecił nowsze routery, ponieważ Tp-linki nie wiadomo ile zostaną jeszcze na rynku (C1200, C7, A9).

Możesz pomyśleć tez o archer C2300 ma jeszcze szybsze Wifi, jednak cena jest powyżej 400zł, wszystko  jest kwestią ceny ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sytuacja z firewallem, oprogramowaniami?  Z tego co widziałem, archer C2300 nie ma za specjalnych opinii w sieci. Przy innych modelach jest trochę lepiej. Ale wspominasz ze nie wiadomo ile jeszcze tp linki zostaną na rynku, czyli mimo tego że któryś wybiorę to i tak nie będzie miał w pewnym momencie aktualizacji softu, bo firma zniknie czy co tam się stanie? Mające tego netgear u rodziców przez 2-3 lata dostał około 4 aktualizacji softu, gdzie faktycznie poprawiły wydajność routera. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj, że mówimy o sprzęcie dla początkujących, wiec nie będzie tam zbyt wielu opcji w firewallu  :). Tplink, Asus czy Netgear podobnie podchodzą do tematów routerów w pewnym momencie po prostu usuwaja go ze strony, czyli wchodzi w End of Life. Oprogramowanie dostanie raz na ruski rok, niestety tak to wygląda w sprzęcie dla początkujących. Napisz jakich opcji oczekujesz od routera, a bez jakich Jesteś wstanie żyć (jednak wtedy gdy oczekujesz więcej od sprzętu idziemy w sprzęt dla zaawansowanych, a nie dla początkujących: tplinki, asusy, netgeary).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zaawansowanych to tylko: dzienniki, stan rutera, podłączenia urządzeń i Aktualizacja oprogramowania sprzętowego. Reszta automatycznie, nie było nigdy powodu żeby grzebać głębiej czy komuś oddzielnie transfer dawać specjalny. Konfigurację ręczną zrobiłem chyba 1 raz jak były jakieś problemy z siecią/dostawcą ale to z pomocą. Tak więc na bank zaawansowane routery w moim przypadku odpadają bo jak widzisz nie znam się tylko podstawy.

image.pngTak jak pisałem przez 2-3 lata nie pamiętam dokładnie, około 4x się mi aktualizował. Przynajmniej w tych przypadkach o których wiem osobiście, później zaznaczyłem opcje automatycznej aktualizacji i to miałem na myśli pisząc oprogramowanie/ soft.

 

Myślę że oczekuje od routera to tego żeby się nie zacinał, nie przegrzewał i nie miał problemów z odnajdowaniem sieci, po restarcie czy jakiś innych problemach. Do tego miał przyzwoite, a nawet bardzo dobre zabezpieczenia wewnętrzne. Co prawda w większości nawet nie wiem co oznaczają niektóre opcje i co robią w specyfikacjach jak przeglądałem te routery ale jest od groma tego w niektórych modelach. No i brak zakłóceń czy skoków prędkości, czy jak to się nazywa.

Spoiler

(myślę też nad VPN)

Oprócz tego co dawały mi opcje ze starego routera to chyba nic po za tym, Czyli te dzienniki, stan, podłączenia i aktualizacja.

 

Nie wiem czy dobrze to wszystko obrysowałem i chyba to i tak tyle bo nic mi do głowy więcej nie przychodzi.

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zaawansowane rzeczy :dzienniki, podłączenia- to podejrzewam ze chodzi Tobie jakie urządzenia sa podłączone i aktualizacja to pokaże podstawowy router więc nie ma problemu. Z Vpn-em na zwykłych routerach dał bym sobie spokój.

No to nie ma co wymyślać, skoro ma byc to sprzęt podstawowy ?.
Wtedy śmiało bierz tak jak napisał @Zabuza od c80 w górę (czyli C80, Ax10, C2300, wyższych modeli nie pisze, bo przekraczają Twój    budżet, chyba że dołożysz kasy ? ? ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile trzeba było by dołożyć i czy jest sens. Bo aktualnie C2300 znajdę za 420 zł,  W tym modelu i ax10 najgorsze jest to że maja sporo negatywnych opinii, a bawić się w serwisy i reklamacje nie bardzo mam ochotę ? Oglądałem też NETGEAR AC1750 i Router Asus RT-AC59U Może coś o nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Netgear -  Broadcom BCM4708A0 2 rdzeniowy procek 800 Mhz i 256 ramu. Gorszy od C8. Tu masz test https://www.relaxedtech.com/reviews/netgear/r6400-ac1750/1

Asusu RT-AC59U - lepszy od Neatgera. Procek Qualcomm IPQ4018 A7 (ARM) 4 rdzenie 717 Mhz i tylko 128 Mb ramu...

Wszystkie obsługują sieć max teoretycznie 867 Mb..... po 5 Ghz ac. W Asusie mozesz wgrac alternatywne oprogramowanie np. Openwrt.

C2300 - BCM4906 - 1,8 Ghz - 2 rdzenie i 512 Mb ramu....  W 5 Ghz ma 1733 Mhz....  Różnica 50 zeta za sprzęt, który jest duzo mocniejszy niż pozostałe to pikuś.

Netgear nie ma emulatora, Asusa masz tu - http://demoui.asus.com/ a tu masz emulator tp-linka - https://emulator.tp-link.com/c2300-v2-eu/index.html jak chcesz sobie opcje zobaczyć. 

Co do oprogramowania - kazda z tych firm robi "pseudo zabezpieczenia" i nigdy nie aktualizuje na bieżąco. Jedyne firmy, które aktualizują na bieżąco to Ubiquiti i Mikrotik - jednak te sprzęty nie bedą Cię interesowały ponieważ nie masz dużego doświadczenia w konfigurowaniu takich urządzeń. Tu masz demo do Mikrotik i sobie zobacz na opcje czy  się odnajdziesz. Wersja na przeglądarkę www (nie po httpsie) - http://demo.mt.lv/webfig/  Normalnie uzywa się w najgorszym wypadku Winboxa a najlepiej CLI.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZabuzaZależy rozumiem, co do Mikrotik pewnie bym się odnalazł ale musiał bym to na spokojnie ogarnąć i miedz czas, w końcu to dziewiczy teren dla mnie ale nie wyglądało to źle. Czyli najlepszym wyborem z tego wszystkie będzie C2300? No i oczywiście trzeba przy kupnie sprawdzić która to wersja routera będzie czy to jest jeden czort? Bo w starej Netgear  tamtego routera była 1 i 2v a ja polowałem na 2v... i wyszło jak wyszło.

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największą kontrolę nad siecią daje MT. Jeśli masz czas i chęci to bierz min hap Ac2 a najlepiej RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN (tylko cena zabija). wszystkie te sprzęty mają wsparcie w postaci chipa do szyfrowania Ipesec (tunele). O ile pod względem bebechów hap ac2 jest troszkę gorszy od c2300 (chip od radia i główny) to nadrabia zasięgiem i wlaśnie możliwościami.  Co do C2300 mozna trafić na rev 1 i rev 2.  Obie rewizje są identyczne tylko niektóre elementy na płycie są zmienione. W założeniach producentów rev 2 ma być lepsza od rev 1 ale z tym róznie bywało  (czasem chipy zmieniali główny jak i te od radia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem c2300 rev 2 , zobaczymy czy faktycznie mi przyślą. ? i czy będzie wszystko ok. Jakaś rada jak sprawdzić czy wszystko będzie śmigało poprawnie w routerze i jego opcjach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...