Skocz do zawartości
demountainous

Router do 550 zł lub tańszy (mocny i stabilny) do mieszkania 80 m2 lub większego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Chciałbym się Was poradzić jaki router wybrać do takiej wielkości mieszkania lub większego umiejscowionego na jednej kondygnacji?
Operator doprowadza światłowód i zapewnia szybkości: 100 / 220 / 440 / 600 / 800 Mbit/s. Tymczasowo mam 100 (będę szedł w górę po zakupie routera) i przesiadał się będę z wysłużonego TP-Link TL-MR3420 na 1GB dual band.
Do sieci będą podłączone: po LAN: 1 PC, Xbox, TV, 1, switch  --> Raspberry Pi 4B,   po Wi-Fi: 2 notebooki, 1 Raspberry Pi 3B+, 4 smartfony
Budżet 500 złotych (mogę dorzucić 50-60), dobrze jak by wspierał IPTV z której korzystam, miał obowiązkowo LAN 1GB, WAN o dobrej mocy,  Dual Band i MU-MIMO, stabilny, konfigurowalny oraz posiadał USB (do połączenia dysku dopóki nie zawita NAS - wiem transfery słabe). 

Wstępnie wybrałem routery...
Opcja A:
1. TP-Link Archer C2300
2. D-Link DIR-1960 EXO
3. ASUS RT-AC66U
4. TP-Link Archer AX20 - słabo dostęny u nas na razie

Opcja B - tańsze:
1. TP-LINK Archer A9
2. TP-Link Archer C7
3. D‑Link DIR‑853
4. ASUS RT‑AC1200G+
5. Netgear R6400

Trochę się obawiam EOL niektórych modeli jak np. TP-Link Archer C9 - niedostępne
Czy inne zaproponujcie i czy te z tańszych też dadzą radę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Zabuza napisał:

Bierz TP-Link Archer C2300 albo ASUS RT-AC66U, chyba, że coś kumasz z sieciami wtedy combo hex s + ac lite

MikroTik jakoś nie wiem - pominąłem, o sieciach "coś" tam wiem instalowałem kiedyś prostsze sprawy, jednak spoglądając na http://demo.mt.lv/webfig/ jest tu sporo zabawy i mnogość ustawień, czego się nie boję, jednak Operator na pewno będzie marudził. Oni sprzedają DIR‑853 i DIR‑825. Sugerowana przez Ciebie opcja jest rozsądna.
Wybiorę chyba TP-Link Archer C2300 (uproszczone zarządzanie) i może V1 gdzieś dostanę bo to mocniejsza wersja była  - warta? albo AX20 - niby nowość, więc EOL nie tak szybko. Poczytam jeszcze o Asus...
Koncepcja mieszkania to 115m więc zapewne będzie potrzebny też repeater, ale to już później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o Asusie to oczywiście B1 nawet nie wiem czy jeszcze mozna dostać rev1 - w wersji A1 jest MIPS 600 MHz Broadcoma a B1 -  2 rdzeniowy ARM A9 -  1 Ghz.Od siebie dodam ze są trzy rewizje B1 różniące się miedzy sobą pamięcią nand. Rewizję H/W A1,B1,B2 w wersji B1 to najlepiej kupić A1 :D  Archer ma 1,8 GHz - 2 rdzenie Broadcoma jednak MOIM zdaniem troszkę gorsze chipy od radia.

P.S. Jesli masz smykałkę to wal w MT + lite, który pokryje Twoje mieszkanie prawie całe sygnalem. Z doświadczenia promien ok. 20 m spokojnie

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zagwozdka ?
No tak to już konkret info - brać A1 ?
Asus ma AiMesh co może mieć znaczenie przy 115 m2...
TP-Link bym wziął c2600 ale chyba się z niego wycofali, a ma dość wydajne USB, zresztą Asus podobnie, na NAS nie mam kasy w tym roku na pewno. Ten 2300 ma MU-MIMO 4×4 i do niego repeater.
Kurde boję się deko MT i nie chce kombinować jak się coś wysypie , a głowę mam zajętą teraz programowaniem. Sporo dobrego słyszałem też o https://www.ui.com/edgemax/edgerouter-x/ + https://www.ui.com/unifi/unifi-ap-ac-lite/
Kurka wodna i motyla noga!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ac-lite nawet polecał Tobie @Zabuza ;). Musisz zadać sobie pytanie czego oczekujesz od tej sieci która ma pokryć 80-115m2?
Kolejna rzecz to ile czasu masz na naukę routerów od MT lub ubi>? Jak widzisz sporo tam opcji i na pewno trochę będziesz musiał posiedzieć bo wiedza z Tp-linka, Asusa czy Netgeara nie wystarczy do skonfigurowania ich, są to urządzenia dobre ze względu na mnogość opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, demountainous napisał:

Ale zagwozdka ?
No tak to już konkret info - brać A1 ?
Asus ma AiMesh co może mieć znaczenie przy 115 m2...
TP-Link bym wziął c2600 ale chyba się z niego wycofali, a ma dość wydajne USB, zresztą Asus podobnie, na NAS nie mam kasy w tym roku na pewno. Ten 2300 ma MU-MIMO 4×4 i do niego repeater.
Kurde boję się deko MT i nie chce kombinować jak się coś wysypie , a głowę mam zajętą teraz programowaniem. Sporo dobrego słyszałem też o https://www.ui.com/edgemax/edgerouter-x/ + https://www.ui.com/unifi/unifi-ap-ac-lite/
Kurka wodna i motyla noga!

Tak jak @orlontko powiedział zależy jak dobrą chcesz mieć sieć. Możesz iść w cały ekosystem UNIFI, który jest łatwiejszy niż MT ale znacznie droższy, za to prędkości jak i pokrycie sygnału są wspaniałe. Jednak za kwotę 500 zł niestety nie da rady wtedy. Idealna siec Unifi to bramka Security Gateway + switch + ac lite (idealnie to w Twoim wypadku 2 ale sprawdziłbym na początku 1).  I to jest opcja Unifi low cost :D. Wypasione Unifi to UDM najlepiej w wersji Pro + ac lite. I wtedy masz wszystko w jednym miejscu. Edgerouter jest ok ale nie jest w ekosystemie UNIFI.  Sam mam wersje tą i jest ok do prędkości 300 Mbita a później niestety trzeba wyłączyć DPI i włączyć poprzez komendę w CLI Hardware Offload i traci się własnie cześć funkcjonalności...

Co do prędkości,   800 Mbita najprawdopodobniej nie wystarczy Ci a2300 ani Asus i tu moim zdaniem kupiłbym ax20 - 4 rdzenie Broadcoma 1,5 Ghz. Jeśli będziesz miał te 800 Mbita to ja na Twoim miejscu szedłbym w system UNIFI czyli w wersji wypasionej UDM PRO - ok 1800 zł i to kupił :D a później dołożyłbym 400 zł do AC lite + małą szafkę rackową :D Ewentualnie w MT RB4011 z antenami 1000 zł (RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN) + ac lite - takie zestawy zostaną na lata z full przepustowością i ewentualnie pozwolą Ci przejść na neta 1 Gb +

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, orlontko napisał:

Ac-lite nawet polecał Tobie @Zabuza ;). Musisz zadać sobie pytanie czego oczekujesz od tej sieci która ma pokryć 80-115m2?
Kolejna rzecz to ile czasu masz na naukę routerów od MT lub ubi>? Jak widzisz sporo tam opcji i na pewno trochę będziesz musiał posiedzieć bo wiedza z Tp-linka, Asusa czy Netgeara nie wystarczy do skonfigurowania ich, są to urządzenia dobre ze względu na mnogość opcji.

Chcę, żeby pokrycie sieci było wystarczające na całą powierzchnię, a połączenie stabilne.
Myślę jednak, że wpierw zacznę od Asus / TP-Link, a do temat MT czy Ubi na pewno wrócę bo bardzo dużo opcji tam jest, ale wpierw muszę się z tym oswoić, a na chwilę obecną nie mam na to czasu, więc prostsze rozwiązanie będzie na te 2-3 lata lepsze.
Linux'a się nie boje, mam jako desktop openSUSE na zmianę z Win10. Przy MT czy Ubi musiałbym mieć NAS, ale to w dalszej perspektywie, chyba że na Raspberry Pi bym postawił.

Godzinę temu, _nick_ napisał:

Ja posiadam Router ASUS RT-AC58U - co prawde mieszkanie mniejsze (51 metrów), ALE router mam w jednym rogu mieszkania, a komputer w drugim rogu (dosłownie od jednego końca do drugiego końca mieszkania), przechodzi przez 2-3 ściany (odległość jest na prawdę duża) i daje bardzo fajnie radę - przeważnie mam transfer sieciowy 550-650 Mb przez WiFi - więc jeśli bęziesz miał router na środku swojego mieszkania to będzie ok ? 

Dzięki, toi dobra informacja. Asusa nigdy nie miałem ?
 

4 minuty temu, Zabuza napisał:

Tak jak @orlontko powiedział zalezy jak dobrą chcesz miec sieć. Możesz iść w cały ekosystem UNIFI, który jest łatwiejszy niż MT ale znacznie droższy, za to prędkości jak i pokrycie sygnału są wspaniałe. Jednak za kwotę 500 zł niestety nie da rady wtedy. Idealna siec Unifi to bramka Security Gateway + switch + ac lite (idealnie to w Twoim wypadku 2 ale sprawdzilbym na poczatku 1).  I to jest opcja Unifi low cost :D. Wypasione Unifi to UDM najlepiej w wersji Pro + ac lite. I wtedy masz wszystko w jednym miejscu. Edgerouter jest ok ale nie jest w ekosystemie UNIFI.  Sam mam wersje tą i jest ok do prędkości 300 Mbita a póżniej niestety trzeba wyłączyć DPI i włączyć poprzez komendę w CLI Hardware Offload i traci się włąsnie cześć funkcjonalności... Co do prędkości,   800 Mbita najprawdopodobniej nie wystarczy Ci a2300 ani Asus i tu moim zdaniem kupiłbym ax20 - 4 rdzenie Broadcoma 1,5 Ghz. Jeśli będziesz miał te 800 Mbita to ja na Twoim miejscu szedłbym w system UNIFI czyli w wersji wypasnej UDM PRO - ok 1800 zł i to kupił ? a póżniej dołożyłbym 400 zł do AC lite + małą szafkę rackową ? Ewentualnie w MT RB4011 z antenami 1000 zł (RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN) + ac lite - takie zestawy zostaną na lata z full przepustowoscią i ewentualnie pozwolą Ci przejść na neta 1 Gb +

Oczywiście chcę mieć dobrą sieć ? Ubi ma bardziej przyjazny system i podoba mi się ten ekosystem.
UniFi® Security Gateway + USW Flex Mini + UAP‑AC‑LITE to robi się 1k pln, a teraz tyle nie mam, ale to rozwiązanie jest świetne.
Przez rok będę pewnie jeszcze w starej lokalizacji 49m2 ale już patrze co zrobić tam... Dlatego czy dobrym rozwiązaniem będzie postawić na razie na Asus / TP-Link lub inny all-in-one nawet z tych tańszych opcji, a potem docelowo zrobić już ekosystem? (Z drugiej strony mógłbym pomału poznawać nowy system...)
Jeżeli chodzi o Asus i na taką powierzchnię (115m2 na początek lepiej mieć router z MU-MIMO czy AiMesh?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, demountainous napisał:

Oczywiście chcę mieć dobrą sieć ? Ubi ma bardziej przyjazny system i podoba mi się ten ekosystem.
UniFi® Security Gateway + USW Flex Mini + UAP‑AC‑LITE to robi się 1k pln, a teraz tyle nie mam, ale to rozwiązanie jest świetne.
Przez rok będę pewnie jeszcze w starej lokalizacji 49m2 ale już patrze co zrobić tam... Dlatego czy dobrym rozwiązaniem będzie postawić na razie na Asus / TP-Link lub inny all-in-one nawet z tych tańszych opcji, a potem docelowo zrobić już ekosystem? (Z drugiej strony mógłbym pomału poznawać nowy system...)
Jeżeli chodzi o Asus i na taką powierzchnię (115m2 na początek lepiej mieć router z MU-MIMO czy AiMesh?

Jeśli masz mieszkanie teraz 49 m2 to weź AX20 albo MT HAP ac2. Do zabawy polecam kupic sobie niedrogiego hap lite używkę na aledrogo / olx

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.08.2020 o 17:13, Zabuza napisał:

Oczywiście możesz brać Asusa - jednak patrzę pod kątem tych 800 Mbita lepiej mieć 4 rdzenie ? mocne ?

To USB 2.0 mnie zniechęca, bo jednak nie tak szybko NAS będzie.
Na http://mail.timhiggins.com/old-tools/charts/router/bar/174-ntfs-write-usb-3-0
Archer 3150 mocniejszy ma dobre transfery, więc 2300 będzie mieć też akceptowalne. Na PurePC dobrze wyglądał Asus 66 i lepszy był od 68.
Jednak chyba MU-MIMO musi być, a Asus 66 go ni ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz mieć wszystkiego, dołóż do routerów z USB3.0 + MIMO i zapomnij o temacie lub przełknij to ze którejś pożądanej przez Ciebie funkcji nie będzie, jednak jeśli się okaże ze przy zakupie nie przemyślałeś dokładnie tego będziesz kupował kolejne urządzenie które tą funkcje ma, więc takie oszczędzanie może drogo kosztować. Jak nie jesteś wstanie teraz wyłożyć więcej na router to  dozbieraj kasę i wtedy dokonaj zakupu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...