Skocz do zawartości
Krzysiak_PL_GDA

Ryzen 3900X i problem z pamięciami na wyższych ustawieniach.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Jak że wszystko chodziło (pozornie dobrze) to postanowiłem zmienić pamięci z 4*8GB 3200MHz  Pamięć Patriot Viper 4 BLACKOUT, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (PVB416G320C6K)

na 2*16GB 3600MHz Pamięć GoodRam IRDM, DDR4, 32 GB,3600MHz, CL17 (IRP-3600D4V64L17/32GDC)

a za jakiś czas kolejne 2 takie same kostki.

I tu się okazało że mój 3900X cały czas chodzi na pamięciach ustawionych na 2133MHz

I zacząłem drążyć temat żeby wycisnąć nominalne wartości i okazuje się że, oba zestawy chodzą bez problemu i stabilnie na 2133MHz

Każde ruszenie zegarów lub załączenie domyślnych ustawień XMP powoduje problem załączeniem komputera, restarty lub niebieskie ekrany.

I teraz co może być powodem problemu: Płyta czy CPU

Płyta główna to MSI MPG X570 GAMING PLUS - Bios zaktualizowany do najnowszego

 

W między czasie pożyczyłem 4 kostki Pamięć Patriot Viper 4 BLACKOUT, DDR4, 16 GB,4000MHz, CL19 (PVB416G400C9K)

Objaw jest ten sam na 2 i 4 kościach przy ręcznym ustawieniu 3600MHz, CL17

 

Pozdrawiam 

Edytowane przez Krzysiak_PL_GDA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre pamięci kupiłeś.

Teraz tylko pytanie nr 1: w których slotach je zamontowałeś? Powinny znaleźć się w slotach oznaczonych na czerwono:

ram87jy7.png

Pytanie nr 2: jakie napięcie na CPU SOC testowałeś?

 

A na koniec posiłkowałbym się programem:

http://www.softnology.biz/files.html

Zapodaj screena co to dokładnie są za kości na tych pamięciach (podejrzewam Hynix C-die CJR).

Dodatkowo kliknij "Report" i na samym dole kliknij "Show delays in nanoseconds" i zapisz całość poprzez "Complete HTML Report" Wyeksportowany raport do pliku html, wczytaj do kalkulatora:

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

przy pomocy opcji "Import XMP".

Posiłkuj się wszystkimi ustawieniami, nie tylko samych timingów. Posprawdzaj wszystkie napięcia, które proponuje kalkulator, a na koniec całość przetestuj za pomocą:

https://drive.google.com/drive/folders/1BJTTsxMUX1278b9pjI_eRe5qYnJ6SZcT

 

Aha, no przed całą zabawą wyresetuj BIOS do ustawień domyślnych/optymalnych, nie podkręcaj procesora tylko od razu ustawiaj same opcje dotyczące pamięci oraz napięć.

Jak ustabilizujesz pamięci, zajmij się ustawieniem procesora (o ile w ogóle go podkręcasz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamienił stryjek siekierkę na kijek... I co, masz jakiś progress poza cyframi związanymi z ilością GB? Nie wiem, może jestem już trochę zmęczony, ale ile w końcu masz tych kości - 2 czy 4? Jeśli 4, to wszystkie są identyczne?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj pamięci pojedynczo - czasami trafia się taki bubel, że jedna jest słabsza albo uszkodzona.

Na forum kilka razy czytałem, jak niektórzy sugerowali, że procek czasami wariuje jak CL jest nieparzyste (CL17)

Spróbuj na CL16 a jak nie pójdą to na CL18.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś pożyczyłem Gigabyte B450 AORUS ELITE.

Przełożyłem resztę bebechów i o dziwo wszystko działa jak należy.

Ramy z ustawieniami z XPM działają bez żadnego problemu.

Nawet system nie wymagał reinstalacji (mam wersje BOX) 

Trochę jestem zawiedziony płytą MSI MPG X570 GAMING PLUS, w poniedziałek wysyłam na gwarancję. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...