Skocz do zawartości
tokarch

Laptop do pracy [poleasingowy, 3k, cad]

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Poszukuję 2 laptopów do pracy biurowej / cad. Kwota w okolicach 3k ale nie ma sztywnej granicy, myślę, że w tym budżecie jako używany sprzęt powinno się coś dobrego kupić.

1. 14 cali, duża wydajność, wielowątkowość (sprzęt dla mnie, często mam pootwieranych kilka projektów w programach cad, do tego word, przeglądarka internetowa, yt lub spotify, programy 3D nie używam), praca z monitorem lub jako komputer dodatkowy gdy jestem poza biurem. Nie jestem jeszcze pewien czy będę go używał głównie poza biurem czy jako sprzęt na pracy z monitorem - tutaj zależy od jego możliwości i czy praca z monitorem będzie wystarczająco wydajna.

Aktualnie pracuję na stacjonarnym i7 8700K, 16GB, Radeon WX 5100, 256 SD - wydaje mi się, że na te zadania jakie wykonuję sprzęt się marnuje, więc prawdopodobnie zostanie sprzedany na rzecz tego laptopa lub downgrade do czegoś optymalnego. Jeśli ktoś może doradzić w tej kwestii to chętnie poczytam :) 

https://allegro.pl/oferta/dell-7480-core-i7-7gen-16gb-512gb-ssd-w10-dotyk-9402102813

https://allegro.pl/oferta/lenovo-x1-carbon-i7-8gb-512-ssd-wqhd-ips-kam-win10-9398270919?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Acategory&bi_c=NmJiOWYyMjctMjUwMC00ZjUwLWE1OWMtZmEwNmIyYzRlMjFkAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=391f72b0-4347-46d7-88a6-f2f1567d5484

Czy powyższe są dobrymi propozycjami pod moje wymagania? Proszę o podpowiedzi.

 

2. 17 cali, podobne zadania, ale w znacznie mniejszym stopniu, jeśli chodzi o wielowątkowość; bardziej jako stacja w biurze, ale z możliwością przenoszenia np. do domu. Pracownik, który będzie używał ten sprzęt pracuje przeważnie nad jednym projektem, nie używa wielu aplikacji w tle.

Tutaj nie mam żadnego wyboru póki co... ciężko coś sensownego znaleźć z poleasingowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Oba laptopy, które podałeś, mają dwurdzeniowe, niskonapięciowe procesory oraz zintegrowane karty graficzne. Do pracy biurowej to dość, do CAD to bardzo mało, szczególnie jeśli punktem odniesienia jest desktop z i7 8700K i WX 5100. Szukaj sprzętu, który będzie miał przynajmniej cztery rdzenie i dedykowane GPU.

No i z tego ostatniego wynika niestety, że powinieneś pogodzić się z 15 calami. 14 calowy laptop z sensownym GPU (czyli czymś lepszym niż MX250) to kosztowna rzadkość.

Spędziłem niedawno sporo czasu ze znajomymi, koleżanka pracuje w podobnych programach. Biuro na laptopie 13 cali o podobnej specyfikacji (procesor 2/4 i entry level karta graficzna sprzed kilku generacji, jakiś 920M), ale kiedy trzeba było odpalić CADa, leciała do desktopa męża - może i nie najnowszego (3570k, GTX660Ti), ale dostatecznie wydajnego, żeby dało się w takich projektach płynnie pracować.

Wady: większość sensownych opcji to będą jakieś laptopy z gamingowym designem - jeśli praca w terenie to praca z klientem, to będą się prezentować mniej profesjonalnie niż zaproponowane.

W kwocie 3k może nawet uda Ci się kupić jakiś nowy sprzęt z i5-9300H i GTX1650... choć niekoniecznie z dużą ilością RAM (wtedy pilnuj, żeby był wolny slot na rozbudowę do 16GB), a jeśli dużo multitaskujesz, to równie istotne, co wielowątkowy procesor. A z używanego sprzętu: może znajdziesz jakieś laptopy z i7-8750H i GTX1050 - tu procesor ma 6 rdzeni, ale GPU jest sporo słabsze niż nowszy GTX1650.

TL;DR: IMO zamiast niskonapięciowymi dwurdzeniówkami, zainteresuj się sprzętem z i5-8300H/i5-9300H i GTX1050/GTX1650 oraz 16GB RAM (chyba że teraz w sprzęcie masz 8GB RAM i starcza). i7-8750H/i7-9750H mają jeszcze +2 rdzenie, ale pewnie w tej kwocie są mniej prawdopodobne. AFAIK CAD wciąż bardziej sobie ceni mocny jeden wątek, niż ich ilość, więc procesor czterordzeniowy powinien wystarczyć. Za to zdecydowanie Intel tutaj - procki AMD w tym budżecie będą słabsze w jednym wątku; dopiero tegoroczne modele nawiązują walkę w tym aspekcie.

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym "i5-8750H i GTX1050 - tu procesor ma 6 rdzeni, ale GPU jest sporo słabsze niż nowszy GTX1650"
W laptopie GTX1050 jest dużo słabsze od GTX 1650, to nie desktopowa 1650.
Do CAD szukać trzeba coś z kartą NV, program ma suport do CUDA i dziala to jakoś sprawniej.
Co do procerora to najmniej i5-8300H.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast oglądać te starocie warto dołożyć 1000zł do nowego APU, 8 rdzeni, 16ram 3200Mhz. Dodatkowa karta CUDA nic nie da, bo i tak nikt nie będzie renderował na grafice tylko procesor zrobi to wielokrotnie szybciej. Podejrzewam, że ten komp nic nie będzie renderował i dobrze, bo lapki do tego się nie nadają.
https://www.x-kom.pl/p/575017-notebook-laptop-15-6-asus-vivobook-s15-m533ia-r7-4700u-16gb-512-w10.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop jednak chciałbym żeby był max 14 cali. Możliwe że jednak stacja będzie osobno, a mobilny będzie służył do pracy bardziej biurowej, czasem praca CAD gdy jestem poza biurem. 

Czy w 14 calach znajdę coś sensownego? Znajomy doradza della xps, ale to znacznie przewyższa budżet. 

 

Co do 17 cali, coś sensownego możecie podpowiedzieć? Sprzęt nie dla mnie więc mniej się tym wątkiem interesowałem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z nowszych https://allegro.pl/oferta/dell-vostro-5471-i7-8550u-8-240-hdmi-amd-530-w10-9444105535
lub starszy https://allegro.pl/oferta/dell-latitude-e5470-fhd-i7-6820hq-16gb-512ssd-w10p-9507832588
jak ma być do 2500zł
co do 17 to  https://allegro.pl/oferta/hp-elitebook-8770w-17-3-i7-3610qm-7923470881

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tokarch napisał:

Laptop jednak chciałbym żeby był max 14 cali.

Nie mogę pojąć dlaczego chcesz karać pracownika mikro ekranem 14". Przecież to ledwo do offica się nadaje. Rozumiem wydajny laptop z możliwością podpięcia większego monitora ale jakakolwiek praca CAD na tych mikrusach to żart. 

Teraz z niechęcią kupuję córce 15,6" z Ryzen 4700U bo ideałem byłby 16,1 z cienkimi ramkami np Xiaomi RedmiBook 16 ale w najbliższym czasie nie będą dostępne w Polsce.

Być może jestem skrzywiony przez to, że od dwóch lata pracuję na 27" 4K  i próba zrobienia czegokolwiek na 15" powoduje u mnie odruch wymiotny.

Możecie mi też uzasadnić sens polecania tych poleasingowych staroci za 2500zł skoro za 3500zł można mieć APU 4700U, 16GB. Wydajność jednowątkowa będzie 20% wyższa od tych Inteli, wielowątkowość (8 wątków) to już wzrost 2x! Natomiast APU będzie 3x szybsze od integry Intela. Podsumowując w CAD taki lapek będzie dwa razy wydajniejszy! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce katować pracownika. Pisałem że 14" jest dla mnie jako sprzęt poza biurem. 17" dla pracownika, mniej wymagający sprzęt. 

Muszę porównać nowe sprzęty vs używane + wziąć pod uwagę wielkość samej obudowy, bo chyba 15" da się kupić w obudowie wielkości 14" z cienkimi ramkami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ten polecany Asus 15.6 ma cienkie ramki i te same wymiary co stare 14. Aluminiowa obudowa, niska waga. Długo szukałem czegoś sensownego dla dziecka i nie znalazłem nic lepszego do ogólnych zastosowań. Można zaoszczędzić kupując 8GB ram ale w przyszłości nie powiększymy bo ram lutowany więc dla Windowsa lepiej mieć te 16GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17" - https://allegro.pl/oferta/dell-precision-m6800-16gb-512gb-ssd-fhd-2gb-9507255766

Co myślicie o tym? Tak jak o 14" piszecie, że warto rozważyć zakup nowego, tak w 17" do 3k chyba nie sposób kupić coś trwałego i wydajnego?

14" - Czy coś z cienkimi ramkami wartego polecenia (innego niż Asus) w podobnym budżecie jest szansa znaleźć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, tokarch napisał:

Jeszcze w sprawie 17'

Czy coś ciekawszego niż wymieniony Dell jesteście w stanie polecić? Tzn czy do 3k znajdę może coś nowego czy tutaj lepiej zostać przy używanym sprzęcie? 

https://allegro.pl/oferta/dell-precision-m6800-16gb-512gb-ssd-fhd-2gb-9507255766

Tu jest słaba matryca, kolory jak wyprane, poza tym do biura jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie podstawowe laptopy Asus, Lenovo, Acer, itp mają parszywe, upośledzone matryce o pokryciu max 55% sRGB. Mam wspomnianego wcześniej Asusa i gdyby nie ta tragiczna matryca to byłby prawie idealny. Do ideału brakuje solidnego chłodzenia bo karta graficzna gotuje się po minucie renderowania w Blender. Natomiast 8 rdzeni AMD to kosmos. Bootuje wyżej niż deklaruje producent. Na dwóch rdzeniach trzyma 4.2GHz! Przy renderowaniu Blender wszystkie jajka trzymają 3.6GHz. W porównaniu do Intela jest o klasę lepiej z energooszczędnością. Kupiłem go za 3200zł ale już są promocje za 2999zł! W tej cenie miażdży konkurencję. Ryzen 4700u, 16GB ram 3200, 512 SSD M2, Windows. To pierwszy laptop z integrą, który daje radę w CAD nawet w 4K. Natomiast pierwsze co zrobię jak minie gwarancja to wymianę matrycę na 100% sRGB i ponownie będę się nim cieszył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...