Skocz do zawartości
Aratar

be quiet! Dark Rock Pro 4 - temperatury Ryzen 7 3700X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie co może być przyczyną tak wysokich temperatur jak na zdjęciach poniżej, w konfiguracji Ryzena z Dark Rock Pro. Zdaję sobie sprawe, że może mieć na to wpływ również temperatura w pokoju, ale te temperatury są chyba za duże? Pasta termoprzewodząca to Thermal Grizzly Kryonaut.

Obudowa SilentiumPC Armis AR7X TG RGB z 7 wentylatorami Corona RGB: 3 z przodu wdmuchujące powietrze, 3 u góry i 1 z tyłu wydmuchujące powietrze.

6QWTO9h.jpg

 

Temperatury po ok 1h korzystania z komputera: internet, muzyka, youtube. Wentylatory obudowy ustawione na niską prędkość (ok 750 obr/min). Temperatura pokoju 28 stopni.

gi3VYFy.jpg

 

Temperatury po ok 1h grania w Ghost Recon Wildlands: ustawienia wszystko na ultra, rozdzielczość 1440p. Wentylatory obudowy ustawione na średnią prędkość (ok 1100 obr/min). Temperatura pokoju 29-30 stopni.

IEpE352.jpg

 

Temperatury po ok 1h grania w Ghost Recon Wildlands: ustawienia wszystko na ultra, rozdzielczość 1440p. Wentylatory obudowy ustawione na maksymalną prędkość (ok 1500 obr/min). Temperatura pokoju 29-30 stopni. Słychać szum wentylatorów.

2xKIez1.jpg

 

Dzisiaj pokusiłem się o stres test w AIDA64, tam temperatury wyszły jeszcze wyższe(temperatura pokoju 27 stopni)

XJYd7NN.jpg

IRxF4uh.jpg

 

Wiem, że podzespoły są bardzo wydajne i przy graniu na ultra nie oczekuję temperatur 40-50 stopni, ale ponad 90 to chyba za dużo? Szczególnie, że dużo dobrego słyszałem o tym chłodzeniu, chwalonym za niskie temperatury. Myślałem o zmianie konfiguracji wentylatorów obudowy, żeby zmienić 1-2 wentylatory górne z wydmuchujących na wdmuchujące powietrze do wnętrza, tylko nie wiem czy cokolwiek by to dało.

Sprzęt nie podkręcany, nic w nim nie było zmieniane poza ustawieniem taktowania RAMu z 2133 na 3200 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, radiergummi napisał:

Przesadziłeś z ilością tych wentylatorów.

Na topie wystarczy jeden ten z tyłu.

Ogólnie Ryzeny są ciepłe bo chiplety są małe i ciężko z nich odebrać ciepło.

Odejmij 0,1V za pomocą offsetu z procka i zobacz efekty.

Cóż, chciałem wykorzystać całe dostępne miejsce.

Gdy kupowałem Ryzena wiedziałem, że będzie ciepły no ale 90 stopni w grach, 103 w stres teście to chyba za dużo?

Jak mam zmienić napięcie procesora?

5 godzin temu, _nick_ napisał:

Fakt, na górze co najmniej jeden za dużo - ten 1. na górze blisko frontu zabiera powietrze od wentylatora, który wtłacza do budy.

3 wentylatory na górze to tylko w sytuacji gdy masz tam chłodnicę ?

 

Zrób krótki test - sprawdź jakie będą temperatury przy otwartej obudowie.

Myślałem nad dwoma opcjami u góry, ten najbliżej frontu wyciągnąć całkowicie albo obrócić by wtłaczał powietrze zamiast je wyciągać.

Temperatury po ok 1h grania w Ghost Recon Wildlands: ustawienia wszystko na ultra, rozdzielczość 1440p. Wentylatory obudowy ustawione na średnią prędkość (ok 1100 obr/min), obudowa otwarta.

WsoqNNo.jpg

11 stopni mniej na procesorze względem tego samego ustawienia ale z obudową zamkniętą.

Edytowane przez Aratar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radiator z CPU odbiera też swoje od radiatora z grafiki a ogólnie pogoda , na moim sprzęcie (dużo robię w Blenderze) normalne temp to 72-74C przy 100% obciążeniu a teraz 80-81C

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury masz ok, ja przy stock Define R6 i NH-D15 chromax.black mam ledwie kilka niższe przy teście Aida64. Za to nie wiedzieć dlaczego max napięcie prawie do 1.5V mi dolatuje albo to błąd programu bo czujników też wszystkich nie widzi ?

 

Przechwytywanie.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem, z tego co widzę, maksymalnie u ciebie to 86-88 stopni u mnie było 104, czyli jednak te 16 stopni różnicy jest ?

Dzisiaj już trochę chłodniejsza pogoda to i temperatury spadły z 91 na 86. Zobaczę jak to się będzie sprawować.

Dzięki wszystkim za odzew ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam to chłodzenie i też tak było z R7 3700X miał wysokie temperatury. Teraz mam Ryzenie 9 7900X i jest jeszcze gorzej.

Generalnie konstrukcja tego chłodzenia nie jest dobra na architekturę chipletową AMD. Ciepłowody są wzdłuż chipletów. Powoduje że tylko około dwa ciepłowody odprowadzają ciepło od chipletów.

Edytowane przez glass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, w manualne twoje możliwości nie wątpię dlatego nie ostrzegam Ciebie przed konsekwencjami nie prawidłowym obchodzeniem się ze sprzętem. Ale do meritum. Ostatnio w zestawie klienta miałem ten sam problem walczyłem z wysoką temp, offset nie wiele pomógł, wymiana pasty etc, i okazało się że czapka procesora była krzywa, dokładnie zauważyłem to odbijając czapkę na szybce, za zgodą klienta zrobiłem szlif wyrównując krawędzie do środkowej strefy IHS, temperatury znacząco spadły i kultura pracy całego zestawu zdecydowanie się polepszyła.

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...