Skocz do zawartości
juh

Zasilanie dysków z płyty głównej na Z490

Rekomendowane odpowiedzi

Składam komputer na i7-10700k i szukam do niej płyty głównej z której będę mógł zasilić dwa dyski talerzowe. Obecnie posiadam starą asrock z97 extreme6 i na niej korzystałem z tej możliwości. Czy w obecnych generacjach płyt głównych zrezygnowano z tej możliwości?

Edytowane przez juh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi Ci o dodatkowe złącze zasilania PCIe (w przypadku wykorzystania dwóch, ew. trzech, prądożernych kart graficznych).

Nikt nie robił tego z myślą o zasilaniu odwrotnym, czyli z płyty w stronę urządzeń ? 

 

Poza paroma płytami przeznaczonymi do kopania walut molexa raczej nie znajdziesz...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma płyta do zasilania dysków ?

Od tego jest zasilacz i złącza SATA i molex w nim .

Płyta ma tylko gniazda sygnałowe , ilość złącz SATA jest różna - chipset Z490 ma ich 6 , z reguły płyty mają tyle złącz ile oferuje chipset , jak jest więcej to używany jest do tego dodatkowy kontroler jak np. ASMedia ASM1061 w przypadku ww. Asrocka Z97 Ex6 oferujący dodatkowo 4 złącza SATA i 1 eSATA .

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości sprawdziłem specyfikację tej płyty - faktycznie ma taki wynalazek.

Nazywa się toto HDD Saver i miało służyć za sterowanie zasilaniem dysków on-demand, w sensie dedykowany soft, za pomocą którego płyta może podać zasilanie lub je odciąć do 2 dysków.

Strona 42 instrukcji.

https://download.asrock.com/Manual/Z97 Extreme6.pdf

Z tym, że to taki jednorazowy feature Asrocka, który występował tylko w niektórych płytach na Z97 i X99. Nie było tego później.

Ergo - nie ma co takiej szukać, bo nie znajdziesz. Zgadzam się z przedmówcami, od zasilania komponentów jest zasilacz.

pzdr

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, juh napisał:

 Czyli to był wyjątek z którego chyba tylko ja korzystałem. ?

na pewno [tylko do czego?]

bo każdy olewa takie wynalazki [asrock potrafi czasem zaskoczyć klientów] 

 

poza tym coś kojarzę że dyski pod sata można było ustawić jako hot swap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...