Skocz do zawartości
s1ntex

Przemyślany zestaw na przyszłość dla dziesięciolatka

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

brat z żoną chcą kupić komputer stacjonarny dla syna, dziesięć lat - chcieli najpierw kupić jakiegoś laptopa za 2000zł, ale udało mi się ich od tego pomysłu odsunąć.

Zamysł jest taki, żeby komputer potrzymał te 7/8/9 lat na pewnym, przyzwoitym poziomie, oczywiście biorąc pod uwagę potrzebę dokupienia co 2 lata innej części i dokupienie RAMu.
Budżet na jednostkę centralną wynosi ok. 2000zł, dodatkowo do kupienia będzie jeszcze monitor, ale to już jako inny budżet. Możliwe jest lekkie nadwyrężenie budżetu, jeśli będzie to opłacalne pod kątem ceny/jakości.

Bratanek na razie jest w fazie zainteresowania Minecraftem, więc nie ma tutaj potrzeby, aby wkładać w jednostkę nie wiadomo jak mocną kartę graficzną, pewnie zacznie się to zmieniać za 2/3 lata ze wzrostem wieku (wiem coś o tym :)) i wtedy będzie można pomyśleć nad wymianą karty.

Pomyślałem sobie w ten sposób: karta graficzna wystarczy na jakimś przeciętnym poziomie, co do pamięci RAM to na razie chyba wystarczy 8GB najnowszego rodzaju, aby bez problemu można było dorzucić więcej pamięci w przyszłości. Byłoby idealnie zakupić procesor i płytę główną, które wytrzymają najbliższe co najmniej 6/7 lat - biorąc pod uwagę kupno nowej karty graficznej w przyszłości i w domyśle pamięć 32GB RAM. Jeśli chodzi o dysk, to myślę, że na razie starczy tylko SSD 128GB, żeby pociąć koszta ile się da i włożyć oszczędności w procesor i płytę główną.

Z góry dziękuję za pomoc w doborze zestawu,

zdrowia!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są dwie opcje intel i amd w obu opcjach są procesory z zintegrowanym układami graficznymi (po to żeby wziąć lepszy procesor bo w cenie 2k ledwo można dobrać TYLKO kartę graficzną i pół procesora) dysk 240gb ssd (128 troche może być za mało chociaż jeśli ma sie zmieścić system i parę programów to wystarczy) pamięci 16gb z możliwością rozszerzenia do 32gb, obudowa to już wedle upodobań.  

INTEL:https://www.x-kom.pl/lista/m6a7gh4f7 (troche droższe ale procesor lepszy)

AMD: https://www.x-kom.pl/lista/wfyqghk6g(tańsze i słabszy procesor)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie ogólnie też myślałem nad ryzenami ale nie ma żadnego dobrego procka z zintegrowaną grafiką żeby potem dokładać kolejne lepsze podzespoły bo co z tego jak się kupi cały zestaw za 2000-2500 jak tu chodzi o możliwości do rozszerzenia o lepsze podzespoły. dlatego teraz dobry procek z grafika żeby w przyszłości można było kupić jakiegoś rx 5700. a płyta to faktycznie za słaba trochę w pośpiechu robione 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu kupiłbym używany zestaw, ale taki żeby wszystko było oczywiście na gwarancji. Mnóstwo osób na "pandemię" kupiło i teraz sprzedają lub na święta (zestawy z grudnia 2019). Zobacz w cenie 3000zł na OLX kupisz coś sensownego, z kartą typu gtx 1660, sensowną płytą pod rozbudowę (b450) i ryzenem np. 1600 lub 2600, rozbudowa potem możliwa na 3600, 3700, 3900 nawet - w przyszłości nawet seria 4000 - bardzo dużo dróg rozwoju, do tego szukaj 8gb ram bo na ten moment wystarczy, kiedyś dokupisz kolejne kości bo to jest bardzo łatwo rozbudować.

W przyszłości tak jak piszesz na B450 siądzie Ci 5700, nawet XT, do tego do 64gb ramu nawet (za te 8 lat), do tego ryzen 7 3gen, nawet 4gen który dopiero wyjdzie.

To najlepsza opcja wg. mnie ?

 

przykładowe aukcje z olx - b450 tomahawk - najlepsza wersja tej płyty

image.png.276b8a18cd63eed0d3d53ffdacc7d26f.png

budżet sporo powyżej ale to tylko przykład, nie potrzebujesz aż 1660 Ti

 

kolejny przykład:

image.png.80b585192f833089b53b9860e161d785.png

oba zestawy 2 lata gwarancji kupione chwile temu. 

Edytowane przez KTF3000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2020 o 16:07, s1ntex napisał:

Hej,

brat z żoną chcą kupić komputer stacjonarny dla syna, dziesięć lat - chcieli najpierw kupić jakiegoś laptopa za 2000zł, ale udało mi się ich od tego pomysłu odsunąć.

Zamysł jest taki, żeby komputer potrzymał te 7/8/9 lat na pewnym, przyzwoitym poziomie, oczywiście biorąc pod uwagę potrzebę dokupienia co 2 lata innej części i dokupienie RAMu.
Budżet na jednostkę centralną wynosi ok. 2000zł, dodatkowo do kupienia będzie jeszcze monitor, ale to już jako inny budżet. Możliwe jest lekkie nadwyrężenie budżetu, jeśli będzie to opłacalne pod kątem ceny/jakości.

Bratanek na razie jest w fazie zainteresowania Minecraftem, więc nie ma tutaj potrzeby, aby wkładać w jednostkę nie wiadomo jak mocną kartę graficzną, pewnie zacznie się to zmieniać za 2/3 lata ze wzrostem wieku (wiem coś o tym :)) i wtedy będzie można pomyśleć nad wymianą karty.

Pomyślałem sobie w ten sposób: karta graficzna wystarczy na jakimś przeciętnym poziomie, co do pamięci RAM to na razie chyba wystarczy 8GB najnowszego rodzaju, aby bez problemu można było dorzucić więcej pamięci w przyszłości. Byłoby idealnie zakupić procesor i płytę główną, które wytrzymają najbliższe co najmniej 6/7 lat - biorąc pod uwagę kupno nowej karty graficznej w przyszłości i w domyśle pamięć 32GB RAM. Jeśli chodzi o dysk, to myślę, że na razie starczy tylko SSD 128GB, żeby pociąć koszta ile się da i włożyć oszczędności w procesor i płytę główną.

Z góry dziękuję za pomoc w doborze zestawu,

zdrowia!

 

Moja propozycja: https://www.x-kom.pl/lista/9kvbpg8tk

  • Gigabyte Radeon RX 570 GAMING 4GB GDDR5
  • Lite-On 240GB 2,5'' SATA SSD MU3
  • Gigabyte B450M DS3H
  • SilentiumPC Elementum E2 550W 80 Plus
  • Patriot 8GB (2x4GB) 3200MHz CL16 Viper 4 Blackout
  • KRUX Trek
  • AMD Ryzen 3 3100

Nie zagwarantuje 6/7 lat, pewnie nikt nie zagwarantuje, lecz pewność masz, że przyszłe procesory AMD są kompatybilne z B450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...