Skocz do zawartości
osadnik

Stara płyta - jaki SSD? (200zł)

Rekomendowane odpowiedzi

Heja,

Postanowiłem trochę przyspieszyć pc i wybór padł na dysk, to wydaje mi się, że będzie najbardziej zauważalne. Obecnie mam płytę MSI B150M PRO-VDH i z tego co widzę ma ona złącza: PCI Express x1 (2 szt.) i PCI Express x16 (1 szt.). W x16 siedzi grafika więc pozostaje albo SATA albo PCI Express x1. Co radzicie wstawić? Budżet to 200 zł.

Znalazłem w euro poniższą ofertę, ale wydaje mi się że to jest na PCI E 3.0? Czy to podejdzie do mojej płyty?

https://www.euro.com.pl/dyski-wewnetrzne-ssd/kingston-a1000-240gb-pcie-nvme.bhtml#opis

Jeśli ten kingston nie za bardzo to co mógłbym wrzucić?

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten kingston to standard M2 a twoja płyta nie ma slotu M.2 .

Nie wiele jest dysków w formacie PCI-E , dominuje M.2 NVMe .

Najtańszy jest Plextor M9PeY 256 GB za 329 zł , od strony technicznej to nic innego jak dysk M.2 wsadzony w adapter M2-PCI-E.

Przy PCI-E 3.0 1x osiagi SSD będą limitowane do niecałego 1 GB/s transferu , choć i tak lepiej niż SATA gdzie max. to 550-570 MB/s .

Choć przy tym budżecie i braku portu M.2 lepiej kupić normalne SATA , Crucial BX500 240GB kosztuje 139 zł , za 249 zł jest wersja 480GB .

Za 165 zł jest Crucial MX500 250GB - nieco więcej miejsca niż w modelu BX500 , do tego dłuższa gwara ( 5 vs 3 lata ) i cache na PCB dysku a nie korzystanie z ramu systemowego jako cache .

Ceny z morele.net

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MLC może i praktycznie nie ma ale TLC wersji 3D są już na tyle dojrzałe że można spokojnie te dyski polecać .

To nie pierwsze TLC 2D czy QLC że lepiej tego nie ruszać , tym bardziej że ostatnie wersje kości TLC ( np. BiSC 3 i 4 od Tośki ) mają sporo lepszą wytrzymałość , choć można je spotkać w SSD NVMe .

860 EVO jest niezbyt opłacalne , model 250GB jest nie wiele tańszy niż Crucial MX500 500GB , w tej samej cenie jest Crucial BX500 480GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MLC teraz będą sprzedawane jako technologia dla pro.

Oczywiście że to nie to co kiedyś, a i odłączenie zasilania nie jest już zabójcze ale 2 zawsze będzie 2, nie wiem czy da się tę fizykę oszukać.

Natomiast wspomniałem o samsungu bedziej ze względu na jakość, nie umniejszając micronowi, jak i na autorskie kości,  ogólnie lubię jak ktoś produkuje swoje komponenty a nie zajmuje się tylko składaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za poradę. Wezmę w takim razie Crucial MX500. 

Tak z ciekawości; mogę jeszcze jakoś znacząco podnieść wydajność kompa przy tej płycie? (MSI B150M PRO-VDH)

Procek: i5 6500,

Ram: 16GB (4xkingston ddr4 2135 1067MHz),

Win7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo , płyta na B150 więc zapomnij tam o wsadzeniu I5/I7 8xxx czy 9xxx .

Jedyne wsadzenie I7 6700 / 7700 ( zwykłe czy K ) może trochę pomóc - co 8 wątków to nie 4 , do tego modele K mają wyższy zegar , w przypadku I7 6700K masz zegar wyższy o 600-800 mhz .

Płyta obsługuje taktowanie ram max 2400 mhz ( przy procku z generacji 7 ) , normalnie 2133 mhz , szybsze zwolnią do 2133 mhz / 2400 mhz , jedynie co można się pobawić to CL , jest szansa że takie 3 000 mhz CL15 na 2133 mhz / 2400 mhz ruszy z lepszym CL niż większość ramów 2133 mhz / 2400 mhz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Dzięki za podpowiedzi.

Mam natomiast problem z tym Crucial MX500. Bios go widzi, Windows 7 w manadżerze urządzeń (dyski) go widzi, ale jak wchodzę w mój komputer to go nie ma. Nie wiecie co zrobić, żeby mi się pojawił?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...