Jump to content
haaz

[2000 zł] Modernizacja komputera do gier

Recommended Posts

Mój zestaw mający jakieś 4-5 lat:

płyta główna:    MSI B85-G43 (B85 2xPCI-E DDR3)
procesor:    Intel i5-4590 3.30GHz 6MB BOX
cooler cpu:    SilentiumPC Fortis 3 140mm
pamięć:        Crucial 8GB 1600MHz Ballistix Sport CL9 (2x4GB)
dysk:        Seagate 1TB 7200obr. 64MB
grafika:    ASUS GeForce GTX970 4096MB 256bit DirectCU II Black OC
zasilacz:    Thermaltake SMART SE 530W 80 Plus Bronze
obudowa:    SilentiumPC Gladius M20 Pure Black - USB 3.0

Zestaw chcę zmodernizować na tyle by móc grać w przyszłości w Cyberpunka 2077 na wysokich detalach, na chwilę obecną próbuję, ale nie jestem w stanie grać w Horizon Zero Dawn, mam 5 fps i gra freezuje mi komputer podczas ładowania się (za mało ramu?),, a w Shadow of the Tomb Raider miejscami mam 30 klatek co jest przeze mnie absolutnie nieakceptowane.

Myślałem nad zakupem nowej karty graficznej tylko jakiej? Raczej brałbym coś od nvidii z przyzwyczajenia, chyba, że jakaś od czerwonych jest wydajniejsza w tym przedziale cenowym jak napisałem w tytule tematu.

Nie wiem co zrobić z procesorem. Mam go "podkręconego" na stałe na 3.7 GHz. Czy tyle wystarczy do nowych gier? Bo zdaję sobie sprawę, że wymiana procka = wymiana płyty głównej to wtedy musiałbym już w zasadzie kupować cały nowy zestaw.

Jeśli chodzi o RAM tutaj też schody, kupiłbym 2x 8GB lub 1x 16GB najszybsze jakie obsługuje moja płyta główna (tylko jakie?), a obecne oddał bratu. A może po prostu lepiej dokupić mi 2x 4GB tych samych kości co mam teraz?

Z góry dziękuje za pomoc.

Modernizacja tego kompa nie ma sensu , tylko zmiana platformy .

Max. co tam wsadzisz to I7 4790K - nadal 4 rdzenie jak twój I5 ale wyższy zegar i HT może pomóc trochę w grach .

Na tej płycie i chipsecie nie ma sensu wsadzać ram szybszego niż 1 600 mhz , ram 1866+ mhz i tak będzie działał na 1600 mhz .

Ryzen 2 lub 3 + płyta na B450 / B550 ( wybór płyty nie jako determinuje wybór procka - na B550 nie działają procesory z generacji Zen / Zen + czy 1xxx i 2xxx oraz APU 3xxx , znowu na B450 są wątpliwości co do przyszłości platformy - może wspierać Zen a może nie wspierać ) + 16 GB ram 3000 mhz / 3200 mhz

Karta - na razie zostawić tego GTX-a co masz a potem go zmienić na jakiegoś Turinga czy nawet Ampere choć na sensowne cenowo Ampere przyjdzie nam trochę poczekać .

Ciężko coś ulepszyć w bieżącym zestawaie, raczej tylko kupno całego nowego komputera da porządnego kopa.

Nikt nie wie jakie będą wymagania cajberpanka, ale gra jest robiona na obecną generację konsol więc spodziewałbym się wymagań podobnych do RDR2 w kwestii graficznej i AC oddysey co do CPU ale kto wie.

Horizon Zero Dawn to optymalizacyjny kaszalot, jedyne co ci zostaje to czekać na patche lub samodzielnie szukać rozwiązań na forum steam/reddit ect.

Jak chciałbyś rozbudować ram do 16gb to najlepiej dodać dwie takie same kości do tego co masz żeby było 4x4gb. Wtedy działoby to w trybie dual channel i dual rank co dałoby odrobinę wydajności o ile znajdziesz podobne ramy w sensownych pieniądzach.

Shadow of the Tomb raider lubi więcej niż 4 gołe rdzenie więc spadki do 30 klatek w miastach są standardem.

Jest to jedna z gier która zyskałaby na wydajności po wymianie procka na i7 4770/ xeon e3 1241 v3

hw.thumb.jpg.e1be6913135b3deb5a05dcaf4850fbaa.jpg