Skocz do zawartości
MorawskA

Czy warto coś zmienić w starym komputerze? I5-4460

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz kolejny na forum. Jak wiecie, albo i nie, kupiłam z Waszą pomocą nowy komputer, a poprzedni wygląda tak:

Asus H81M-P-SI

I5-4460

GeForce GTX 1060 3GB

Pamięć 16GB 1600Mhz

Dysk st100lm024 hn-m101mbb

Troszkę się wkręciłam w te komputery, a i drugi syn pewnie za rok-dwa będzie chciał jakiś sprzęt do grania, stąd pytanie, czy warto zostawić ten komputer i ewentualnie coś ulepszyć (chyba tylko procesor)?

Generalnie ten komputer nie jest zły, ale w grze Half Life na Oculusie Rift nie wyrabiał, stąd decyzja o zakupie nowego. Czy zmiana procesora, albo jakiegoś innego podzespołu, przedłuży jego zastosowanie w grach o 2-3 lata? Czy raczej nie ma sensu już inwestować w to pudło?

Co radzicie?

 

 

Edytowane przez MorawskA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana procka pomoże nie wiele , tylko tam gdzie się liczy więcej wątków - zmiana na I7 .

Kartę też można wymienić na mocniejszą np. na GTX1660 Super / 1660 Ti , wydajność na poziomie GTX1070 a to sporo więcej niż GTX1060 3 GB .

Mocniejszych kart nie ma sensu wkładać bo procek nie pozwoli ( nawet jak to będzie I7 4790K ) na pełne ich wykorzystanie .

Można też dołożyć SSD jak go tam nie ma a nawet wskazane , podniesie komfort użytkowania kompa .

Co do HL Alyx - I5 4460 + GTX1060 nadają się do wymagań minimalnnych , bez VR to może by dało się grać ma ustawieniach średnich ale VR to inna bajka .

Przy I7 4770/4790 + GTX1660S może da się zagrać na średnich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz aktualne wykresy z portalu dla Shadow of the Tomb Raider, Twój procesor prawdopodobnie plasowałby się ze swoją wydajnością w okolicy ostatniego miejsca na wykresie.
https://www.purepc.pl/test-procesorow-ryzen-5-3600xt-ryzen-7-3800xt-ryzen-9-3900xt?page=0,13

Nie ma sensu inwestować dalej w ten sprzęt, jeśli ma służyć do nowszych gier. Najmocniejszy procesor jaki w niego wpakujesz będzie miał tyle samo rdzeni, co już masz, ale nieco mocniejszych i z wielowątkowością. To trochę pomoże, ale niewiele.

Jeśli chcecie być na bieżąco z nowszymi wysokobudżetowymi grami, a tym bardziej jeśli chcecie grać w VR, nowy sprzęt jest nieodzowny. Tu masz aktualnie w portalu polecane zestawy komputerowe:
https://www.purepc.pl/jaki-komputer-kupic-zestawy-komputerowe-na-lipiec-2020
 

Ale prawdę mówiąc, poczekałbym z zakupami nowego sprzętu do czwartego kwartału tego roku, kiedy powinny być dostępne nowe generacje procesorów i kart graficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA bym nie inwestowal... poczekalbym te 2 lata i zastanowil sie nad konsola. Akurat halflife ma dosc duze wymagania ale czy oplaca sie cos zmieniac? Jesli tak to bym wymienil WSZYSTKO jakis ryzen 5 3600 +grafike 1660 albo nawet 2060 i 16GB Ram, ale koszty tego sa duze. Wszystko od nowa zalezy czy ktos kupi to co teraz masz. Jesli nie to nie zmieniaj, poczekaj, teraz detale srednie i duzo cierpliwosci. Ostatnio zauwazylem tez tendencje ze oplaca sie poprostu miec starego kompa/lapka  do placenia rachunkow/czytania internetu/filmow i kupic konsole do grania, a szczegolnie ze wkrotce bedzie nowa generacja ktora  bedzie dawac sensowna wydajnosc za swoja cene.

 

No i dzieci/mlodziez graja teraz glownie w minecrafta, csa, fortnite i volorant. Ten komputer da sobie z tym rade ?

 

Dobra dodalbym tylko dysk SSD dodatkowo, okolo 150zl za 240GB i wgral tam system i jakas gre w ktora najwiecej sie gra.

Edytowane przez Czapkazdaszkiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając podobną konfigurację (patrz stopka), niedawno zdecydowałem się wymienić 4460 na 4790 (bez K). Różnica jest znacząca, bo definitywnie 4460 był wąskim gardłem. Jestem zadowolony i sądzę, że sprzęt posłuży mi jeszcze przez jakiś czas. Jednak kilka uwag:

- mój GTX 1060 ma 6GB VRAM; Twoje 3 GB mogą zacząć dawać się we znaki dość szybko
- brak SSD też boli
- nawet pomijając powyższe, taki upgrade rzeczywiście jest na granicy opłacalności
- a ponadto nie mam zielonego pojęcia o wydajności tego wszystkiego w VR

Gdybyś jednak się zdecydowała, na frydenberg.pl można kupić nówkę z roczną gwarancją za 600 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...