Skocz do zawartości
Pytajnikus

Diagnoza uszkodzenia CPU czy MOBO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam chyba dość nietypowy problem. 

Pomimo zabezpieczenia i wypełnienia komputera wewnątrz, został uszkodzony przez firmę kurierską, protokół szkody spisany. Czekam teraz na rozpatrzenie. 

Konkretnie poluzowało i wygięło się chłodzenie, a razem z nim coś zostało uszkodzone. Przy próbie uruchomienia Diody diagnostyczne na płycie wskazywały na CPU i RAM (nie wykrywa lub uszkodzone). Przy próbie zdjęcia chłodzenia, odeszło razem z przyklejonym prockiem (to nie mój pierwszy raz, także nie wynika to z braku umiejętności). 

Żaden pin nie jest ułamany, wygięcie było naprawdę mikroskopijne na dwóch pinach ( widoczne dopiero przy powiększeniu w aparacie) co nie powinno wpływać, ale już to nieco poprawiłem.

Przechodząc do meritum: komputer działa, ale gdy jest włożona tylko jedna kość RAM, w jednym z dwóch slotów bliżej procesora, lub gdy są obie w slotach bliżej procesora (wtedy działają niestety w single channel I przy włączeniu BIOS ostrzega, że powinienem zmienić sloty na A2 I B2, zamiast użytych A1 i A2 ). Po resecie CMOS, buzzer daje 3 długie sygnały, czyli właśnie informuje aby wyjąć jedną kość RAM (gdy ram jest w slotach A2 i B2).  

Pytanie: jak zdiagnozować czy uszkodzony jest procesor czy płyta główna? Nie mam opcji by podłączyć innego procka :).

 

Mobo: MSI B450m PRO-VDH max

Procek: ryzen 3600

Ram: Goodram irdm pro 2x8 GB 3600mhz

 

IMG_PIT_20200730_110038.jpg

IMG_PIT_20200730_110022.jpg

IMG_PIT_20200730_112041.jpg

Edytowane przez Pytajnikus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz jedna kość pamięci i montujesz w pierwszym slocie - sprawdzasz.
Działa to montujesz w drugim slocie, trzecim i czwartym i patrzysz gdzie działa a gdzie nie działa.

Potem bierzesz drugą kość i robisz to samo i wyjdzie Ci które sloty pamięci masz sprawne a które nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pietach napisał:

Bierzesz jedna kość pamięci i montujesz w pierwszym slocie - sprawdzasz.
Działa to montujesz w drugim slocie, trzecim i czwartym i patrzysz gdzie działa a gdzie nie działa.

Potem bierzesz drugą kość i robisz to samo i wyjdzie Ci które sloty pamięci masz sprawne a które nie.

No tak, wyjaśniłem to nawet w pierwszym poście, działają banki A1 i A2 (z jedną lub dwiema kośćmi), gdy jakkolwiek kość ram jest w slocie B1 i/lub B2, to komputer nie wstaje. Wiatraki się kręcą. Jest zasilanie, bios nie wstaje, diody debugowania wskazują uszkodzenie lub brak wykrycia RAM i CPU (jak na zdjęciu). 

IMG_PIT_20200730_112041.jpg

Screenshot_20200807-143124.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli definitywnie uszkodzone są ścieżki pomiędzy CPU a slotami B1 i B2.

Masz na sprzęt jakąś gwarancję oprócz protokołu uszkodzenia podczas transportu?

Kupowałeś nówkę czy używkę od kogoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pietach napisał:

Czyli definitywnie uszkodzone są ścieżki pomiędzy CPU a slotami B1 i B2.

Masz na sprzęt jakąś gwarancję oprócz protokołu uszkodzenia podczas transportu?

Kupowałeś nówkę czy używkę od kogoś?

Pojedyncze części sam kupowałem jakieś pół roku temu, także jeszcze są na gwarancji. Może spróbuję na razie odesłać mobo, zobaczymy czy wymienią na nowe skoro nie widać fizycznych uszkodzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...