Skocz do zawartości
Atlanticore

Sieć mesh oparta o Mikrotika

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór wszystkim, 

Nadszedł czas przebudowy sieci i zwiększenia jej możliwości i zasięgu. Chciałbym aby sprzętowo wszystko stało na Mikrotiku w trybie mesh rozgłaszającym jedną sieć bezprzewodową i dobrze działającym roamingiem między AP. Im dłużej szukam kolejnych komponentów tym mniej wiem, bo potykam się o takie problemy, jak potencjalnie za słabe zasilanie przy wykorzystaniu 3 x cAP ac, gdzie każdy z nich potrafi zjeść 13W, a pasywne PoE mi tyle nie zapewni przy fabrycznych zasilaczach 24V.

Posiadam UPS i wszystko u źródła jest wpięte pod niego, chcę to wykorzystać dla zachowania ciągłości działania.

Wymagania:

  • 4x PoE (3 AP, 1 dodatkowa kamera w przyszłości)
  • co najmniej 2 wolne porty ETH bez PoE pod istniejące urządzenia
  • Gigabit Ethernet
  • 2,4 oraz 5 GHz
  • "furtka" na światłowód, który już się gdzieś tam mieni w oddali

Początkowo wybrałem sobie:

  • 3 x cAP ac
  • MIKROTIK ROUTERBOARD RB760iGS HEX S
  • TP-LINK TL-SG1008P SWITCH

Tp-Link z braku pomysłu, jednak zapewnia wszystko to co trzeba i nawet PoE aktywne jest out of the box.

Poniżej załączam schemat sieci. Proszę o pomoc w lepszym doborze sprzętu, bo już szkoda mi urlopu na błądzenie w tymi Mikrotikowym lesie ?

 

Schemat sieci.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. MT HEXS okej, pod warunkiem że uzgodnisz sobie z dostawcą wkładkę w przeciwnym razie będziesz używał modemu dostarczonego i tu najlepiej umówić się na BRIDGE i ADRES ZEW.
2. TLSG1008P - może maksymalnie dostarczyć 55W na wszystkie porty czyli  ok 15W na port to obsługuje standard PoE(802.3AF). Jeżeli będziesz miał urządzenia które obsługują PoE+ nie podłączysz do tego switcha. Musisz kupić tplinka z końcówką PE, który obsługuje urządzenia PoE i PoE+(802.3AT).
3. Mesh robisz przez dodanie CaP-ów do Capsmana.  Jednak urządzanie nie będą sie po miedzy bezprzewodowo komunikowały, tylko będą się komunikowały przez kontroler Capsman. CaPy nie działają w trybie reapter. Jeżeli chciałbyś, że by pkt dostępowe AP komunikowały się i rozprowadzały po miedzy sobą będzie potrzebny system Unifi od Ubiquiti.

PS: Mam nadzieje ze znasz się na MT, jeśli chcesz ustawić Capsmana :)?
PS2: Ile chcesz wydać na sieć bo mozna to zrobić na switch-u Ubi oraz AP UBi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, orlontko napisał:

1. MT HEXS okej, pod warunkiem że uzgodnisz sobie z dostawcą wkładkę w przeciwnym razie będziesz używał modemu dostarczonego i tu najlepiej umówić się na BRIDGE i ADRES ZEW.
2. TLSG1008P - może maksymalnie dostarczyć 55W na wszystkie porty czyli  ok 15W na port to obsługuje standard PoE(802.3AF). Jeżeli będziesz miał urządzenia które obsługują PoE+ nie podłączysz do tego switcha. Musisz kupić tplinka z końcówką PE, który obsługuje urządzenia PoE i PoE+(802.3AT).
3. Mesh robisz przez dodanie CaP-ów do Capsmana.  Jednak urządzanie nie będą sie po miedzy bezprzewodowo komunikowały, tylko będą się komunikowały przez kontroler Capsman. CaPy nie działają w trybie reapter. Jeżeli chciałbyś, że by pkt dostępowe AP komunikowały się i rozprowadzały po miedzy sobą będzie potrzebny system Unifi od Ubiquiti.

PS: Mam nadzieje ze znasz się na MT, jeśli chcesz ustawić Capsmana :)?
PS2: Ile chcesz wydać na sieć bo mozna to zrobić na switch-u Ubi oraz AP UBi?

1. Wkładka nie jest problemem w przyszłości, na chwilę obecną i tak wszystko poleci z osobnego modemu VDSL.

2. W takim razie chcąc wykorzystać MT, jakim urządzeniem musiałbym się zainteresować, żeby było w stanie zasilić cAP ac? Fabryczne zasilacze 24V i limit 500mA na port mi tego nie zapewnią. Pozostaje dokupienie innego zasilacza?

3. Nie muszą się komunikować ze sobą, bo po to łączę je przez PoE, żeby było stabilnie i miały prąd z UPSa. Ważny jest jeden SSID, no i kontroler musi przełączyć klienta, gdy w jego zasięgu jest AP o lepszym sygnale.

 

Alternatywą do tego wszystkiego jest Tp-Link Omada Controller OC200 + 3 x EAP225. Tam wiem, że to działa, ale jest zbyt "konsumenckie", a wolę mieć większą kontrolę nad sprzętem.

 

Spinałem sieci Azurowe i lokalne za pośrednictwem MT, więc nie powinno mnie nic zaskoczyć, po to są dokumentacje.

Liczyłem, że do ok. 1200 PLN zmieszczę się ze sprzętem Mikrotika, ale tutaj nie ma problemu, gdy warto za coś dopłacić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TL-SG1008MP ma większy budżet PoE bo obsługuje PoE+ czyli da radę do 30W per port, a Ty potrzebujesz 24W per AP. tylko wiadomo - cena TL-SG1008P x2 ?

Z podobnych rozwiązań masz jeszcze cambium - mają teraz jakiś program, że mozna sobie ogarnąć cnpilot e400 za friko na zawsze, aczkolwiek tutaj cenowo podobnie będzie jak w Ubiquiti, gdzie trzeba liczyć switch, APki i kontroler od tego samego producenta...

Ja szedłbym w MT i tego tp-linka, nb Omada i EAP mają mniejszy budżet bo na poziomie 10W per port, więc i tańszy switch Ci to ogarnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, melanzysta napisał:

TL-SG1008MP ma większy budżet PoE bo obsługuje PoE+ czyli da radę do 30W per port, a Ty potrzebujesz 24W per AP. tylko wiadomo - cena TL-SG1008P x2 ?

Nie potrzebuje 24 W per AP, jeśli wykorzysta capy ac to max i tu podkreślam słowo max jest 13 W, 24 W potrzebuje TYLKO wtedy kiedy do capa dostawia następne urządzenie po eth2 capa :D (robi tzw. daisy chain).  Teraz kwestia tych 13 W - osiągniesz to tylko wtedy kiedy masz na limicie procka w capie (np. 40 klientow na raz podpietych pod 5 Ghz w co bardzo wątpie) :D

 

10 godzin temu, melanzysta napisał:

Z podobnych rozwiązań masz jeszcze cambium - mają teraz jakiś program, że mozna sobie ogarnąć cnpilot e400 za friko na zawsze, aczkolwiek tutaj cenowo podobnie będzie jak w Ubiquiti, gdzie trzeba liczyć switch, APki i kontroler od tego samego producenta...

Nie musisz kontrolera kupować - wystarczy mieć na kompie  - minus to instalacja JAVY... ew. jak masz zakurzoną malinkę to na tym :D

 

13 godzin temu, Atlanticore napisał:

W takim razie chcąc wykorzystać MT, jakim urządzeniem musiałbym się zainteresować, żeby było w stanie zasilić cAP ac? Fabryczne zasilacze 24V i limit 500mA na port mi tego nie zapewnią. Pozostaje dokupienie innego zasilacza?

Max hex pobiera 6W .... jak zasilisz cos po porcie to max 24 W czyli masz ok. 18 W na wyjsciu...(zasilacz masz 28 W bo 24 V * 1,2 A) wiec Capa zasilisz... Podpowiem, że hex może przyjmować napięcie w przedziale 12-57 V a jak to pomnożysz przez 0,5 A to wychodzi W czyli zapodajesz zsilacz 48 V to dostaniesz 24 W przy maks obciążeniu na porcie POE. Z doświadczenia wiem, że lepiej za bardzo nie operować natężeniem :D (wujek dobra rada) i trzymać się do max 1,5 A. Mało tego urządzenie przy wyższym napięciu zaczyna się więcej grzać... duzo więcej :D

P.S. Zasilanie na POE mnożymy razy 0.5 A a nie to co ma zasilacz napisane :D ale bieżemy tylko napięcie z zasilacza, to co nam wyjdzie minus 6 W ale najlepiej zmiescic sie w maksie 18 W, wiecej też pociągnie ale nie przeginać wiecej niz 20 W na wyjsciu POE.

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...