Skocz do zawartości
KaMaS

Czy Ryzen 3600 nadaje się pod serwer? Proszę o podpowiedź.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy mogę postawić serwer do którego będzie łączyło się ok 10 osób (symfonia) można oprzeć na ryzenie 3600, ewentualnie na jakimś innym?
Jaką płytę do tego, tak aby pracowało to 24/7. Najlepiej 32gb ramu (jakiej prędkości)?

Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem czy jest sens pchać się jakiegoś używanego xeona v3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję z tym pytaniem udać się na forum poświęconemu temu oprogramowaniu lub spytać producenta .

Tutaj będziesz miał mniejszą szansę że ci ktoś dobrze doradzi .

Ram w teorii to 3000 mhz / 3200 mhz , R5 3600 ma kontroler DRAM pracyjący na 3200 MT/s , jak nie będą to 4 kości to wszystko powinno być OK .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co znalazłem to ta Symfonia to soft do zarządzania sklepem/księgowością/finansami a 10 połączeń to nie jest dużo. Jeżeli tak to potrzebujesz czegoś co obsłuży RAM ECC i płytę też zgodną z ECC. Podobno każdy Ryzen wspiera niebuforowane ECC ale żeby znaleźć płytę która to wykorzysta to sam musisz sobie poszukać bo to za dużo stron do przekopywania.

Już lepiej celuj w tego Xeon bo łatwiej znajdziesz pasującą płytę z ECC i pamięci z drugiej ręki tylko patrz na ebay bo na naszym podwórku pogłupieli z cenami.

Tak naprawdę mocy na to co będzie miał robić nie zabraknie bo sam siedzę jeszcze na Xeon E3-1240 V2, problemem będzie tutaj przepustowość sieci i dysku, więc będziesz musiał dodać lepszą kartę sieciową i dysk m.2 NVME lub PCIe jak na płycie nie będzie gniazda m.2 (w V4 są ale w V3 nie wiem).

Policz koszty bo może się okazać że lepiej będzie wybrać serwer dedykowany albo wykupienie Shella

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwer, do którego podłączy się maksymalnie 10 użytkowników i będzie on udostępniał głównie oprogramowanie Symfonia można zrobić dosłownie z byle czego. Znajdziesz sobie w starych gratach działająca płytę z Pentium 2 i da się to wykorzystać. Będzie to działać dosłownie tak samo jak najnowszy Ryzen z milionem GB ramu.
Wejdź sobie na stronę jednosladem.pl. Działa? Dobrze działa?
Ten serwis / forum działa na sprzęcie Dell Wyse Zx0 Z90D8 2x1,65GHz 4GB RAM i 16GB SSD. To kosztowało mnie poniżej 200 zł. Do tego musiałem dokupić dysk na dane za kolejne 50zł (SSD 160GB - do wykorzystania na pliki WWW i chmurę) i tyle. "Serwer" działa nieprzerwanie od kilku lat. Ma zajęte około 20% pamięci RAM przy wlączonym buforowaniu plików i jakieś 50% miejsca na dyskach (pliki serwerowe + system operacyjny Ubuntu 20.04). Nie zanosi się na to aby miejsce miało się kończyć. W razie czego dyski SSD potaniały i kupię coś około 512GB SSD i wystarczy na kolejne kilka lat.
Jak widzisz serwer to nie musi być maszyna z milionem GB RAM i drugim milionem rdzeni procesora. Ten mój w czasie największego obciążenia (maksymalnie zanotowano 165 użytkowników w jednym momencie) zbliżył się nieco do 50% obciążenia procesora. A tam jest jakiś mało wydajny ARM 2x1.6GHz. W Twoim przypadku pchanie się w Ryzen miałoby sens jeśli planujesz rozbudowę tego systemu docelowo do kilku tysięcy użytkowników na raz. Jeśli to ma być na poziomie 10 użytkowników to tak jakbyś kupował extra ciężarówkę (TIR) do przewiezienia niewielkiej torby z zakupami.

webmin.jpg

Edytowane przez Daniello77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...