Skocz do zawartości
zinkar

Czy I5-9600K bedzie bottleneckiem dla 3080 ?

Rekomendowane odpowiedzi

No będzie, będzie. https://www.purepc.pl/czy-procesor-ogranicza-karte-graficzna-w-wyzszej-rozdzielczosci?page=0,10

Zależy od gierki. Ale i tak najpierw bym wymienił grafikę jeśli to monitor 4K, a nawet 1440p. 

No ale jeszcze zależy od konkretnej gry. Raczej zdecydowałbym po przeanalizowaniu w co grasz najczęściej. Jeśli to głównie najnowsze produkcje AAA z Rej Trejsing no to można brać rtx3080 z 9600k nawet do 1080p(no dobra chyba mnie poniosło :D do 1080p to najpierw procek).

Mem roku: najpierw zasilacz.

Edytowane przez umcacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak szczegółów. Monitor 1440p 144Hz, zasilacz Seasonix Focus 650W, Mobo Asus tuf z390-plus gaming, crucal ballistix 2x8gb cl15 3000MHz.

Tak pewnie i tak będę musiał się mocno zastanowić nad referentem prosto nad nvidii vs nierefenty z blokiem wodnym z defaultu zeby zrobic w koncu petle na cpu i gpu (czyli przekonac żone do 2giego kompa skoro mam 2 synow ;)).

Gramy (w trojke) glownie w Fortnite, Warzone, Minecraft + Cyberpunk i nowe AAA tez wejda.

Wiec tak po przemysleniu (jako, ze skladanie nowego kompa od podstaw nie widzi mi sie teraz), poczekam na testy, zafunduje sobie 3080 w miejsce mojego 2060S i zobacze jak sie sytuacja rozwinie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Fortnite 8700K był lepszy od 8600K przy wiekszej sieczce. Szczególnie tryb 50v50 było widać dużą różnice i to już w sezonie 3. Teraz raczej łatwiej 6c mieć nie będzie. Nawet AltTab działał sprawniej na i7. Przy odblokowanym limicie FPS z mocniejszym GPU (gtx1080TI) bez problemu dobijałem do 100% obciążenia wszystkich 6 rdzeni. Przy okazji ram warto podkręcić, bo sporo daje w tej gierce kopa.

2400Mhz single chanel - spadki do 50FPS

3000Mhz SingleChanel - spadki do 100FPS

3600MHz SingleChanel - spadki do 140FPS

3600MHz DualChanel - 200+

tak to u mnie wyglądało w 50v50 na 8700K i 1080TI. Gdzie tutaj z 8600 i 3080? Fakt że to było w FHD chyba, ale nawet przy 1440p to procek warto wymienić. 8700K za około 1000zl  dostaniesz. 8600K możesz sprzedać. No i ram sobie podkręć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie jest to 8600 tylko 9600k wiec mozna to tez troche podkrecic bez problemu do 4,8Ghz lub nawet wiecej.

PSU ma 650W wiec z matematyki wychodzi, ze powinno wystarczyć.

Co do postu wyzej - w przypadku 3600Mhz dual channel vs 3000Mhz raczej roznica wynioslaby nie az tak duzo.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dobrego sampla 9600k, to nie powinien być bottleneckiem. Jednak dopiero w przypadku gdy grasz właśnie w rozdzielczości min 1440p. Dodatkowo różnice między np i5 9600k a 10900k Wynikają bardziej z taktowania bo w moim egzemplarzu który miałem, to wszystkie rdzenie fabrycznie nie latały na 4.6ghz było chyba coś takiego 4.6, 4.6, 4.5, 4.4, 4,3, 4,3 gdzie przy i9 10900KF masz na wejściu 5.3ghz na pierwszym rdzeniu. Różnica 700mhz robi sporą robotę tutaj. Dlatego jeśli Twoja i5 jest wstanie latać na 4.9-5ghz, to nie masz sensu wymieniać jej przy rozdzielczościach co najmniej 1440p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki, to pocieszające. Okazało się, że kaska z referalla (za polecenie osoby do pracy w firmie) wleci później aniżeli teraz, stąd poczekam na testy, niereferenty i zobaczymy co i jak ?

Pozdro!

Edytowane przez zinkar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...