Skocz do zawartości
Pan_Borowik

Modernizacja nastoletniego WC - jak zrobić zapinkę?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Z uwagi na śmierć płyty głównej, postanowiłem zmodernizować 14letniego PC (sygnaturka). Komputer stoi w domu moich rodziców i służy tam za biurowy sprzęt, a ja przy okazji świąt czy innch odwiedzin zagram czasem na nim w StarCrafta czy inne Diablo.
Z uwagi na sentyment do zamontowanego w nim WC, chciałbym je przełożyć do nowej obudowy razem z resztą części.
Kupiłem więc Ryzena 3 z płytą i ramem, bloki są już wyczyszczone, przejechane papierem wodnym od spodu, nowe węże w drodze.

Jedyny mankament jest taki, że blok na procesor - mimo, że pasuje - nie ma kompatybilnej zapinki do płyty z procesorem Ryzen3. Zamontowana na nim zapinka jest zwyczajnie za krótka.
Potrzebuję podpowiedzi, jak taką wykonać samemu.

Pomyślałem, żeby kupić kawałek blachy 1mm, pożyczyć gdzieś szliferkę kątową, wyciąć dwa prostokąty i nawiercić w nich 4 dziury - obawiam się jednak, że będzie to wyglądać jak kupa.

Chciałbym zatem zachować jakąś estetykę - może będziecie w stanie podpowiedzieć z czego możnaby taką zapinkę dorobić przy użyciu "domowych" narzędzi?

układ.jpg

bloki.jpg

blok.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pietach napisał:

Jasne, tylko podaj mi wymiar zaznaczony na rysunku, bo o ile wymiary między otworami na zapince znam (bo to moja zapinka) to nie znam rozstawu w topie wykonanym chyba przez Misiu15go....

Tak, zarówno blok na CPU i GPU jest wykonany przez Misia15go.
Rozstaw tych otworów to 65mm (od środka do środka otworu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało się znaleźć czas, żeby złożyć zestaw do kupy:
Ryzen 3 1200 AF
Gigabyte B450M DS3H
Patriot Viper 2x4GB 3000Mhz
GeForce 650Ti ze starego kompa
HDD 1TB i losowy SSD M2 z outletu x-kom - trafił się bardzo fajny Samsung.
Obudowa to podstawowy model Silentium PC z okienkiem, zasilacz to Chieftec ze starego kompa.

Chłodzone przez 2x120 Cooltec (i 2x Fander 120), pompkę Coolriver i rzemieślnicze bloki Misia15go ?
Serdeczne dzięki dla @pietach za wykonanie nowych zapinek dla bloku CPU (foto1), jedynie w koszcie przesyłki paczkomatem. Dzięki niemu niegdyś legendarne (prawie 14 letnie!) bloki mogły dostać drugie życie, a moja Mama cichy komputer do pracy (na którym naturalnie odpalę Starcrafta czy Diablo jak wpadnę ze świąteczną wizytą ? )

Zestaw pochodził złożony w obudowie odpalony samodzielnie 24h (foto2) zanim podpiąłem prąd do płyty, schowałem przewody i zamknąłem budę (foto3).
Odpaliłem na próbę kilka gier, po ok. 30 minutach temperatura na procesorze nie przekroczyła 42 stopni, na karcie nie przekroczyła 40.
Przy następnej wizycie u rodziców sprawdzę jak OC i podmaluję chłodnicę, bo straciła trochę farby na obudowie.

Szkoda trochę, że (skądinąd wygodne) systemy all-in-one wygryzły samodzielnie składane zestawy na tym forum, bo frajda z budowy i testowania jest bezcenna - i gorąco polecam każdemu.

PS. Naturalnie jak zwykle w momencie wyeliminowania szumiących wentyli, problemem zaczyna być kolejny komponent. Tym razem jest to wentylator w zasilaczu... Ale to historia na kolejną okazję. 

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Edytowane przez Pan_Borowik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero dojrzałem wiadomość. Minęło półtora roku, komp dziala bez zarzutu. 
Cicho i chłodno. Mama moja sobie bardzo chwali.
Podmieniłem w nim jakiś czas temu kartę na 1660TI. Jak przyjechał do niej w odwiedziny wnuczek to mu opadła kopara, bo która babcia ma sprzęt do płynnego grania w Fortnite na chacie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Babcia wciągnie się w granie i młodemu spuści łomot...

 

Kurcze, tak sobie czasem patrze na te coraz nowsze procesory, wymieniłbym może na jakiś nowszy niż mam ale nie na najnowszą świeżynkę ... ale potem tak sobie myślę, czy do pisania postów na forum potrzebne mi nowe CPU+mobo+RAM skoro na obecnym (Athlon II X2 B26 2x3,2GHz) wszystko co potrzebuję działa ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo. 90% rzeczy robię na telefonie, a pozostałe 10% ogarnia 6 letni laptop z SSD, zamocowany na ścianie za telewizorem który robi mu za monitor.
Do gier kupiłem konsolę (najpierw PS4, teraz PS5) - bo na granie czas i ochotę mam raptem kilka razy do roku już teraz, a trzymać po to PCta z kablami, monitorem, odpalać jakieś windowsy steamy i inne cuda to się mija z celem.
Kiedyś to było! A teraz to ni ma...
Na starość se złożę peceta. Jak będą jeszcze pecety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na starość se złożę peceta. Jak będą jeszcze pecety.

Ja też... ale mam plan żeby złożyć sobie coś RetroPC np. 486DX2, DOS 6.22, Win 3.11, Norton Commander i pograć w sobie stare gierki (nie na współczesnym PC w jakimś emulatorze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż się łezka w oku zakręciła widząc, że ktoś jeszcze ma równie stare WC tak jak ja. Komp przeszedł już wiele modernizacji, ale kibel od 17 lat nadal ten sam. Na CPU X3N na GPU blok od Misia15ego. Wala się jeszcze gdzieś blok na mostek również od Miśka. O dziwo poma Liang DDC nadal działa 😮

Fota z 2012 roku jak to jeszcze jakoś wyglądało i chciało mi się zrobić porządek w budzie 🙂

2022-12-10.thumb.jpg.43c2308cccad598d9478d1c3681e1d7a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...