Skocz do zawartości
bahus

Samsung 860QVO 2TB bardzo wolny zapis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od pewnego czasu mam problem z dyskiem Samsung 860 QVO 2TB. Mianowicie instalacja czegokolwiek trwała kilka godzin. Podobnie kopiowanie plików, transfery spadają nawet poniżej 1MB/s ... Dysk przetestowałem na każdy możliwy sposób i SMART daje info że niby wszystko OK, ale sam podejrzewam uwalony bufor. Jak to cholerstwo sprawdzić i jak ew. zwrócić to na gwarancję? Jakieś pomysły  co to może faktycznie być?
Poniżej testy z Crystal Disk Mark i info Z Crystal Disk Info.
 

Dysk sasmung.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Statycznego buforu masz tylko 6GB więc dynamiczny który ma 36GB musiał się skończyć przez stopień zapełnienia dysku. Ja wiem że QLC przy bezpośrednim zapisie do komórek jest wolniejsze od HDD ale prędkości w okolicach 1MB/s to już jest coś nie tak

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na gwarancję z nim ? Inna sprawa że bufor w tym modelu powinien mieć 70GB, poza tym mam ponad 500GB wolnego. A przy instalacji na początku leci mi przez kilka GB szybko a później uwala transfery do 1-10MB/s

Zrobiłem jeszcze myk i wywaliłem wszystko z dysku, sformatowałem go i transfery wróciły. Teraz pytanie czy da się jakoś sprawdzić czy dysk jest uwalony ? Bo nie jest to dla mnie zrozumiałe żebym powyżej 1,5 TB miał tak niskie transfery że finalnie dysk nie nadaje się do użytku... To w sumie podpada pod wprowadzanie klienta w błąd i niezgodność towaru z opisem...

Teraz dowalę go kopiami CODMW aż zacznie zwalniać i tak go ew. puszczę na gwarancję..

 

Edytowane przez bahus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak faktycznie źle w tabeli spojrzałem, jednak pamiętaj bufor pseudo SLC potrzebuje więcej miejsca niż zajmuje bo komórkę 3-bit traktuje jako 1-bit czyli 72GB *3 = 216GB czyli by musiał zajmować połowę miejsca które zostało

1560413287204.png

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i tak nie tłumaczy transferów bo chociaż te 250GB z tego co zostało powinno dać się obsłużyć normalnie. No nic jak wcześniej napisałem. Dowalę go COD'em aż zacznie zwalniać i na gwarancję.... chyba że nie zacznie zwalniać.
Są narzędzia jak do HDD które sprawdzą mi ten dysk krok po kroku ???

EDIT:
Nie musiałem długo czekać zobacz poniższe zdjęcie na pustym dysku, i tak jest cały czas... Ogarniam że szybki bufor ma 70GB ale tutaj po tych 70GB jest tragedia... bo zwalnia do kilku KB/s

samsung 2.jpg

Edytowane przez bahus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak transfery jak piszesz na poziomie 1MB/s to jest coś bardzo nie tak, ale jak trzymasz tam tylko gry które można w każdej chwili pobrać np. ze Steam itp. to śmiało możesz go dobić i oddać na gwarancje o ile wcześniej tego nie zrobisz bo dla mnie to jest nieużywalne ?

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie też jest to nieużywalne. Czytałem że te dyski po przekroczeniu bufora schodzą do 130MB/s no niech będzie 80MB/s ale parę kilobajtów przy pustym dysku, to jakieś nieporozumienie. No i znalazłem DATA SHEET samsunga gdzie wyraźnie podaje te parametry, co finalnie daje mi narzędzie do ew. walki o wymianę gwarancyjną.

Ku potomnym:
www.samsung.com/semiconductor/global.semi.static/Samsung%20SSD%20860%20QVO%20Data%20Sheet_Rev1.pdf

Samsung 3.jpg

 

obraz.png

Edytowane przez bahus
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ku potomności. Posłałem na wymianę z tytułu rękojmi z dołączonymi dwiema kartkami A4 o tym gdzie i jak producent opisuje sprzęt oraz jego właściwości i ze screenshotami z zamulenia dysku. Najpierw przyznali rację że sprzęt walnięty i wysłali do serwisu, następnie przez 2 tygodnie nie odpowiadali na maile nawołujące do wymiany z tytułu rękojmi i moich praw zamiast naprawy, ale jak dostali pismo sygnowane logiem UOKIK'u (do pobrania na stronie UOKIK) z paragrafami to dostałem info o wymianie na nowy sprzęt i nowszy model. Finalnie mam dostać nowego Samsunga 870 QVO 2TB.
Z uwagi na fakt iż reklamacja trwała ponad 14 dni a ja pierwszego maila otrzymałem 14 września to powołałem się na Art. 580 § 2 i to chyba przyspieszyło też sprawę.. Przypominam że przy reklamacji wybieramy podstawę czyli w tym przypadku niezgodność towaru z umową i jako formę dajemy wymianę na nowy lub zwrot środków na konto. Jeśli będą motać to niestety ustawa pozwala kupującemu wybrać formę rozwiązania sytuacji

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2020 o 14:04, bahus napisał:

Dobra, ku potomności. Posłałem na wymianę z tytułu rękojmi z dołączonymi dwiema kartkami A4 o tym gdzie i jak producent opisuje sprzęt oraz jego właściwości i ze screenshotami z zamulenia dysku. Najpierw przyznali rację że sprzęt walnięty i wysłali do serwisu, następnie przez 2 tygodnie nie odpowiadali na maile nawołujące do wymiany z tytułu rękojmi i moich praw zamiast naprawy, ale jak dostali pismo sygnowane logiem UOKIK'u (do pobrania na stronie UOKIK) z paragrafami to dostałem info o wymianie na nowy sprzęt i nowszy model. Finalnie mam dostać nowego Samsunga 870 QVO 2TB.
Z uwagi na fakt iż reklamacja trwała ponad 14 dni a ja pierwszego maila otrzymałem 14 września to powołałem się na Art. 580 § 2 i to chyba przyspieszyło też sprawę.. Przypominam że przy reklamacji wybieramy podstawę czyli w tym przypadku niezgodność towaru z umową i jako formę dajemy wymianę na nowy lub zwrot środków na konto. Jeśli będą motać to niestety ustawa pozwala kupującemu wybrać formę rozwiązania sytuacji

Dzięki za info, sam również posiadam ten dysk (kupiony 1 grudnia 2019 roku w promocji z oficjalnego sklepu allegro za 659zł wyszło ~330zł za 1TB (więc dałem się skusić), służy pod zainstalowane gry, póki co nie mam z nim problemów, ale jakby się pojawiły, to już wiem co robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, nie chce zakładać nowej nitki bo temat w sumie podobny.

Jestem fotografem, robię dużo zdjęć w plikach RAW (30-50MB). Do tej pory katalog Lightrooma miałem na NVME 970 EVO (2TB) oraz na SSD 860 QVO 2TB. 

Dla wygody i na przyszłość chciałem przenieść wszystko w jedno miejsce, dlatego kupiłem Samsung 870 QVO 8TB. Wypadłem z obiegu części PC, dlatego dopiero po zakupie poczytałem o plusach i minusach tego typu dysku. Ale zapytam na forum dla rozjaśnienia.

Już wiem że dysk będzie zwalniał po zapisywaniu dużej ilości plików (np. podczas importu 100GB fotek). Zauważyłem to podczas kopiowania starych zbiorów - transfer po początkowych 500MB/s spada do stabilnych 160MB/s. Jestem w stanie to przeżyć bo bardziej mi zależy na posiadaniu wszystkich w jednym miejscu, szybkiej edycji, responsywności katalogu itp.

Dziwnie zachowują się benchmarki. AS SSD pokazuje raz 525/495 a potem przez wiele testów 522/157

Gdy w oprogramowaniu Samsunga ustawiłem "Full Performance mode" to miałem podobne zachowanie jak kolega wyżej, transfery spadały do zera. Nie były stabilne. Wiec wróciłem do Normal, plus mam włączony Over Provisioning (10%).

Do tego mam w systemie 3 x NVME, płyta Z390 AORUS MASTER-CF. Dwa dyski SSD mam podłączone SATA 0 i SATA 1.

 

Ogólnie nie wiem czy wszystko działa w porządku czy może jeszcze testować? Poradzicie?

as-ssd-bench Samsung SSD 870  15.04.2023 11-00-18.png

as-ssd-bench Samsung SSD 870  15.04.2023 10-25-38.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się już z mocnym zwalnianiem SSD w pewnych sytuacjach i z tego powodu radzę kupować szybkie SSD (by po spowolnieniu nadal było przyzwoicie). Przy QLC to bym oczekiwał właśnie takich zjawisk jak opisujecie, czyli w pewnych przypadkach (więcej danych, większe zapełnienie, większa aktualnie wrzucana paczka danych) spodziewałbym się kiły i mogiły po QpaLC.

Ja nie znam tego konkretnego modelu dysku, ale taka chałtura wygląda na typową dla konstrukcji tego pokroju (QLC).

2 godziny temu, petrumi napisał:

Do tego mam w systemie 3 x NVME, płyta Z390 AORUS MASTER-CF. Dwa dyski SSD mam podłączone SATA 0 i SATA 1.

Taka mała uwaga:

Z390 to konstrukcja z dosyć wolnymi magistralami (między CPU a mostkiem jest tylko magistrala o przepustowości takiej jak PCI-E 3.0 x4 ... a nie ma dodatkowych linii dla SSD z CPU jak przy Z690 itp. nowych wypustach). Innymi słowy przy równoległym przerzucaniu danych całkowity transfer dla wszystkich urządzeń (łącznie z LAN, Audio, SATA, USB, M.2, złączy PCI-E x1) jest ograniczony praktycznie do wspomnianych rejonów 3,5GB/s, na konstrukcjach tak wiekowych.

Dla porównania Z690 ma PCI-E 4.0 x8 między CPU a mostkiem (czyli 4x większa przepustowość) a dodatkowo ma osobne, niezależne, kolejne linie dla SSD bezpośrednio z CPU w postaci PCI-E 4.0 x4, które odciążają tamtą i tak 4x szybszą magistralę.

Także jak kiedyś zobaczysz, że szybki SSD nie idzie tak szybko jak powinien, to może być oznaką zapchanej magistrali w danym momencie.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kyle za szybką odpowiedź i porady. Zestaw z i9 9900K, 64GB RAM i 2080 Super jeszcze daję radę w tym co robię. Ale może za jakiś czas pora na upgrade. Tylko nie wiem po tym co napisałeś czy sens w pierwszej kolejności zmienić na 4070Ti (robię zdjęcia i video) wiec każdy herc w GPU też się przyda, czy zmieniać mobo....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...