Skocz do zawartości
Igorius

Laptop do pracy dla nauczyciela, 3,5k zł, nie będzie grane

Rekomendowane odpowiedzi

 

Cześć ?

Poszukuję NOWEGO laptopa do pracy, dla nauczyciela. Nie będzie na nim grane.

Wymagania:
- 15' 1080p,
- zintegrowana [ale o rozsądnej wydajności] GPU [druga karta grafiki zbędna],
- przynajmniej 8GB pamięci operacyjnej [najlepiej w jednej kości],
- 500GB SSD [lub M2 ale w tej cenie pewnie się nie da],
- dobrej jakości moduł wifi,
- rozsądna jakość [nie chcę aby po roku-dwóch się zepsuł],
- Windows 10 + pakiet Office od Microsoftu [obowiązkowe!],
- fajna torba w zestawie + zewnętrzny napęd optyczny będą miłym dodatkiem
- 3000-3500zł,
- najlepiej ze sklepu x-kom.pl [nie obowiązkowe o ile w jakimś dużym i renomowanym],
- raczej pilny zakup.

Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- 15' 1080p,
- zintegrowana [ale o rozsądnej wydajności] GPU [druga karta grafiki zbędna],


Asus Vivobook (drożej, 3k PLN) lub Acer Aspire 5 (taniej, 2700PLN) z Ryzen 4500U, który ma dobre zintegrowane GPU.

- przynajmniej 8GB pamięci operacyjnej [najlepiej w jednej kości]

Acer Aspire 5 na pewno ma lutowany RAM z jednym slotem na dodatkową kość, ale w modelach z 8GB to niemal na pewno lutowane 4GB + dodatkowe 4GB dla dual channel. Wersja 16GB niedostępna, żeby nie było za łatwo. Ponieważ zintegrowane GPU nie ma własnej pamięci RAM, pewnie lepiej byłoby wziąć od razu konfigurację z 2x8GB i oszczędzić sobie kombinowania na przyszłość (szczególnie że sprzęt ma posłużyć na lata).

Asus ma szybszy RAM, ale to da o sobie znać raczej przy nieco słabszej wydajności w grach niż normalnym użytkowaniu. EDIT - ale lutowany w całości, więc też musisz szukać 16GB.

Wrzucam linki do euro, bo dają zniżkę na pakiet office i torby, więc możesz sobie w budżecie dobrać na pewno.

Tu masz opinię z forum o Asusie. Nie stresuj się ekranem - w tym budżecie trudno o dobre kolory i jasność powyżej 300 nitów, pilnuj żeby był matowy po prostu, w błyszczących odbija się słońce.

Szkoda, że jest tu pośpiech, bo nie mogę w Polsce znaleźć Ideapadów 5 nowych, które zbierają na zachodzie bardzo pochlebne recenzje. Jest tylko wersja 14 cali, znacznie przebijająca budżet, w mediaexpert - ale można przy niej wnioskować, że 15 cali z 4500u zamiast 4700u powinien się mieścić, jak już się pojawią.


Jeśli rozważysz 14 cali - pojawiają się czasem niezłe oferty na Acera Swift 3, ale te sprzęty niestety mają w całości lutowany RAM, więc musiałbyś polować na wersję 16GB (na które trudniej o promocje, żeby nie było za łatwo).

Edytowane przez torrentius
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@torrentius
Dzięki za pomoc. Niestety ale Swift 3 w konfiguracji z systemem i 16 GB wychodzi najdrożej z tego, co chciałbym kupić. Asus, o którym wspominasz, jest niedostępny, tak samo zresztą Aspire 5 z 16GB (tyle ze względu na lutowanie pamięci; kto wpadł na tak szalony pomysł aby to robić?) w sklepie, do którego linkowałeś.

Na "placu boju" zostały te urządzenia
14' https://www.x-kom.pl/p/584024-notebook-laptop-141-hp-14s-i5-1035g1-16gb-512-win10-ips.html
https://www.komputronik.pl/product/697975/lenovo-ideapad-5-14are-81ym0070pb-.html

15' https://www.komputronik.pl/product/695236/dell-inspiron-15-3593-8667-srebrny-512gb-m-2-pcie-16gb.html
https://www.x-kom.pl/p/575740-notebook-laptop-156-acer-aspire-5-i5-1035g1-16gb-512-w10-ips-srebrny.html
https://www.x-kom.pl/p/571391-notebook-laptop-156-acer-aspire-5-r5-4500u-16gb-512-w10-ips-srebrny.html


Wygląda na to, że procesor od AMD będzie wydajniejszy od procesora od Intela. Trochę nie mam zaufania do urządzeń z wlutowaną pamięcią najmniejsze też (nie wiem dlaczego) do Acera jako producenta (kiedyś czytałem wiele złego na temat trwałości jego urządzeń). Kłopotem jest też cena pakietu Office 2019, jest on jednak niezbędny w pracy (Open Office nie sprawdził się).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już chciałem napisać, że zdecydowanie Ideapad 5, ale 250 nitów to najgorsza możliwa z dostępnych matryc - nie tylko o paskudnych kolorach, ale i najciemniejsza. Szanujmy się - nawet Acer Swift 3, ganiony za matrycę, ma lepszą :)

Miałem w rękach 8-letni netbook Acera niedawno, fakt, że był używany niewiele, ale trzymał się bardzo dobrze. Ale zupełnie szczerze - też mi się kojarzy "tanio" ta marka jeszcze z czasu, kiedy wybierałem jeszcze w 2007 pierwszego laptopa dla siebie. Ogólnie przez lata trochę wyszli z tego najtańszego plastiku i potrafią zrobić zgrabny sprzęt - np. Swift 3 to w całości aluminium, a waży 1,2kg. Gdyby nie słaby ekran, byłby megahitem.

Procesor Ryzen 4500U będzie zauważalnie mocniejszy dopiero w jakiejś pracy, która zyskuje na wielowątkowości. Nie spodziewam się, że nauczyciel coś takiego robi (no chyba że nauczyciel programowania, ale obstawiam, że taki sam sobie poradzi z doborem komputera pod swoje oprogramowanie :)). Więc jeśli niechęć do Acera jest w Tobie silna (a ten ostatni specyfikację ma w sam raz), laptop renomowanej firmy Dell na Intelu zapewne sprawdzi się niezgorzej. Jeśli gry nie są brane pod uwagę, wydajność zintegrowanej karty graficznej nie ma znaczenia - AMD ma mocniejszą, ale poza grami tego nie widać.

Polecam też przeglądać promocje na laptopy na pepperze: https://www.pepper.pl/grupa/laptopy
Wczoraj np. dwa razy był dostępny Matebook D15 za 2000PLN. I ok. to generację starszy procesor, nieco słabszy (4500U jest około 20% silniejszy), a do tego lutowane 8GB RAM, ale w tej cenie sprzęt właściwie bezkonkurencyjny i prawdopodobnie zupełnie do nauczycielskiej roboty biurowej (wyobrażam sobie, że to głównie dokumenty, prezentacje, wyświetlanie multimediów - chętnie zostanę wyprowadzony z błędu :)) na kilka lat wystarczający. Mamy w domu wersję 14 calową z minionego roku, korzysta dziewczyna brata, z czystym sumieniem mogę polecić.

(A lutowany RAM to po prostu cena za mniejsze gabaryty i wagę współczesnego sprzętu - oraz ograniczenie kosztów produkcji :))

Edytowane przez torrentius
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@torrentius

Dziękuję.

Który z tych dwóch będzie wg ciebie lepszym wyborem? Niby Acer wydajniejszy niż HP ale co sądzisz o całej reszcie (ekran, bateria, jakość wykonania, jakość serwisu)?

https://www.x-kom.pl/p/584024-notebook-laptop-14-1-hp-14s-i5-1035g1-16gb-512-win10-ips.html

https://www.x-kom.pl/p/571391-notebook-laptop-15-6-acer-aspire-5-r5-4500u-16gb-512-w10-ips-srebrny.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acer. Wydajniejszy, wygodniejszy do długiej pracy (większy ekran).

Przewagą HP jest czytnik kart pamięci, jeśli kto używa - ja czasem używam, ale na tyle w sumie rzadko, że telefon podpięty pod USB działa równie dobrze. Ale kiedy miałem w laptopie, to nie narzekałem.

HP na pewno ma paskudny ekran - 250 nitów, słabe kolory. To niemal najniższa jakość spotykana w laptopach. Acer być może ma równie paskudny (nie umiem doszukać się informacji o ekranie w tym konkretnym modelu), ale nawet jeśli, to ma inne przewagi.

Tu recenzja Acera na YT.

O HP warto wiedzieć, że oferują zwrot części kosztu, jeśli kupuje się kolejny sprzęt tej firmy - trzeba podać dane starego. Do rozważenia - może ktoś ma starszego laptopa HP i może podrzucić dane. A może przyda się coś takiego w przyszłości (oczywiście nikt nie gwarantuje, że za 5 lat program będzie działał).

Więcej o żadnym z serwisów gwarancyjnych nie wiem.

Jakość wykonania jest zbliżona - uginają się im plastiki (Acer zdaje się że ma aluminiowe wieko), nie należy ich upuszczać, jak to z niskobudżetowym laptopem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.
Weźmiemy zatem (bo to dla mojej pani jest sprzęt) Acera Aspire 5 z 16GB i R5-4500u - podlinkowana przez Ciebie recenzja ostatecznie przeważyła.

Pozdrawiam serdecznie ?


Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...