Skocz do zawartości
Chwali

Zestaw do gier z monitorem proszę o uwagi

Rekomendowane odpowiedzi

Złożyłem kompa dla syna, zestaw poniżej:

https://www.x-kom.pl/lista/z7k68y24y

Proszę o ewentualne uwagi, czy jest coś co nie pasuje. Może coś można taniej wyrwać? Czy pamięci zostawić 3200, czy może wybrać szybsze? Zastanawiam się również nad zasilaczem, czy nie lepiej wziąć coś mocniejszego? Za wszystkie, KONSTRUKTYWNE odpowiedzi serdecznie dziękuję. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu wziąłbym mocniejszy zasilacz, dwa dni temu zamawiałem dla siebie zestaw i wsadziłem corsair 750W, w specyfikacji karty graficznej masz ze minimum 650W, Twój może uciągnie ale na przyszłość lepiej mieć nieco mocniejszy. (Dodatkowe dyski itp. Ewentualnie upgrade w przyszłości). 
Na temat pamięci ram sam miałem dylemat czy brać 3600 ale stwierdziłem ze nie będzie kolosalnej różnicy z 3200 i takie zostawiłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info o zasilaczu. Masz rację, na tym nie należy oszczędzać. Zmieniłem na Corsair RMx 750W 80 Plus Gold.

Co do zamawiania, to zupełnie się nie spieszy. Wiem, że na horyzoncie jest premiera nowych kart od zielonych i nowych Ryży. Podobno ceny SSD i pamięci też mają trochę stanieć, bo nadprodukcję mają. Zobaczymy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe Karty od NV mają się pojawić już niedługo ale super cen się nie spodziewaj - najniższy model to będzie pewno RTX3070 w cenie sporo większej niż obecny 2070S .

Z nowych Ryzenów w najbliższym czasie mają się pojawić tylko APU , na Zen 3 trochę poczekamy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie dotyczące chłodzenia procka. Na razie zostaje boxowe, ale docelowo ma tam być zamontowana NoctuaNH-D15. Jako, że zestaw ten zajmuje sporo miejsca, zastanawiam się czy fizycznie się tam zmieści? RAM jest przecież z wysokim radiatorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W NH-D15 nie ma problemu z wysokimi kostkami, bo można wentylator podnieść ile potrzeba. Starałem się to uchwycić i nawet widać że wentylator jest podniesiony a RAM pod nim, przy okazji martwe strefy są mniejsze i poprawia cyrkulacje w budzie ?

 

IMG_20200829_184050.jpg

Edytowane przez _LynX_
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Chwali Powodzenia z wsadzeniem NH-D15 do tej obudowy. Jesli sie do tej skrzynki zmiesci, to tylko bez wentylatorow. Ramy tez dobrales nieprzecietnie wysokie, a wentylator D15 nachodzi na ramy, wiec trzeba bedzie podniesc. Z tymi ramami i podniesionym wentylatorem potrzebujesz 184-5 mm, czyli grubo ponad 161 mm tolerancji wybranej obudowy. Inna sprawa, ze do 2600X nie potrzebujesz D15. Wez Fortisa, bo na niekreconym zaoferuje to samo, jesli chcesz krecic i oczekujesz wysokiej kultury pracy to Scythe Fuma 2.

I zmien ta skrzynke lepiej, bo to - bez obrazy - pazdzierz jest i to w odczuwalny sposob. Jak wszystko co SPC: albo pazdzierz, albo skrzynka za 350-450 PLN, ktora reprezentuje jakosc za max 3 stowki, a bulisz za swiatelka i kontroler do nich. Papierowe blachy i skrzypiacy plastik, niedmuchajace wentylatory.

Kase wydajesz na kompa niemala, wiec mozesz dofinansowac skrzynke. Do OC masz Pure Base 500DX/Lian Li II Mesh RGB, jak chcesz komputer cichy, to Define 7 Compact/Define 7. Noctua do Compact nie wlezie, ale mozesz wziac Shadow Rocka 3 lub, jesli bedziesz krecic, wspomniana Fume. Okno odpusc, bo nie laczy sie z cisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22

Dziękuję za bardzo konstruktywnego posta. Zmieniona buda i zasilacz. Wybrałem PB 500DX. Jako, że planuję się z młodym pobawić w OC, dobra wentylacja się przyda. Zasilacz zmieniony żeby pasował pod markę budy. :)

https://www.x-kom.pl/lista/d6qzsl5r2

Przyszłościowo tylko się zastanawiam czy na procu będzie dmuchać Noctua, czy może Dark Rock Pro 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Chwali napisał:

Przyszłościowo tylko się zastanawiam czy na procu będzie dmuchać Noctua, czy może Dark Rock Pro 4.

W Dark Rock Pro 4 jest problem z wysokimi pamięciami, dokładnie taki problem jest u znajomego i przez konflikt z ram trzeba było zostawić tylko jedno śmigło pomiędzy wieżami bo nie dało się wentylatora podnieść

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22
2 godziny temu, _LynX_ napisał:

Łączy jak jest dobrze osadzone, ma swoją grubość i nie jest z plastiku.

Ale ta sama skrzynka w opcji bez okna, czyli z gruba metalowa sciana z mata bitumiczna bedzie cichsza - przyznasz ?

Testowalem jedna obudowe z panelem szklanym, podmianka na panel metalowy, a pozniej rozkladaniem wygluszenia etapami (odpowiednio boki, przod, gora). Najwieksza robote maty robia na panelach bocznych, a panelu za plyta glowna raczej bym o za wiele nie podejrzewal.

24 minuty temu, Chwali napisał:

@Michał22

Dziękuję za bardzo konstruktywnego posta. Zmieniona buda i zasilacz. Wybrałem PB 500DX. Jako, że planuję się z młodym pobawić w OC, dobra wentylacja się przyda. Zasilacz zmieniony żeby pasował pod markę budy. ?

https://www.x-kom.pl/lista/d6qzsl5r2

Przyszłościowo tylko się zastanawiam czy na procu będzie dmuchać Noctua, czy może Dark Rock Pro 4.

Jesli wydajesz tyle na zasilke, postawilbym na Corsaira RMxa. 750W to kompletny overkill do tego zestawu, cos takiego bedzie potrzebowac ~450W. Jednak RMx ma 10 lat gwary i mozna przypuszczac, ze tyle posluzy, wiec rownie dobrze mozna wziac 850W. Trudno powiedziec, ile beda zrec czesci w przyszlosci, a doplata wyjdzie duzo mniej niz kupowanie kolejnego za jakis czas.

Do takiego procka nie ma sensu brac D15 czy DRP4. Cooler dobiera sie pod ilosc wydzielanego przez zestaw ciepla, a taki podkrecony 3600 tak samo ogarnie wspomniana Fuma 2 przy lepszej kulturze pracy. Shadow Rock 3 tez da rade, jesli bardziej sie podoba. Sprawdz sobie rozne testy, a zobaczysz, ze roznice pomiedzy tymi samymi coolerami bywaja rozne - wlasnie dlatego. Na przyszlosc coolera brac nie ma sensu, bo nie wiesz, co bedzie pod nim siedziec, a wentylatory tez sie eksploatuja.

W skrzynce przerzuc gorny wentylator na front. Warto dokupic takze rozdzielacz 3-pin - 3-pin, by zajac jedno miejsce na plycie i ustawiac wszystkie jednym sygnalem (wygoda). https://www.x-kom.pl/p/400340-przejsciowka-qoltec-rozgaleznik-zasilania-wentylatorow-3-x-3-pin.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Michał22 napisał:

Ale ta sama skrzynka w opcji bez okna, czyli z gruba metalowa sciana z mata bitumiczna bedzie cichsza - przyznasz ?

Jak najbardziej jednak jak do środka daje się chłodzenie i wentylatory wysokiej kultury a nie odkurzacz to trzeba sonometru żeby to pomierzyć ?

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@_LynX_ Zakladam, ze masz R6 z szyba, ale niestety nie powiem Ci, jak duza jest roznica pomiedzy obudowa po calosci wyciszona, a taka po podmiance wyciszanego boku na szybe, bo tego nie sprawdzalem. Oczywiscie nalezy wkalkulowac w to grubosc blachy (ja to testowalem na Armisie AR7, wiec sredniak, ale nie tak zle jak typowe SPC. Moge powiedziec, ze nie zauwazylem roznicy w glosnosci (mierzylem na ucho) i temperaturach po podmiance szyby na goly panel bez maty, ale skrzynka stala na podlodze, nie przy uchu. W necie krazy przesad, ze okno to goraco i glosno.

Sam mam srodkowej wielkosci Define, ale 7ke bez szyby i moge Ci powiedziec, ze jesli podmienisz domyslne Dynamiki na Silent Wings 3 140 mm, na tej samej predkosci obrotowej 1000 rpm ugrasz po 3 stopnie na procku i grafice (RealBench, Furmark), a beda tez cichsze i przyjemniej, nizej brzmiace.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Michał22 napisał:

jesli podmienisz domyslne Dynamiki na Silent Wings 3 140 mm, na tej samej predkosci obrotowej 1000 rpm ugrasz po 3 stopnie na procku i grafice (RealBench, Furmark), a beda tez cichsze i przyjemniej, nizej brzmiace.

Ale ja i tak ich nie słyszę bo samo tło mam głośniejsze (ulica i kolej) a wydawanie 3x100zł to też bez sensu w moim przypadku bo bez zapuszczania testów AVX i tak nie mam więcej na CPU jak 60st a grafika przy obliczeniach oscyluje 65-71st więc 100zł za 1 stopień mniej nie jest opłacalne ?  Większy spadek mam jak otworze górę

 

4 godziny temu, Michał22 napisał:

W necie krazy przesad, ze okno to goraco i glosno.

Gorąco i głośno to miałem przy poprzednim konfigu z pełną blachą a potem miałem tylko bardzo głośno XD Więc nigdy więcej Chieftec, nie dość że kosztował więcej niż Fractal to ciąłem go nożyczkami z papierniczego jak puszke po fancie

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@_LynX_ Przyznam, ze ja Wingsy juz mialem, a polecilbym je jedynie osobie, ktora chce miec lepsze bez wzgledu na koszt. Tak Ci mowie, jako posiadaczowi wyciszanej skrzynki, ktory byc moze chce miec mozliwie najciszej ? Kupilem je raczej do nadchodzacych Silent Base 602 i 802, ktore pewnie w koncu Fractale przebija, ale nie chcialo mi sie czekac do jesieni, wiec wyladowala 7ka. I raczej dobrze zrobilem, bo z rozmow z wlascicielami bequiet! wynika, ze to wcale nie sa takie ciche skrzynki, a bezglosne jak Define to nigdy nie sa. Wracajac do wentylatorow, dzis postawilbym na opcje PWM High Speed, bo 1000 rpm w Define to nadal cichutko, a dodatkowa predkosc moze sie kiedys przydac.

Ogolem tez bardzo milo zaskoczyly mnie Dynamiki i samo wyciszenie obudowy, gdy wlaczylem pierwszy raz config we Fractalu, a te smigla zasuwaly na 100% i nie mozna bylo ich kontrolowac, bo plyta automatycznie wybierala nie ten typ kontroli wejscia, co trzeba. U mnie na <400 rpm byly kompletnie nieslyszalne, co jest fajnym wynikiem na jednak calkiem mocne smigla.

EDIT: A Chieftec to slyszalem, ze robil jakies kompletnie pancerne obudowy, ale chyba nie ma juz ich na rynku. To samo Nanoxia, ktora chyba sie zawinela, bo wszystko co zostalo wyglada jak z 2015r. Masz jakies doswiadczenia z cichymi skrzynkami innych marek?

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Michał22 napisał:

Masz jakies doswiadczenia z cichymi skrzynkami innych marek?

Dark Base Pro 900 V1 się liczy? Jest podobna tylko delikatnie bardziej słyszalna pod obciążeniem bo ma siatkę stalową przez którą zaciąga a nie żeberka.

23 minuty temu, Michał22 napisał:

Ogolem tez bardzo milo zaskoczyly mnie Dynamiki

Również miło mnie zaskoczyły a opinie były jak by miały wyć jak kombajn, a tu proszę ciągle 1000rpm i niesłyszalne. Jakie masz te swoje bo ja mam Dynamic X2 GP-14 czyli bez PWM (3-pin).

Wingsy znam ale nie mam powodu do ich zakupu jak wyżej pisałem, jak już to tył podmienię na Dynamic X2 GP-14 PWM bo mam teraz pozytywne ciśnienie więc obroty podniosę żeby wyrównać trochę plus kolorystycznie mi pasują do reszty, czarna rama i białe śmigło ?

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@_LynX_ Liczy,  bo to na ten moment szczyt bq!. 3xSW3 140, najwyzsza linia, wiec pewnie jakosc, sluszna waga. Bo 700 i 900 v2 to dziwactwa, ktore moga byc albo ciche i slabo chlodzic, albo bardzo glosne i chlodzic dobrze. Ogolem bq! brakuje takiego powrotu do korzeniu i prawowitego nastepcy 900 - najwyzszej klasy jakosciowej, mozliwie najcichszej stacji roboczej. Bezkompromisowa obudowa z kase, ktora nie blokuje jakosci. Bo Silent Base'y waga nie grzesza, maja najtansze wentylatory, a i tych Ci w takiej 601 pozaluja. Z reszta zobacz sobie to silent: 

Wierzyc mi sie nie chce, ale zakladam, ze te klikanie to zmienianie kontrolerem predkosci domyslnych smigiel obudowy.

Smigla mam dokladnie takie jak Ty. X2 to ich najnowsze Dynamiki z jedynie zmienionym lozyskiem wzgledem poprzednikow. Nie rozumiem jednak, po co Ci smigla PWM. Masz przeciez hub, ktory pozwala kontrolowac ich predkosc, ewentualnie mozesz podlaczyc kazde do osobnego wejscia na plycie, kontrolowac je zmianami napiecia i zmieniac sobie predkosc kazdego wedle uznania. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silent Base 600 ma znajomy i to jest straszny paździerz w tej cenie. Plus to nieszczęsne plastikowe okno które się rysuje od samego patrzenia nie wspominając o tym że jest podwójne i żeby je porządnie przetrzeć to trzeba je rozkręcić bo jest nieszczelne i syf się do środka dostaje.

Ten hub właśnie nie chce mi współpracować zupełnie, jak podłączyłem wentylatory PWM(tak do płyty cpu-fan się wpinałem) to nie mogłem nim sterować i nie pokazywało obrotów, a te bez PWM nie pokazuje tylko obrotów ale kręcić się kręcą. Nie chciałem wpinać każdego wentylatora w osobną wtyczkę bo chciałem maksymalnie kable pochować jak już mam to okno ?

Wersja PWM jest wydajniejsza bo można rozkręcić do 1700 rpm a nie chciałem zmniejszać wydajności tłoczących bo są optymalne ? Ewentualnie wrzucę na podłogę wolnoobrotowy wyciągający bo mam chyba z 6 innych nawet nieotwieranych.

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22
14 minut temu, _LynX_ napisał:

Silent Base 600 ma znajomy i to jest straszny paździerz w tej cenie. Plus to nieszczęsne plastikowe okno które się rysuje od samego patrzenia nie wspominając o tym że jest podwójne i żeby je porządnie przetrzeć to trzeba je rozkręcić bo jest nieszczelne i syf się do środka dostaje.

Silent Base 600 to syf juz patrzac po wadze. Waga i grubosc blach w ciszy jest najwazniejsza. 13 kilo Fractala z lichymi milimetrowymi matami bitumicznymi wycisza o wiele lepiej niz Armis AR7 z grubym na pol centymetra profesjonalnym materialem wyciszajacym, ktory dobralem razem z pania obslugi klienta jako ten najlepszy. bq! idzie w pierdoly typu gabki wyciszajace na centymetr grubosci, jakies dziwaczne wloty powietrza, ktore niby maja wyciszac, a ograniczaja przeplyw powietrza przy efekcie jak z filmiku powyzej. A okno z pleksy to symbol czasow slusznie minionych :]

Hub masz pewnie ten sam co ja i taki sam problem, ktory udalo mi sie rozminic. Podepnij do huba smigla 3-pin we wtyczki 3-pin, hub podepnij do SATA i do CHA/SYS_Fan 4-pin. Nic wiecej nie podpinaj. Wejdz do biosu i zobacz, czy przypadkiem nie masz SYS/CHA_FAN Control hubowego wejscia na plycie na Auto. U mnie z jakiego powodu plyta wybierala DC (pewnie dlatego, ze hub byl tez podlaczony do zasilki) i smigla szuraly tylko na 100%. Przestaw owa kontrole na PWM. Czytac predkosci raczej mogl nie bedziesz, ale bedziesz mogl je kontrolowac. Daj znac, czy zadzialalo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@_LynX_ Raczej tak, bo w necie panuje jakas dziwna dezinformacja w zwiazku z tym hubem. Inna sprawa, ze twoja plyta - jesli mnie pamiec nie myli - posiada opcje kontroli 3-pinowych smigiel napieciem, wiec moglbys nawet wpiac sobie taki wentylator w wejscie 4-pin i nim sterowac jak takim PWM. Kwestia tego, ze czasem smigla 3-pin posiadaja dosc wysoka predkosc startu, ale Dynamiki sa przyzwoite i idzie je sciagnac do ~300 rpm, a moze nawet nizej - nie bylem w stanie zauwazyc roznicy, a pod plyte ich nie podlaczalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[mention=249560]Michał22[/mention] 
Tak mam opcję sterowania napięciowo jak potencjometrem ale nie sprawdzałem tego jeszcze. No właśnie można wyczytać że ten kontroler niektórym działa a innym nie, jutro go otworze i podłącze jak pisałeś ;)

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.08.2020 o 14:23, Chwali napisał:

@Michał22

Dziękuję za bardzo konstruktywnego posta. Zmieniona buda i zasilacz. Wybrałem PB 500DX. Jako, że planuję się z młodym pobawić w OC, dobra wentylacja się przyda. Zasilacz zmieniony żeby pasował pod markę budy. :)

https://www.x-kom.pl/lista/d6qzsl5r2

Przyszłościowo tylko się zastanawiam czy na procu będzie dmuchać Noctua, czy może Dark Rock Pro 4.

Zestaw jest przyzwoity, choć można to złożyć taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że można taniej. Niestety, z czasem mniej liczy się fun ze składania kompa, a bardziej zależy człowiekowi na świętym spokoju. Dlatego komp będzie fabrycznie złożony z postawionym systemem. Od ostatniego posta trochę się zmieniło.

https://www.x-kom.pl/lista/9bev8vpqg

RAMy chyba też wymienię na Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Black RGB, bo podobno dobrze się kręcą. Cała "akcja" jest jednak wstrzymana, bo powiem szczerze, że nie spodziewałem się aż tak dobrej zapowiedzi nowych kart. Jeżeli 3070 będzie w dzisiejszej cenie 2070S, to chyba warto poczekać do początku października. Pytanie jak będzie z dostępnością na starcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Chwali Na poczatku bedzie drozej niz za odpowiednik z 2070S.

Czekaj z zakupem skrzynki do testow 3070 z 3600, bo w 1440p chwilami nie daje rady z 2080Ti, a 3070 ma byc mocniejsza. Byc moze warto bedzie procka zmienic, byc moze warto bedzie wziac plyte 550. Zobaczysz sobie, czy obecne na niej PCIe 4.0 daje sensowny wzrost wydajnosci z nowymi kartami.

Wszystko mozna taniej. Patrzac na to jakie kolega sklada ludziom zestawy, mozna go nazwac czlowiek-taniej. Dostal bys np. obudowe i zasilacz od Silentium PC. Pewnie nie ma porownania z lepszym, wiec nie wie, czy warto doplacic, a zwykle warto i jest to odczuwalne.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...