Skocz do zawartości
pojednalocie

ASUS FX505DV-AL136T czy warto za mniejsze pieniądze?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie oraz Panów,

zadałem podobne pytanie na innym forum i może jeszcze zadam na kolejnym.

Ponieważ zasadniczo sens pytania nie ulega żadnym zmianom nie będę dodatkowo redagował tekstu.

Pytanie jest następujące:

Mam możliwość zakupienia konkretnego modelu laptopa: ASUS FX505DV-AL136T po "okazyjnej" cenie.

Znam opinie na temat jakości ekranu lub kultury pracy laptopa pod obciążeniem, ale akurat nie to jest dzisiaj przedmiotem tematu. Pozostałe parametry komputera wyglądają zachęcająco dla półki budżetowej, na której ja ewidentnie się plasuję.

Nie bardzo orientuję się jednak obecnie jak kształtuje się jego rynkowa wartość, ponieważ komputer najwyraźniej nie jest oferowany przez większość sklepów, zapewne z jakiegoś powodu.

 

Ceny z marketów typu E**O A*D są najwyraźniej cenami z kosmosu sprzed wprowadzenia sprzętu na rynek (na X-**M też nie aktualizują cen komputerów, które wyszły z oferty):

ASUS FX505DV-AL136T

https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/asus-laptop-fx505-r7-16gb-1tbssd-rtx2060-w10.bhtml

Porównując go z nowszym modelem ASUS FA506IV-AL031

https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/asus-laptop-fa506-r7-16gb-1tbssd-2060-no-os.bhtml

zyskuję W10, kosztem zauważalnie słabszego procesora (w AL031 jest AMD Ryzen™ 7 4800H, w oferowanym mi AL136 zaledwie AMD Ryzen™ 7 3750H) i wolniejszej pamięci, jednak czy odczuję te różnice aż tak bardzo wykorzystując sprzęt do tych samych celów? Filmy, Gry, Praca (bez szczegółowej obróbki graficznej - podstawowe Photoshop, AutoCAD)

Porównując do posiadanego PC sprzed 8 lat raczej i tak warto skusić się na taki zakup.

Ile złotówek, w Waszej opinii, są warte obydwa komputery? I czy warto po niego pojechać X kilometrów, czy może ktoś chce zrobić mnie w konia "na okazję" (na to pytanie pewnie odpowiem sobie sam)?

Jeśli ktoś tutaj dysponuje odpowiednią wiedzą, proszę o podzielenie się na forum, decyzję muszę podjąć dosyć szybko, a nie mam pewności czy decydować się na zakup średniego komputera z początku zeszłego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz 8-letni PC z np. i5 3rd gen, to są szanse, że wciąż masz w nim delikatnie mocniejszy procesor niż R7 3750H - przynajmniej jednowątkowo, bo wielowątkowość dopiero w i7. Czyli: 3750H będzie odczuwalnie szybszy w jakimś większym renderingu, kompilowaniu bardzo dużych projektów, tam gdzie wiele wątków ma znaczenie, ale niekoniecznie w czymkolwiek innym.

4800H natomiast jest procesorem wydajnościowo minimalnie słabszym niż desktopowy Ryzen 3700X - w laptopie to potęga z którą rywalizować mogą jedynie Intele z dwukrotnie droższego sprzętu lub DTRy z procesorami desktopowymi. Ciężko go porównywać uczciwie - 3750H jest na tyle słabszy, że szczególnie w zestawieniu z RTX2060 będzie to odczuwalne w grach więcej wymagających od CPU - bo 3750H to za słaby CPU żeby dobrze napędzić 2060.

Różnica w grach będzie zatem największe, Photoshop też woli mocniejszy wątek (a w ogóle to preferuje procki Intela, ale aktualne AMD i tak są świetne), co do CADa, nie mam aktualnej wiedzy.

Przejrzyj sobie ostatnie promocje na laptopy z RTX2060 i 9300H czy 10300H (4/8 procesor Intela, lepszy do gier niż 3750H) i sam oceń, czy oferowana cena za starego TUFa jest dla Ciebie atrakcyjna, czy wolisz kupić nowszy sprzęt lub przyczaić się na jakąś promocję.

Z nowego sprzętu - TUF A15 ma niestety kiepskie chłodzenie i ekran (ale znajdź recenzję na ppc, bo nie jestem pewien czy mieli matrycę 144Hz czy może słabszą), lepszym wyborem są Lenovo Legion 5 (a najlepszą na Renoir HP Omen 15, ale są zauważalnie droższe), niestety w konfiguracjach z RTX2060 wciąż na naszym rynku jeszcze niedostępne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robię sobie złudzeń, że nawet podkręcony 2500K z gtx680 na pokładzie nadąży za jakimkolwiek laptopem młodszym od niego 8-10 lat.

Po prostu mając (prawdopodobnie) dobrą okazję na zakup całego komputera (nawet starszego ze słabszym CPU) w cenie prawie połowy wymienionego przez Ciebie Lenovo Legion 5, chyba mamy decyzję.

Ten konkretny model ASUS FX505DV-AL136T (i tylko ten) mogę mieć za relatywnie małe pieniądze, pozostałe modele są dostępne za ceny okołosklepowe. Wówczas stosunek ceny do jakości myślę, że robi robotę.

Nie liczę na Cyberpunka ani najnowsze tytuły w ustawieniach Uber Alles, ale coś mi się wydaje, że grzechem jest nie skorzystać z okazji mogąc kupić sprzęt za kwotę ~1/2 niższą od proponowanych zamienników.

Najbardziej chciałem wiedzieć, czy jest aż tak zły, że ktoś mądry mi powie, że "i tak nie warto"?

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, spokojnie, za taką kasę laptop z RTX2060 nawet z nieoptymalnym CPU to bardzo opłacalny zakup :) Jeśli masz tam 16GB RAM i 1TB SSD to w ogóle nie ma się nad czym zastanawiać.

EDIT: Oczywiście pod warunkiem, że ufasz sprzedawcy, bo cena wygląda wręcz na podejrzanie atrakcyjną.

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...