Skocz do zawartości
morfeusz1805

Kupno PC-a do 6 tys. czy czekać na nową gen. Zen?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pomagam składać  pierwszego PC dla 12 -ka, głównie do gier. Na początku zastanawia mnie czy może lepiej poczekać do końca roku na Zen 3, będą także premier konsol do grania, więc może ceny spadną? Bo z tego co się orientuje, w porównaniu do ubiegłego roku czy nawet pół roku wcześniej, za te same pieniądze można było kupić komputer do 5 tys. Więc zamiast spadać, poszły jeszcze w górę. Jaki jest najlepszy okres na kupno PC'a? 

Z przecieków jakie czytałem, Zen 3 ma mieć usprawnione rdzenie, podobnie jak w intelach. Sam już nie wiem, czy teraz już zacząć rozglądać się, czy jednak poczekać. Znając życie, kiedy wejdzie to do sklepów, minie kolejne kilka miesięcy, więc początek następnego roku. 

Ale myślę że obojętnie czy teraz czy później, nad niektórymi podzespołami można  już się rozglądać. Oczywiście interesuje mnie podstawa pod Ryzen, oprócz tych 6 tys. plus do tego przyzwoity  monitor 24",  klawiatura , mysz gamingowa i słuchawki. Interesuje mnie najlepsza jakość/cena, trwałość, sprawdzone konstrukcje, na ile można bez żadnych ozdobnych  świecidełek. 

Czytam już od kilku dni testy, opinie wszystkich podzespołów, ale zaczyna już mózg parować. 

Wstępnie:

1 procesor:  Ryzen 5 3600/3700x lub poczekać na Ryzen gen. 3

2. płyta główna? Najbardziej dopracowana, wydajna, sprawdzona, trwała. Przewija się wiele propozycji, trudno ogarnąć ta najlepsza

3. dysk twardy :

  Kingston A2000 TB,  

 Silicon Power A80 NVMe 1 TB,  

ADATA XPG SX8200 Pro 1TB

4. Pamięci Ram. Aby były szybkie, współgrały z płytą główną, CPU, można było w przyszłości podkręcić itd. Nie mam pojęcia z tymi pamięciami. Myślę że diabeł tkwi w szczegółach. 

Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper Steel

Patriot 16GB (2x8GB) 3733MHz CL17 Viper Steel

Patriot 16GB (2x8GB) 3733MHz CL17 Viper 4

GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO

Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Black

G.Skill Ripjaws V 2x 8GB 3600 MHz CL 16, 

5. Chłodzenie procesora 

Scythe Fuma 2

6. Zasilacze 

Bitfenix Whisper M 750W 80 Plus Gold

Corsair RMx 750W 80 Plus Gold

Seasonic FOCUS GX-750 80Plus Gold 750W

SilentiumPC Supremo FM2 750W 80 Plus Gold 

750W  dlatego że może w przyszłości będzie rozbudowa na coś poważniejszego i może zabraknąć mocy. A sprawność zasilacza tylko nieznacznie spada jeżeli wykorzystuje się go nieco  poniżej 50%.

Zastanawia mnie tylko  czy układ półpasywny jest zaletą czy wadą? Czy można wyłączyć na stałe np. w Focusie układ pasywny? Pytam się, bo zamówiłem w krótkiej promocji ale jeszcze bez płatności właśnie tego Seasonic'a za 459  zł i nie wiem czy zostawić, czy jednak zdecydować się na coś innego z układem aktywnym jak np. Silentium. Whisper czy Supremo są w podobnej cenie, podobne podzespoły co inne pozostałe, ale  znacznie tańsze. Supremo ma gwarancję 5 lat od drzwi do drzwi. Focus niby 10 lat, ale tylko  2 lata w sklepie reszta za granicę na koszt klienta. 

7. Monitor

AOC 24G2U

Asus vg249q


Samsung C24FG73FQUX

ASUS TUF VG259Q

Acer VG240YP

MSI Optix MAG241

8. Myszka

9. Klawiatura?

10. Grafika

MSI B450 Gaming Plus MAX

Gainward GeForce RTX 2070 SUPER Phantom GS

Gainward GeForce RTX 2070 SUPER Phoenix

A może jakiś Radeon RX 5700 XT? Jesteś może model bez problemu ze sterownikami i dobrą kulturą pracy, b z tego co wiem szwankuje to w tych modelach. 

11. Obudowa?

Najlepiej chłodna, siateczkowa, sprawdzona, która nie powoduje później jakiś przykrych niespodzianek. Wielkość nie ma znaczenia. 

 

Proszę o pomoc w zacieśnieniu mojego pola poszukiwań. Może inne propozycje z uzasadnieniem? 

 

Edytowane przez morfeusz1805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to może w ten sposób:

1.  procesor:  Ryzen 5 3600

2. Pamięć: Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Black

3. Dysk SSD: Patriot Viper VPN100 1TB 

4. Chłodzenie procesora: Scythe Fuma 2

5. Zasilacz: Seasonic FOCUS GX-750 80Plus Gold 750W 

Warto kupić go za 460zł, bo jest okazja? Chłodzenie pół pasywne to zaleta czy wada? 

6. Karta Graficzna: Gainward GeForce RTX 2070 SUPER Phoenix GS

7. Monitor: AOC 24G2U

8. Płyta główna: MSI B450 TOMAHAWK MAX

9. Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black

Coś można jeszcze zmienić na lepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Ale może jeżeli będzie jakaś super okazja kupna podzespołu niezależnego od cpu, jak teraz np. Seasonic FOCUS GX-750 80Plus Gold 750W, monitor, chłodzenie, to może warto kupić? Mam zamówiony ten zasilacz za okazyjną cenę  456zł, ale  nie jest jeszcze zapłacony, jutro zamówienie wygasa i nie wiem czy kupić, czy na razie zostawić. Rozumiem, że grafika, pamięci, SSD, płyta główna jest uzależnione od cpu i nie wiadomo jakie mogą być niespodzianki z nową generacją Zen 3. 

 Czy zostały już poprawione wady poprzedniej wersji Seasonic FOCUS GX-750?

System pół pasywny się sprawdza, czy lepiej zasilacz z chłodzeniem aktywnym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, morfeusz1805 napisał:

Rozumiem, że grafika, pamięci, SSD, płyta główna jest uzależnione od cpu i nie wiadomo jakie mogą być niespodzianki z nową generacją Zen 3. 

Dopiero od Zen 4 będzie zależne i to tylko RAM (przeskok na DDR5) i płyta bo zmieni się podstawka, reszta jest kompatybilna.

Bierz ten zasilacz bo cena dobra sam kupowałem ten sam 2 tyg temu za 500zł, gdzie taka dobra cena swoją drogą.

Wracają do tematu jak dla mnie nie ma sensu czekać bo w ten sposób można cały czas czekać a sam miałem taki zamiar i kupowałem powoli tylko części uniwersalne (ssd, buda itp.) jak były jakieś promocje ale uznałem że to nie ma najmniejszego sensu i aktualnie czekam na płytę ?

 

56 minut temu, morfeusz1805 napisał:

 Czy zostały już poprawione wady poprzedniej wersji Seasonic FOCUS GX-750?

  Tak i to już od dobrego czasu bo od 2018 jest wersja poprawiona a i tak problem był marginalny.

Z tego co pamiętam to dotyczyło vega64, 2080ti (tu niech mnie ktoś poprawi jeżeli coś źle pamiętam)

 

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2020 o 02:33, _LynX_ napisał:

Bierz ten zasilacz bo cena dobra sam kupowałem ten sam 2 tyg temu za 500zł, gdzie taka dobra cena swoją drogą.

Wszedłem na pepper.pl, zobaczyłem krótką  promocję na proline, wszedłem w sklep, koniec był za 0,5 godziny i zamówiłem, wczoraj zostało opłacone. Tylko obawiam się tej 10 letniej gwarancji. W owocowym sklepie i z "x" z przodu w nazwie powiedziano mi, że nie byłoby problemu i za 5 lat. Za pośrednictwem sklepu gwarancja byłaby uwzględniona, ale w proline nie wiem jak tam jest, ciężko do serwisu centralnego się dodzwonić. W jednym oddziale  mówią, że Seasonic nie robi problemów i raczej zwróci pieniądze lub da drugi - nowy, w innym oddziale powiedziano, że postaraliby się pomóc, ale sklep po 2 latach już nie ma obowiązku pomagać w pośrednictwie z producentem, a wysyłka do stanów myślę że nie byłaby opłacalna. Dlatego myślałem że może jednak dołożyć te 150 zł i kupić  Corsair RM750x 750W i mieć z głowy 10 lat, bo serwis jest w Polsce,  lub ewentualnie  później  kupić tańszego  SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W który jest także chwalony, choć z krótsza o połowę gwarą. 

W dniu 3.08.2020 o 02:33, _LynX_ napisał:

Dopiero od Zen 4 będzie zależne i to tylko RAM (przeskok na DDR5) i płyta bo zmieni się podstawka, reszta jest kompatybilna

Tak wiem że podstawa ta sama, ale później różnie z tym bywa. Jakaś płyta główna może być wąskim gardłem, może idealnie nie współpracować, podobnie jak pamięci. Chyba że jeszcze w między czasie można wypatrywać złotego strzału: na monitory, dysk SSD, myszkę, klawiaturę, słuchawki, kartę dźwiękową zewnętrzną itp. Myślę że parę miesięcy nie zbawi, zobaczymy co pokaże nowa gen.  Ryzenów 3 i kolejne  generacje kart graficznych które mają być o wiele bardziej wydajne z tego co wyczytałem. 

 

Edit. Pani z infolinii powiadomiła serwis który do mnie zadzwonił i podobnie jak w innych owocowych sklepach, gwarancja do 10 lat realizowana jest za pośrednictwem sklepu. W tym wypadku wymiana na nowy, bo pewnie nie  opłaca im się naprawiać i inne związane z tym koszty. 

Edytowane przez morfeusz1805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Wszedłem na pepper.pl, zobaczyłem krótką  promocję na proline

O widzisz to ja też z tego sklepu zgarnąłem ?

11 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

kupić tańszego  SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W który jest także chwalony

Też miałem taki zamiar początkowo ale jak cena podskoczyła o prawie 100zł uznałem że w tej cenie jest niestety nieopłacalny dodatkowo brak OCP i OTP było na jego niekorzyść.

 

11 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Jakaś płyta główna może być wąskim gardłem, może idealnie nie współpracować, podobnie jak pamięci.

Jak wybierzesz X570 albo B550(ten to tylko wspiera Ryzen 3xxx i wyżej) to nic takiego się nie wydarzy bo są dedykowane dla obecnej i następnej generacji a potem koniec zmiana podstawki i nowa architekta ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, _LynX_ napisał:

Jak wybierzesz X570 albo B550(ten to tylko wspiera Ryzen 3xxx i wyżej) to nic takiego się nie wydarzy bo są dedykowane dla obecnej i następnej generacji a potem koniec zmiana podstawki i nowa architekta ?

Generalnie płyty te są podobne w konstrukcji z tego co wyczytałem, dlatego B550 jest taka droga. 

Jaki dysk SSD M.2 PCIe NVMe 3.0 polecasz aby był chłodny, niezawodny i trwały? 

Dobre, niezawodne i szybkie pamięci to  Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Black, Patriot 16GB (2x8GB) 3733MHz CL17 Viper Steel czy może jeszcze inne? 

 

Jeżeli chodzi o obudowę, to czy miejsce na zasilacz musi być takie zabudowane? Nie powoduje to tego,  że zasilacz bardziej się grzeje? Skąd taka teraz moda w obudowach, aby go odseparowywać, nie lepiej kiedy  jest w otwartej przestrzeni? 

 

Taka zagwozdka  odnośnie karty graficznej i monitora. Na innym forum przeczytałem taki problem, że osoba na monitorze FHD, mając Ryzena 5 3600 i grafikę rtx 2080 super spodziewała się znacznie większej różnicy w grach niż we wcześniejszej karcie gtx 1080. Dostała m.in. taką odpowiedź:

 

"Do 1080p to gtx 1080 wystarcza w zupełności. Przy takiej rozdzielczości procesor ogranicza kartę i stąd mały wzrost fps. W 1440p bądź 4k będzie wyraźnie większa różnica. Procesor ogólnie jest bardzo dobry, ale jednak ściśle w grach i to z tak mocną kartą jest słabym ogniwem.

Myślę, że posiadając jeszcze budżet na pc pomyślałbym o zmianie monitora. Często ludzie g-sync to było niebo a ziemia także polecam o tym pomyśleć.

Alternatywnie chcąc poprawić osiągi w 1080p zająć się ramem. Spróbować podkręcić go do 3600mhz zapominają, że odpowiada on za bardzo dużą część doznań i taka zmiana potrafi zapewnić bardziej spektakularną zmianę niż nawet bardzo mocna grafika. Z czego obecnie korzystasz? Dla mnie przesiadka z 24 cali 60hz 1080p na 27 cali 144hz 1440p albo wymienić go na 3600/3733mhz gdy umiejętności/możliwości brak. Wymiana procesora będzie zbyt droga w porównaniu do wzrostu fps. Zmiana z ryzena 3600 na 3700X da średnio nie więcej niż 10% także raczej gra nie warta świeczki." 

 

Syn koleżanki ma małe biurko i 24 calowy monitor w zupełności wystarczy. Z tego co wyżej napisane do FHD 24" nie jest potrzebna lepsza karta niż gtx 1080, bo procesor blokuje grafikę i nie ma takiego  przyrostu FPS jaki by się chciało?   Oczywiście najlepszy monitor do gier  byłby z przynajmniej 1440p, ale są tylko z FHD w tym rozmiarze. Szukałem monitorów z wyższa rozdzielczością, ale tylko jeden zalazłem i dodatkowo z odświeżaniem   75 Hz

https://www.x-kom.pl/p/460196-monitor-led-24-acer-nitro-vg240yubmiipx-czarny.html

 

Dlaczego nie robią monitorów do gier z wyższą rozdzielczością niż FHD w rozmiarze 24"?  Więc pozostać przy monitorze 24" FHD, kupić grafikę max gtx1080, bo wyższe modele będą blokowane,  czekać na monitor z  wyższą rozdzielczością  i odświeżaniem przy takim samym rozmiarze, czy nie ma innej opcji i tylko monitor  27"144hz 1440p ?  Nie wiedziałem że z tym może być taki problem.  Wyjdzie na to, że kupi się grafikę której wydajność w praktyce będzie taka, jak w niższych modelach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

Generalnie płyty te są podobne w konstrukcji z tego co wyczytałem, dlatego B550 jest taka droga. 

I tak i nie. B550 odziedziczyły dobre VRM ale PCIe 4.0 jest tylko do jednego złącza GPU i M.2, nie ma też wentylatorka na SBH i bardzo dobrze bo jak sobie przypomnę nForce to mnie telepie. Mniejsza ilość USB ale i tak jest wystarczająca za to jest wewnętrzne złącze USB-C 3.2 którego ciężko znaleźć na X570 nie wiedzieć dlaczego. Tanio już było niestety plus podatek od nowości i faktycznie tanio nie jest ? 

2 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

Jaki dysk SSD M.2 PCIe NVMe 3.0 polecasz aby był chłodny, niezawodny i trwały? 

Zależy ile chcesz wydać jeżeli chodzi o trwałość to MLC 2-bit ale są okrutnie drogie i jedyne jakie przychodzą mi do głowy to Samsung 970 Pro i Corsair Force MP500. Sam się nad tym zastanawiałem ale ostatecznie pogodziłem się i wybrałem na TLC na E12 z wysokim TBW. Co do trwałości to się nie wypowiem bo nie mam jeszcze takich danych a temperatura tak naprawdę nie jest problemem przy normalnym użytkowaniu.

2 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

Dobre, niezawodne i szybkie pamięci to  Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Black, Patriot 16GB (2x8GB) 3733MHz CL17 Viper Steel czy może jeszcze inne?

Ram rzadko pada i nie ma tu znaczenia co to jest, padały mi Kinston, OCZ, GoodRam, Adata, Crucial. Warto brać zwłaszcza do Ryzen na kostkach Micron E-die, Samsung B-die, Hynix CJR C-die bo można stabilnie wysokie zegary ustawić przy niższym cl co ww tym wypadku robi różnice.

2 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

Jeżeli chodzi o obudowę, to czy miejsce na zasilacz musi być takie zabudowane? Nie powoduje to tego,  że zasilacz bardziej się grzeje? Skąd taka teraz moda w obudowach, aby go odseparowywać, nie lepiej kiedy  jest w otwartej przestrzeni? 

Musieć nie musi to jest tylko estetyka żeby kable ukryć zwłaszcza jak ma się okno. Nie czemu by miało, o ile zasilacz jest ustawiony wentylatorem w dół to ma swój obieg powietrza.

2 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

Na innym forum przeczytałem taki problem, że osoba na monitorze FHD, mając Ryzena 5 3600 i grafikę rtx 2080 super spodziewała się znacznie większej różnicy w grach niż we wcześniejszej karcie gtx 1080

Do 1080p to gtx 1080 wystarcza w zupełności. Przy takiej rozdzielczości procesor ogranicza kartę i stąd mały wzrost fps

Zależy w co gra, są gry/miejsca procesorowe i graficzne więc raz jedno raz drugie może ograniczać. Plus dochodzi często kiepska optymalizacja albo skopany port i tak to wychodzi. Ale tak im wyższa rozdzielczość tym GPU odgrywa większą role.

2 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

Myślę, że posiadając jeszcze budżet na pc pomyślałbym o zmianie monitora. Często ludzie g-sync to było niebo a ziemia także polecam o tym pomyśleć.

Albo z FreeSync robią to samo a są tańsze bo tak naprawdę g-sync jest oparte właśnie na tym tylko schowane za autorskimi patentami i drogimi układami asic ale jak karta robi 60+FPS to nie widzę konieczności wystarczy zrobić lock i nie ma szarpania.

 

2 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

Alternatywnie chcąc poprawić osiągi w 1080p zająć się ramem. Spróbować podkręcić go do 3600mhz

A nawet do 3800MHz wtedy będzie 1:1 IF

 

2 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

Dlaczego nie robią monitorów do gier z wyższą rozdzielczością niż FHD w rozmiarze 24

Nie no jest trochę tych monitorów FHD+ w okolicach '24 klik

2 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

Wyjdzie na to, że kupi się grafikę której wydajność w praktyce będzie taka, jak w niższych modelach. 

Jeżeli ktoś piszę że 1080 jest na poziomie 2080 to powinien przestać pisać bo to bzdury kompletne. Ja mam 1080 znajomy 1080Ti i w FHD różnica w klatkach to średnio 25-30 na jego korzyść. Plus większość graczy z tego co widzę porównuje max. kl/s w CSGO co jest głupotą bo powinno się patrzeć na najniższe 1% i 0.1% bo to przez mikro przycięcia spada płynność, już nawet nie odniosę się do tego że porównywanie kart w tej grze to dla mnie bzdura bo zaraz ktoś podniesie larum

Edytowane przez _LynX_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, _LynX_ napisał:

Sam się nad tym zastanawiałem ale ostatecznie pogodziłem się i wybrałem na TLC na E12 z wysokim TBW.

TLC wystarczy,  MLC teraz ze świeczka szukać dla zwykłego użytkownika. 

16 minut temu, _LynX_ napisał:

Ram rzadko pada i nie ma tu znaczenia co to jest, padały mi Kinston, OCZ, GoodRam, Adata, Crucial. Warto brać zwłaszcza do Ryzen na kostkach Micron E-die, Samsung B-die, Hynix CJR C-die bo można stabilnie wysokie zegary ustawić przy niższym cl co ww tym wypadku robi różnice.

Więc przez ze mnie  w/w Cruciale, Patriot"y odradzasz? Lepsze Hynix'y aby w razie czego można było w przyszłości podkręcić? 

 

19 minut temu, _LynX_ napisał:

Musieć nie musi to jest tylko estetyka żeby kale ukryć zwłaszcza jak ma się okno. Nie czemu by miało, o ile zasilacz jest ustawiony wentylatorem w dół to ma swój obieg powietrza

Z tego co wyczytałem, dłuższa trwałość wentylatorów w zasilaczu, to umieszczenie ich do góry. 

Wolę jednak  kable na wierzchu niż zabudowany zasilacz. 

53 minuty temu, _LynX_ napisał:

Musieć nie musi to jest tylko estetyka żeby kale ukryć zwłaszcza jak ma się okno. Nie czemu by miało, o ile zasilacz jest ustawiony wentylatorem w dół to ma swój obieg powietrza

Tak, jest więcej monitorów 1440p, 24", ale głównie skierowanych do grafików. Gamingowych, aby była przyjemność z grania, kompatybilność z  G-Sync itp. jest jak na lekarstwo. W sumie ten Acer o którym wspomniałem wszystko spełnia oprócz tego odświeżania, bo i cena jest fajna.

Przyszłościowo lepiej iść w monitor 24", 1440p,  czy zostać przy FHD?   Lata świetlne nie grałem a już na pewno nie mam porównania FHD z 1440p, więc nie wiem jak to jest teraz. 1440p w monitorze 24 cali to dobry pomysł? Byłem nastawiony na FHD, będę musiał  jeszcze poczytać  co z tą wyższą rozdzielczością. 

Godzinę temu, _LynX_ napisał:

Jeżeli ktoś piszę że 1080 jest na poziomie 2080 to powinien przestać pisać bo to bzdury kompletne. Ja mam 1080 znajomy 1080Ti i w FHD różnica w klatkach to średnio 25-30 na jego korzyść 

Nie wiem jaki masz cpu, może Intel sobie lepiej radzi w takich sytuacjach? Chyba że winna wtedy  była pamięć.  Więc nawet jeżeli będzie FHD, to wyższa grafika nie będzie się dusić przy ryzenie?

Jaka teraz jest w kartach graficznych najlepsza relacja wydajność/ cena? Myślałem o RTX 2070 super, ale szczerze mówiąc aż tak się nie zagłębiałem w testy. Z radeonów,  to  rx 5700 xt red devil zbiera dobre opinie, ale poniżej 2 tys. byłby opłacalny, ale mu już  bliżej cenowo do tych pierwszych. 

Z dysków SSD nvme które byś polecił sprawdzone, trwałe i w miarę chłodne, bo z tego co wiem niektóre modele lubią się grzać. Czy może jest to przyrost formy nad treścią i kupić na SATA, choć niektóre modele wcale aż tak cenowo nie odbiegają od tych nowszych konstrukcji.  

Chciałbym aby kupując sprzęt był przyszłościowy, starczył w miarę  jak najdłużej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

TLC wystarczy,  MLC teraz ze świeczka szukać dla zwykłego użytkownika. 

Niestety wydawać by się mogło że jakość będzie szła w górę a nie w dół a tu taki kwiatek ?

Aż strach pomyśleć że TLC może podzielić los MLC jak wejdą PLC i utkniemy z QLC na poziomie mułu pod każdym względem

6 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Więc przez ze mnie  w/w Cruciale, Patriot"y odradzasz? Lepsze Hynix'y aby w razie czego można było w przyszłości podkręcić? 

W żadnym razie nie odradzam, w kwestiach ramu patrze ile ludzie stabilnie na nich osiągają i wybieram najlepszą opcję w relacji jakość/cena.

6 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Z tego co wyczytałem, dłuższa trwałość wentylatorów w zasilaczu, to umieszczenie ich do góry. 

Wolę jednak  kable na wierzchu niż zabudowany zasilacz. 

Jak nie ma filtra to tak ale teraz praktycznie wszędzie jest dodawany, u mnie PSU to najczystszy element.

Często piwnicę można wymontować zależnie od modelu wystarczy poszukać pasującej. Ja akurat wybrałem teraz z piwnicą bo zawsze mam problem z kablami i potrzebowałem pionowego śledzia.

6 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Gamingowych, aby była przyjemność z grania, kompatybilność z  G-Sync itp. jest jak na lekarstwo. W s

Na nie gamingowych też jest przyjemność z grania tylko mniej się świecą ?

6 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Przyszłościowo lepiej iść w monitor 24", 1440p,  czy zostać przy FHD?

Zależy czego się oczekuje i co zamierza robić osobiście siedzę siódmy rok na UWHD i znajomi którym poleciłem też na nic innego już nie spojrzą a grają sporo

 

6 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Nie wiem jaki masz cpu, może Intel sobie lepiej radzi w takich sytuacjach? Chyba że winna wtedy  była pamięć.  Więc nawet jeżeli będzie FHD, to wyższa grafika nie będzie się dusić przy ryzenie?

Procesorowi nic do tego, jak są miejsca graficzne i jest potrzeba to GPU jest zarzynane, 1080 vs.1080Ti to jest 30% różnicy względem 2080 to jest jeszcze więcej. Jeszcze raz, są gry w których będzie ograniczał CPU i takie w których GPU, to nie jest stała którą można podać. W Wiedźminie ogranicza mnie GPU w Civilization CPU a w SOTR CPU jak ustawię za wysoką teslacje i nie nadąża rysować.

Więc widzisz tu nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Ja jest program zdolny wykorzystać całe zasoby to to zrobi i tyle ?

6 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Jaka teraz jest w kartach graficznych najlepsza relacja wydajność/ cena?

Tu ci nie odpowiem bo to co mam mi starcza i nie zgłębiałem tematu.

 

6 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Z dysków SSD nvme które byś polecił sprawdzone, trwałe i w miarę chłodne, bo z tego co wiem niektóre modele lubią się grzać. Czy może jest to przyrost formy nad treścią i kupić na SATA, choć niektóre modele wcale aż tak cenowo nie odbiegają od tych nowszych konstrukcji.  

Jak wyżej podawałem ja wybrałem m.2 nvme na E12 3D TLC 1665 TB. Ale nie powiem nic o ich trwałości bo jeszcze nie wiem. Wiem tylko tyle że gdybym obecne dyski miał na TLC a nie MLC to padły by po roku maksymalnie bo przerzucam ogromnie ilości danych.

 

6 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Chciałbym aby kupując sprzęt był przyszłościowy, starczył w miarę  jak najdłużej. 

Też zawsze tak składam mam cykl 7 letni

Edytowane przez _LynX_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...