Skocz do zawartości
kulbik

Jaki zestaw do filmów 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum 

 

Na podstawie Waszych zestawów zamierzam złożyć komputer do biura z możliwością odtwarzania filmów 4K. Obecnie biuro nie stanowi żadnego wyzwania dla nowych komputerów ale filmy 4K już tak i tu pojawiają się schody... W związku z tym mam takie pytania:

Jakie macie wykorzystanie procesora w filmie  Costa Rica in 4K 60fps HDR na youtube ?

Czy film odtwarza się płynnie czy są jakiekolwiek przycięcia?

Proszę o podanie Waszych zestawów czyli procesor i ilość RAM ( najlepiej ze zintegrowaną grafiką w procesorze ) beż różnicy AMD lub Intel.

Ułatwi to wybór komponentów dla miłośników 4K na pc.
 

P.S.

Nie znalazłem odpowiedniego działu do wymienionych pytań...

 

Edytowane przez kulbik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazje testować jakiś czas temu i3 8100 z jego integrą na tym klipie i szło jak po maśle w Firefox (zero gubionych klatek w 4K 60 FPS). Na Ryzen 2200G jakoś więcej miałem problemów (jakoś udało mi się pod inną niż firefox przeglądarką by szło płynnie).

Ogólnie jestem zdania, że Intel i jego integry są mniej problematyczne na tym polu. Generalnie jak chcesz żeby to płynnie szło na czymś wolniejszym, to musi być wspomaganie zintegrowanego GPU. Bo jak to wspomaganie nie zadziała, to chyba tylko 6+ rdzeni jest w stanie uciągnąć 4K 60fps HEVC/VP9.

Co do RAM to te PC miały standardowe 8-16GB.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak iGPU daje radę z 4K 60 fps HDR to spokojnie wystarczy Pentium Gold lub Athlon 200GE / 3000G .

Skoro płynnie szło na I3 8100 z igpu UHD 630 to Pentium Gold 5600T ( ma to samo iGPU co I3 , reszta Pentium i Celeronów ma UHD 610 ) spokojnie ogarnie takie filmy .

Do tego 8 GB ramu 2400 mhz / 2 666 mhz ( ew.3000 mhz / 3200 mhz dla AMD ) wystarczy , więcej nie ma potrzeby .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2020 o 22:27, reyden napisał:

Jak iGPU daje radę z 4K 60 fps HDR to spokojnie wystarczy Pentium Gold lub Athlon 200GE / 3000G .

Skoro płynnie szło na I3 8100 z igpu UHD 630 to Pentium Gold 5600T ( ma to samo iGPU co I3 , reszta Pentium i Celeronów ma UHD 610 ) spokojnie ogarnie takie filmy .

Do tego 8 GB ramu 2400 mhz / 2 666 mhz ( ew.3000 mhz / 3200 mhz dla AMD ) wystarczy , więcej nie ma potrzeby .

Mam taki zestaw ale tnie, przerywa i maksymalnie obciąża procesor athlon 3000G 16GB.

Jestem na etapie poszukiwania karty graficznej do tego procka aby odtwarzanie było płynne.

Jakie karty mają wspomaganie HVEC  i VP9  ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Vega 3 nie ogarnia filmów 4K 60 fps HDR to może GT1030 / Rx 560 .

Co trochę dziwne , wg. wiki APU z generacji Raven Ridge mają już VCN a nie UVD / VCE jak starsze układy .

VCN powinno sobie radzić z dekodowaniem 4K HEVC

Wg strony NV GT1030 ma wsparcie dla dekodowania HEVC / VP  od 8 do 12 bit , przy HEVC próbkowanie 4:2:0 , HEVC 4:4:4 dopiero Turing ogarnia - czyli tutaj minimum GTX1650 .

Co innego jak w grę wchodzi enkodowanie - tutaj minimum to GTX1050 .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2020 o 19:18, reyden napisał:

Jak Vega 3 nie ogarnia filmów 4K 60 fps HDR to może GT1030 / Rx 560 .

Co trochę dziwne , wg. wiki APU z generacji Raven Ridge mają już VCN a nie UVD / VCE jak starsze układy .

VCN powinno sobie radzić z dekodowaniem 4K HEVC

Wg strony NV GT1030 ma wsparcie dla dekodowania HEVC / VP  od 8 do 12 bit , przy HEVC próbkowanie 4:2:0 , HEVC 4:4:4 dopiero Turing ogarnia - czyli tutaj minimum GTX1650 .

Co innego jak w grę wchodzi enkodowanie - tutaj minimum to GTX1050 .

 

Masz rację wkradł się czeski błąd.

Ktoś odinstalował mi sterowniki AMD. Po ponownym zainstalowaniu systemu i nowych sterowników od AMD procek dostał drugie życie.

Wykorzystanie athlona 3000g na filmach 4K to tylko 20%średnio czasami pik do 46% lub spadek do 2% a gpu to maksymalnie 69%.

Dzięki za opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z przycinaniem się filmu 4k 60fps/ nagrywanym FPV. 
po wrzuceniu filmu na YT wszystko jest płynne. 
Sprzęt jaki posiadam to Legion. 
i7 8750H 2,2 gh GTX 1050TI 16 G ram i przy odtwarzaniu procesor na 100 %
za słaby komp Czy coś z kodekami ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym kodowany jest ten materiał 4k 60 FPS? Z jakiego odtwarzacza korzystasz? Używasz jakichś kodeków?

VLC i PotPlayer posiadają wbudowane kodeki, MPC-HC ma chyba wbudowane LAV Filters, więc możesz je sprawdzić niezależnie od tego, co już masz w systemie.

Osobiście korzystam z PotPlayer + odpowiednio skonfigurowane LAV Filters.

//edyta:
Ogólnie jest to kwestia odpowiedniego ustawienia dekodowania sprzętowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w DaVinci sprzęt nie daje rady przy tej rozdzielczości, to zainteresuj się czymś takim jak proxy. Pierwszy lepszy link z googla - artykuł z 2019 r., więc opisywana może być inna wersja niż Ty korzystasz, ale nie sądzę, żeby były jakieś ogromne różnice z tym związane: https://www.gohero.pl/pl/n/GoProsfera-81-Proxy-z-GoPro-w-DaVinci-Resolve/85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...