Skocz do zawartości
elderion

PC do pracy do 3000 + pomysł na modernizację obecnego

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od jakiegoś czasu rozglądam się za nowymi podzespołami do kompa do pracy i powoli nadchodzi moment, w którym chce dokonać zakupu. Potrzebuję stosunkowo wydajnego sprzętu. Obecnie używam czegoś takiego:

Zasilacz Corsair VS Series 450W

Toshiba Low Energy 3 TB 3.5"

Dysk SSD GoodRam 240 GB 2.5'' SATA III

Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,2133MHz, CL13

Obudowa SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black

Karta graficzna Palit GeForce GTX 1060 Dual 6GB GDDR5

Intel Core i5-6500

Płyta główna MSI B150M PRO-VDH, B150

 

Moim celem jest:

1. Zmiana procka - 6/8 rdzeni

2. Zmiana dysków - mam samsunga evo 970 256 GB oraz Crucial 500GB M.2 SATA SSD MX500. Do tego jako magazyn chciałbym wykorzystać Toshibę

3. Rozbudowę ram-u z 16 do 32GB

4. Samsunga włożyć w coś takiego: https://www.morele.net/raidsonic-ib-pci214m2-hsl-5521215/ to szybki dysk nvme i boję się, że będzie się grzał, jeśli zbyt długo będę go obciążał (oprogramowanie, którego używam, lubi rzeźbić po dysku).

5. Kupić nową obudowę.

6. Kupić nowe chłodzenie.

 

Mój oryginalny pomysł był taki: wywalam obecną płytę i procek, wstawiam w to miejsce Ryzena x700 (1700, 2700, 3700 - najlepszego w stosunku cena/jakosc) dokladam identyczne 2 kości ram-u, ktore mam i będzie mi śmigać. Problem trochę widzę w tym, że nie jestem pewien, czy zasilacz pociągnie, oraz czy warto inwestować w ram 2133, czy nie lepiej kupić 4 nowe kości? No i mam trochę problem ze znalezieniem płyty głównej, w którą wsadzę te dyski, a która nie będzie kosztowała worka monet.

Z obecnych podzespołów planuję stworzyć dodatkowego kompa do "pracy biurowej" - zostawić procek, płytę oraz dysk ssd, mam jeszcze jeden zasilacz (Corsair VS 350W) więc potrzebowałbym jedynie nowej obudowy + 8GB ram-u.

I tutaj potrzebowałbym w sumie rady - czy widzicie techniczną możliwość, aby tę płytę główną i procek (B150 + i5-6500) wsadzić w jakąś małą obudowę z jakimś mniejszym chłodzeniem? Wtedy ta, którą mam, mogłaby być użyta do AMD, a w coś małego wrzuciłbym sobie płytę i procek, postawił gdzieś w koncie i robiłoby mi za maszynę do pisania.

 

Ten budżet jest orientacyjny - chciałbym zmieścić się ze wszystkimi zmianami w takiej kwocie, im mniej tym lepiej. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zajmuje się machine learningiem i analizą danych, więc w trakcie pracy obciążam głównie procesor - wszystkie rdzenie przez bardzo długi czas, kilka, kilkanaście godzin. Wykorzystuję też zarówno dużo pamięci (stąd potrzeba 32GB), a dane zapisuję/czytam z dysku, to najczęściej są pojedyncze, duże pliki  - od kilku do kilkudziesięciu GB danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli potrzebny ci dobry procesor to za około 1 700zł jest Intel Core i7-9700KF natomiast co do pamięci bym wziął szybsze pamięci np 2666 mHz np patriot viper elite 2666mhz 2x8 gb za ok 300 zł (ale muszę ci powiedzić, że te twoje wcale nie są złe) później możesz rozszerzyć do 32gb jeśli chodzi o dyski to ten twój samsung evo byłby dobry jako dysk systemowy(tylko musisz wsadzić w tą przejściówkę co wcześniej mówiłeś, crucial mógł by być jako dysk na programy, a toshiba na wszystkie twoje prace/projekty. jeśli chodzi o chłodzenie to najwydajniejsze było by chłodzenie wodne lecz nie wiem czy chcesz 300 zł inwestować w to chłodzenie. wymienił bym też zasilacz na taki chociaż  600W tu dobrą opcją jest silentium pc vero L2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.69d0d535661209ecc783f8603ebd608d.png

właśnie czy intel nie wypadnie lepiej niz r3700x w tych zastosowaniach

płyta z dwoma m2 aby nie bawić się w przejściówki

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2020 o 00:10, uukasz_02 napisał:

do ryzena trzeba by nową płytę kupować a ta co ma jest wystarczająca choć się zgodzę , że zabawa z tymi przejściówkami jest dosyć nieopłacalna.

B450 jest kompatybilny z nowymi Ryzenami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę główną tak czy siak będę musiał wymienić, niezależnie od tego, czy pójdę w AMD czy Intela. Niemniej, tak patrząc na ten procek za 1.5k, to w tej samej cenie równie dobrze mogę mieć coś takiego:

https://www.x-kom.pl/p/377388-procesor-amd-threadripper-amd-ryzen-threadripper-1920x.html

Różnica zostanie na ram + płyta główna. Plus potrzebuję obudowe do tego wszystkiego. ?

Generalnie z mojej perspektywy istotniejesze jest 32GB ram-u niż 8 mocnych full core-ów od intela. Zdecydowanie wolę tańszą, 8 rdzeniową wersję od AMD tego typu: https://www.x-kom.pl/p/421250-procesor-amd-ryzen-7-amd-ryzen-7-2700.html plus 32GB ram-u, niż 8 core-ów intela + 32 GB ram-u, takty pojedynczego rdzenia nie robią mi jakieś dramatycznej różnicy. Ram już tak. ? Plus to wszystko musi mi się dobrze chłodzić, bo w skrajnych przypadkach procek może być obciążony na full przez kilkanaście godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.morele.net/inventory/info/beb0605c/

 

plyta z dwoma slotami na dyski m2 + nowa buda z preinstalowanymi 4 wentylami mocne chlodzenie i duzo ramu. Dokladasz swoje dyski i gpu, reszte sprzedajesz i gotowe.

 

ps: jak chcesz oswietlenie rgb to sa alternatywne wersje zarowno obudowy jak i chlodzenia (takie same) tylko z rgb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...