Skocz do zawartości
Kovacs

Porównanie komputera G4M3R 600 (i9) z samodzielnie złożonym zestawem

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

 

Dostałem za zadanie sprawdzenia czy da się znaleźć taniej zestaw który będzie zbliżony w osiągach co ów gotowiec na stronie x-komu:

 

https://www.x-kom.pl/p/521052-desktop-x-kom-g4m3r-600-i9-9900k-64gb-5001tb-rtx2080s.html?fbclid=IwAR04LiNiBvZ9PKd_QerF-zHhC79H3Luu6y7Z06j6sCrTPtOtRB_8QKusKps

 

Składaniem komputerów dawno się nie zajmowałem ale pamiętam że w wielu przypadkach płaci się często wyższą cenę za sam fakt gotowości zestawu no i w ostatnich czasach ze względu na podświetlenie RGB wsadzane do wszystkiego...

 

Po kilku chwilach przeglądania podzespołów w x-komie zbudowałem taki zestaw:

https://www.x-kom.pl/lista/lvhe8lzpx

 

Od razu chcę dodać że jest to sprzęt dla młodego chłopca więc o żadnym przesadzonym overclockingu nie ma tu mowy (jeśli w ogóle o jakimś, dopóki sam się nie zainteresuje z czym to się je). Pytanie jest moje czy ktoś ma chęć poświęcić chwilę na przejrzenie tej listy i porównać ją z w/w gotowcem i powiedzieć czy złożony przeze mnie zestaw jest optymalny. Starałem się jak najbardziej trzymać pierwowzoru (procesor, grafika), informacji o płycie nie ma, vendorów do układu graficznego i pamięci też brak. Chłodzenie zamieniłem na z wodnego na standardowe, bo bez OC chyba to pierwsze nie jest aż tak potrzebne?

 

Byłbym wdzięczny jeśli ktoś mógłby zerknąć i ewentualnie podzielić się spostrzeżeniami, ale nie w stylu: "skoro dzieciak to po co to i to skoro można to i to" tylko konstruktywnie: nie wybrałbym tego i tego bo X jest tylko % mniej/bardziej wydajny od Y.

 

Z góry dziękuję i miłego dnia! ?

 

 

 

Edytowane przez Kovacs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to bierz 10700k a nie 9900k, to to samo a na nowszej płycie i tańsze. Choć równie dobrze można wziąć nawet Ryzena jak nie będzie OC.

Po drugie RAM 3600MHz, to jest duża różnica w wydajności w porównaniu do 3000MHz.

Po trzecie chłodzenie wieź jakieś AiO, żeby nie męczyć się z zasłanianiem RAM i montażem karty graficznej, a poza tym ładnie wygląda i jak weźmiesz np. 360mm to będzie też ciszej.

Obstawiam, że komputer głównie do gier, więc wolałbym wziąć tak jak pisałem wyżej szybszy ram i 16GB zamiast 32GB.

 

Zaraz wrzucę moją propozycję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/prhbderhu

1. Jak jesteś pewny, że nie będzie żadnego OC na 100%, to możesz wziąć ponad 100 zł tańszą płytę i zasilacz 650W, to jest kolejne jakieś 60-80 zł taniej i za tą różnicę wziąć 32GB RAM.

2. Jeśli komputer ma być używany wyłącznie do gier, to szybki RAM jest bardzo ważny, dlatego jeśli cena gra rolę, to wolałbym dołożyć do szybszej prędkości niż większej ilości, bo do gier 16GB spokojnie starczy. Idealnie jakby było 32GB 3600MHz, wtedy masz spokój i pewność że nie braknie i będzie wydajnie.

3. Dysk na PCie dałem inny, bo według mnie jest jednym z top1 w swojej cenie, ten 1TB zostawiłem jaki dodałeś.

4. Obowiązkowo dokupić jeden wentylator na tył obudowy, bo chyba są tylko 3 z przodu.

Edytowane przez Firedash
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Firedash Wydaje się że masz rację, procki w benchmarkach wypadają bardzo podobnie a a 10k series są przecież o wiele świeższe. Pamięć też chyba lepiej teraz wziąć 16tkę ale szybszą a zawsze w przyszłości można dokupić skoro 2 sloty będą wolne na płycie. A propos płyty, rozumiem że taktowanie 3600MHz trzeba będzie ręcznie ustawić w BIOSie skoro od 3k jest jako OC oznaczone? (wiem że pytanie może wydawać się głupie :P) Do dysku nie mam zastrzeżeń. Jeżeli twierdzisz że te chłodzenie lepiej się będzie sprawowało niż standardowe to jestem w stanie to zaakceptować, pytanie czy xkom będzie w stanie to odpowiednio dobrze zmontować, chociaż zaczynam się zastanawiać czy samemu tego w godzinkę nie skręcić ;). Ten wentylator z tyłu to jakiś wyciągający chyba? Jakieś szczególne firmy mam brać pod uwagę bądź parametry: rozmiar, RPM? Myślę że zostawię taką płytę jeżeli młody za jakiś czas się zainteresuje tematem OC (wiadomo yt, koledzy itd. także temat może się pojawić za jakiś czas a nie chcę żeby się okazało że przez ograniczenie na płycie, jednak nic więcej tam nie wyciśnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kovacs Ustawianie pamięci jest bajecznie proste. Wchodzisz do BIOS, ustawiasz na włączone coś co będzie podpisane jako XMP czy coś podobnego i tyle. Potem ewentualnie sprawdzić w windows czy dobrze się ustawiło. Poradników do tego jest masa na youtube.

Chłodzenie wodne o chłodnicy 240mm nie będzie dużo lepsze od dużego chłodzenia wieżowego ale i tak uważam, że warto je wziąć. No i o wiele lepiej to wszystko potem wygląda. To jest trochę subiektywna opinia, jeśli nie przeszkadza Ci widok takiego klocka za szybą, a może wręcz podoba Ci się coś takiego, to dobre będzie i powietrzene chłodzenie. Duży argument za to przyjemność składania według mnie ale skoro i tak zlecisz to sklepowi to bez różnicy.

Co do wentylatora to z lepszych Silent Wings 3 (prawie 100zł), ale bez podświetlenia są. Z tańszych ale też dobrych to jakieś Pure Wings (55 zł) ale też bez podświetlenia. Na pewno wziąłbym 140mm a nie 120mm. Fractale też chyba są spoko ale nie używałem takich.

Z RGB to sam używam Corsair ale są drogie bardzo (chyba 160zł). O innych się nie wypowiem, bo nie używałem.

Płyta jest fajna, bo nie jest jakimś przesadzonym potworem, a tak jak piszesz, gdyby go kiedyś podkusiło pobawić się w OC, to spokojnie będzie mógł to zrobić.

Edytowane przez Firedash
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Firedash  Tak, z podkręceniem RAMu nie będzie problemu. Co chłodzenia to się zgodzę, kiedyś jak sam skręcałem sobie i kumplom blaszaki to Fortisy potrafily denerwować przy większych kartach i niezbyt dużej obudowie ? Dziękuję raz jeszcze za poświęcony czas i porady. Pozdrawiam!

 

Chyba sam nie mogę zamknąć tematu, także jak coś do zamknięcia ?

Edytowane przez Kovacs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...