Skocz do zawartości
zbigniew88

Zanim odeślesz PC w diabły... sprawdź wszystko :)

Rekomendowane odpowiedzi

Opiszę historię która mi się przytrafiła :-) Może komuś kiedyś przyda się...

Składając własnoręcznie od postaw zestaw komputerowy, z zakupionych osobno części (nowych) teoretycznie coś może pójść nie tak. Komputer może nie uruchamiać się...

W moim przypadku - po złożeniu nowego PC od podstaw, wpięciu zasilacza, podpięciu wszystkich kabli... komputer nie uruchamiał się. Tzn... nie do końca:

• Uruchamiał się zasilacz, kręcił się wiatraczek na karcie graficznej...

• Wentylator na CPU robił jeden niecały obrót i stawał. Po paru/nastu sekundach robił kolejny półobrót i stawał.

Jak zdiagnozowalibyście taką usterkę? :-)

Wentylator na CPU się nie kręci! Pewnie procesor się spalił... a jak nie, to zaraz się spali, trzeba szybko wyłączyć. Co może nie działać? Pewnie pamięć? Ale obydwa moduły? Przekładanie w inne sloty nic nie daje...
Może zasilacz nie daje rady? Może wtyczka 8-pin nie daje takiego napięcia na płytę, jakie powinna?

Zaczyna się wtedy takie szukanie dziury w całym...

Pech trafił, że do tego mój monitor jest na tyle dziwny, że po pierwszym włączeniu dość długo trwa autowykrywanie obrazu (jakoś do kilkunastu sekund); jak już załapie obraz np. z HDMI to po restarcie łapie go od razu. Ale nie po dłuższym wyłączeniu...

Obraz na monitorze więc też pozostawał czarny ? może zatem karta graficzna nie pasuje do nowej płyty?

Nawet znajomy zawodowy informatyk który złożył niejeden komputer... rozkładał nad tym moim PC ręce. Podejrzewał uszkodzenie zasilacza, ewentualnie płyty... no teoretycznie też procesora. Ale skoro wszystko nowe? W transporcie sie miałoby coś uszkodzić?

Po sprawdzeniu wszystkich możliwych możliwości, a nawet dodatkowego zasilacza... i załatwieniu nawet innego procesora...

Okazało się, że nic to nie daje.

Wiatrak na CPU nadal robi półobrót... i tyle. No generalnie płyta się uruchamia, ale nie do końca.

Czy może to płyta jest uszkodzona? :)

Co zrobilibyście na tym etapie... czy odsyłalibyście do serwisu płytę/procesor, które wydają się być uszkodzone? :)


Nie...

Uszkodzony był wiatrak od chłodzenia CPU. Z nowego zestawu, pewnego chwalonego producenta.

Aby do tego dojść, wystarczyło podpiąć ten wiatrak pod gniazdo chłodzenia płyty, a pod gniazdo CPU FAN podpiąć wiatrak od oryginalnego chłodzenia. Objawy były te same, co poprzednio, ale... wiatrak od oryginalnego chłodznie kręcił się jak szalony. Za to cooler od nowego chłodzenia... dalej nie wstawał :)

Wystarczyło wtedy poczekać jeszcze te ~20 sekund aż monitor wykryje obraz z karty... no i wszystko działało jak należy :) Nie jestem pewien też, ale już tego nie chciało mi się sprawdzać - czy przypadkiem nie kręcący się wiatrak na CPU nie wysyła błędu do BIOSu, który wstrzymuje przez to dalsze uruchomienie komputera i wyświetlenie jakiegokolwiek obrazu na monitorze...

Procesor byl w pełni sprawny, w porządku była też płyta główna, zasilacz, karta graficzna, RAMy... walnięty był tylko jeden głupi wiatraczek. Szkoda tylko męczarni w dochodzeniu do rozwiązania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, zbigniew88 napisał:

Nie jestem pewien też, ale już tego nie chciało mi się sprawdzać - czy przypadkiem nie kręcący się wiatrak na CPU nie wysyła błędu do BIOSu, który wstrzymuje przez to dalsze uruchomienie komputera i wyświetlenie jakiegokolwiek obrazu na monitorze...

Najprawdopodobniej wentylator robił zwarcie i włączały się zabezpieczenia a jedyne co może wysyłać to raportowanie obrotów

Edytowane przez _LynX_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...