Skocz do zawartości
nosweratu

Przejściowy sprzęt do zen 3

Rekomendowane odpowiedzi

Mój komp na i7 3770 zaczyna klękać - zakładam że płyta ( raz się włączy raz nie - czasami nie wykrywa karty wifi na pciex) więc już czas pomyśleć o czymś nowszym...

Niestety jesteśmy przed kilkoma fajnymi premierami które zmienią ceny plus wydajność - dlatego zakładam możliwość zakupu płyty w którą wstawię nowego ryżego i kiedyś grafe a do tego czasu dokulam się na tymczasowym procku i obecnej grafice 

 

To czego potrzebuje to sugestie co do plyty, ramu,  i tymczasowego procku ( zasilacz mam , dysk kupię z polecanych).

Chciałem czekać na Black Friday  ale na tym mogę nie obgonie...

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, nosweratu napisał:

zakładam możliwość zakupu płyty w którą wstawię nowego ryżego i kiedyś grafe

W aktualną podstawkę AM4 wstawisz jeszcze tylko nadchodzące Zen 3. Dopiero w 2022 przy Zen 4 będzie zmiana podstawki więc chyba nie ma sensu czekać aż tyle zakładając że używasz komputera do cięższych zadań. Sam dopiero co na prawie takie samej specyfikacji siedziałem jak masz w sygnaturze i też miałem czekać ale uznałem że to nie ma sensu a jak będzie potrzeba to mogę wstawić Zen 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_LynX_

Dużo też zależy od chipsetu i producenta płyty .

Na chwilę obecną można powiedzieć na 100% że Zen 3 będzie wspierać chipset serii 5 .

Z serią 4 to może być różnie - w skrajnym przypadku zero wsparcia a średnim zależy od producenta płyty - jeden może nie wspierać a inny może dać to wsparcie .

Co do autora tematu - to tak jak pisze topdog , dopisz kilka informacji - najważniejsze to budżet .

Najtaniej to pewno coś na B550 + Ryzen 3 3100/3300X + GTX1650 Super lub jakiś RX 5xxx .

R3 3100 to dobre i mocne 4C/8T , wyżej to albo R5 1600AF / 2600 albo R5 3600 , chyba że potrzebujesz 8 rdzeni to R7 2700 / 3700 .

Ram to typowo 16 GB 3200 mhz CL16 pod Ryska i nowe gry - dobre i tanie są G.Skill Aegis , ew. jakiś Patriot .

Chyba że masz kasę to 3600 CL16 / CL17 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, reyden napisał:

@_LynX_

Najtaniej to pewno coś na B550 + Ryzen 3 3100/3300X + GTX1650 Super lub jakiś RX 5xxx .

R3 3100 to dobre i mocne 4C/8T , wyżej to albo R5 1600AF / 2600 albo R5 3600 , chyba że potrzebujesz 8 rdzeni to R7 2700 / 3700 .

Ram to typowo 16 GB 3200 mhz CL16 pod Ryska i nowe gry - dobre i tanie są G.Skill Aegis , ew. jakiś Patriot .

Chyba że masz kasę to 3600 CL16 / CL17 .

Tylko warto pamiętać, że B550 nie obsługują procków AMD poniżej Zen 2 (ciekawostka, X570 powinny wspierać Zen+).

IMO: jak na przeczekanie, to jakieś dobre B550 + Ryzen 3100 + RAM jak sugeruje reyden. Tym bardziej jeśli na ten moment ma działać z GTX770. Jakie to jest dobre B550? HW Unboxed wiedzą:

Taniej ale z ryzykiem: płyty na B450 od MSI mają największe szanse, że dostaną BIOS dla Zen 3, bo marketing obiecywał i jeśli nie dostarczą, to mogą być pozwy. Ale to mniej pewna opcja i niemal na 100% te BIOSy będą z niezłym poślizgiem względem premiery samych procesorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżet - sprawa dość płynna  myślę że 3.5 za płytę/procka i ram/ dysk i grafe będzie racjonalnie ( choć i tak na poje potrzeby za wiele)

 

Kompa już jakiś czas nie katuje - teraz częściej mój dzieciak na nim siedzi więc docelowo coś  na poziomie 3600 by mi wystarczyło - w gry też już w zasadzie nie gram - max to BF3 choć nie wykluczam że nowego jak będzie fajny to kupię...

Bardziej stawiam na ciszę i energooszczędność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/cygj7sz8j
 

MSI MAG B550M BAZOOKA ~670PLN

AMD Ryzen 3 3100 ~500PLN

G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Aegis ~290PLN

PNY 500GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030 ~350PLN

W sumie ~1800PLN.

Jak weźmiesz teraz Ryzena 3600 zamiast 3100, to powinien sobie dobrze ze 2 lata radzić (a można R5 3600 wyrwać za 750-800 czasem, jak czychasz na promki), może dłużej - ciężko powiedzieć, niby wiemy jaka jest specyfikacja nowych konsol, które siłą rzeczy wpłyną wkrótce na wymagania co do CPU, ale nie tak od razu. Płyta, wedle powyższego materiału, jedna z lepszych spośród tańszych B550. X-kom forumowiczom oferuje zniżki, więc jakby co to pytaj w odpowiednim wątku.

A co do GPU, to na pewno czekaj, idzie nowe i jest bardzo blisko, powinny się ceny nieco przetasować. Najpierw wejdzie jakiś totalny high end, ale do końca roku raczej pojawią się oprócz Nvidii nowe karty AMD, konkurencja powinna zrobić w tych komponentach przetasowania w cenach. Bo na dzień dzisiejszy to trochę jest słabo.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, torrentius napisał:

https://www.x-kom.pl/lista/cygj7sz8j
 

MSI MAG B550M BAZOOKA ~670PLN

AMD Ryzen 3 3100 ~500PLN

G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Aegis ~290PLN

PNY 500GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030 ~350PLN

W sumie ~1800PLN.

Jak weźmiesz teraz Ryzena 3600 zamiast 3100, to powinien sobie dobrze ze 2 lata radzić (a można R5 3600 wyrwać za 750-800 czasem, jak czychasz na promki), może dłużej - ciężko powiedzieć, niby wiemy jaka jest specyfikacja nowych konsol, które siłą rzeczy wpłyną wkrótce na wymagania co do CPU, ale nie tak od razu. Płyta, wedle powyższego materiału, jedna z lepszych spośród tańszych B550. X-kom forumowiczom oferuje zniżki, więc jakby co to pytaj w odpowiednim wątku.

A co do GPU, to na pewno czekaj, idzie nowe i jest bardzo blisko, powinny się ceny nieco przetasować. Najpierw wejdzie jakiś totalny high end, ale do końca roku raczej pojawią się oprócz Nvidii nowe karty AMD, konkurencja powinna zrobić w tych komponentach przetasowania w cenach. Bo na dzień dzisiejszy to trochę jest słabo.

 

Dzięki - zastanawiam się czy w ramach dojazdówki nie brać jakiejś używki - widzę że np r5 1400 moge wyrwać w ramach 200 pln (ten procek jest chyba mniej wiecej porównywalny do i7 3770...) płyta  jak najbardziej realna

 

Z grafą nie planuje się spieszyć - lepsze doświadczenia mam z nvidią (zdarzało mi się korzystać z innych systemów nie tylko windy) i tam sterowniki robiły sporą różnicy - zaczekam wiec na spokojnie przeczekam

Będę ile się da jechał na obecnym sprzęcie - jak bedzie powoli padać to może choć do premiery kolejnych procków dobije:) choć niestety z planowanego przetrzymania do zen 4 - takie życie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nosweratu napisał:

Dzięki - zastanawiam się czy w ramach dojazdówki nie brać jakiejś używki - widzę że np r5 1400 moge wyrwać w ramach 200 pln (ten procek jest chyba mniej wiecej porównywalny do i7 3770...) płyta  jak najbardziej realna

 

Z grafą nie planuje się spieszyć - lepsze doświadczenia mam z nvidią (zdarzało mi się korzystać z innych systemów nie tylko windy) i tam sterowniki robiły sporą różnicy - zaczekam wiec na spokojnie przeczekam

Będę ile się da jechał na obecnym sprzęcie - jak bedzie powoli padać to może choć do premiery kolejnych procków dobije:) choć niestety z planowanego przetrzymania do zen 4 - takie życie

@Ryzen 1400

Pewnie nawet nieco słabszy. Przejściowo by sobie poradził, ale wtedy musisz wziąć płytę na B450 - B550 oficjalnie nie wspierają ani Zen (czyli seria 1XXX), ani Zen+ (2XXX) - jedynie Zen 2 (3XXX), stąd masz w koszyku Ryzena 3100.

Masz dwa wyjścia co do płyty:
a) Bierzesz drożej, czyli B550 i masz pewność, że dostaniesz obsługę Zen 3.
b) Bierzesz taniej, czyli B450 od MSI (np. Tomahawk MAX, Mortar MAX) i pewności nie masz - jedynie wiesz, że będą się o taki BIOS mocno starać.

@GPU
AFAIK na dzień dzisiejszy pod Linuxem (nie wiem jak na jeszcze innych OS) to AMD ma lepsze sterowniki, ponoć o wiele lepsze, ale sam nie korzystam, więc zwyczajnie sugeruję zgłębić temat.

@wymiany sprzętu
Kiedy w 2012 kupowałem 3570k byłem święcie przekonany, że następny upgrade sprzętu nastąpi w okolicy premiery nowego Elder Scrolls. Mamy 2020, TESVI zapowiedziano bez daty premiery (raczej wciąż daleko), płyta główna z 2012 nie dożyła żadnych szerszych informacji, a z 3570k+660Ti zrobił się Ryzen 1700+RX580 :)

Pamiętaj, że możesz sprzedać stary sprzęt - wysokie modele Intela nawet 3rd gen wciąż schodzą za niezłe ceny, więc pewnie za stary CPU+RAM któryś z nowych komponentów kupisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

MSI MAG B550M BAZOOKA ~670PLN

 

 

Przecież ta płyta jest uzupełnie nieopłacalna w tej cenie, tylko 4 fazy vrm i jest uboższa w złącza od mojej a kosztuje 100zl więcej

 

Jak tak bardzo po taniości to już lepiej brać Asrock b550m-hdv, ma 2 fazy więcej i kosztuje ~350zł

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, _LynX_ napisał:


 

 


Przecież ta płyta jest uzupełnie nieopłacalna w tej cenie, tylko 4 fazy vrm i jest uboższa w złącza od mojej a kosztuje 100zl więcej

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka
 

W teście HW Unboxed ta płyta ma najlepsze temperatury. Ufam temu źródłu. W ich zestawieniu nie ma B550-A Pro. Jeśli jest u nas dostępna w podobnej cenie, to masz rację, że jest lepszym wyborem (10 faz?).

EDIT:
MSI B550-A Pro też testowali, widocznie w Australii różnica w cenie znaczniejsza, że nie załapała się na tamten materiał:

 

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież HW Unboxed jest jak ltt czyli plansza reklamowa, fajnie się ogląda ale za pewnik bym tego nie brał. Jak juz to GN ma czytelną metodę testowania i ma też wersje tekstową ;)


Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kojarzyłem, kiedy GN zrobił jakieś zestawienie B550, też bym chętnie podrzucił.

Widzę, że u nas różnica w cenie między Bazooką a B550-A Pro w x-kom to 10PLN - no to przyznaję się do błędu, u nas się Bazooka nie opłaca :) Ale to też pokazuje, że mamy w tym kraju chore ceny. Dzięki za zwrócenie uwagi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, torrentius napisał:

Widzę, że u nas różnica w cenie między Bazooką a B550-A Pro w x-kom to 10PLN

Nadal nieopłacalne, ~570zł https://www.amazon.de/gp/product/B08BCQF1BD?psc=1

B550M BAZOOKA nie powinna kosztować więcej niż ten b550m-hdv bo to jest to samo praktycznie

36 minut temu, torrentius napisał:

Nie kojarzyłem, kiedy GN zrobił jakieś zestawienie B550, też bym chętnie podrzucił.

Jakiś miesiąc temu chyba, ale przecież  tutaj na pure jest test B550 Tomahawk który jest praktycznie identyczny do B550-a pro co w samym tekście jest zaznaczone ?

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi -co do płyt od dawna stawiałem na Asrock lub Asus'a  (gigabyte zawsze mnie zawodził) w sumie MSI jeszcze nie miałem ? 

Jestem nastawiony na B550 - i na płycie nie planuje oszczędzać (już tak kiedyś zrobiłem i nauczyłem się na resztę życia)

 

 

Jeśli obecna puszka dociągneła by do premiery to zobaczę czy pojawią się dla B450... a jak nie - to nie będę ryzykował

a wiec  plan awaryjny to 3100 (tymczasowo) + coś na B550... (muszę poczytać co mnie przekona)

Edytowane przez nosweratu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...