Skocz do zawartości
Sztof

ASUS Xonar XD/DX - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Skończyły mi się pomysły, wyczytane z Google nic nie pomogły, format partycji systemowej nie pomógł, więc stwierdziłem, że może tutaj dobra dusza czymś poratuje. A oto problem:

Problem wystąpił nagle. Dotychczas było ok. Xonar przestał być wykrywany u mnie w komputerze, ALE czasem działa, czasem nie. Jest to totalnie losowe. Jak coś pokombinuję (np. to co niżej napisałem), zresetuję kompa - pomaga. Ale jak zgaszę kompa na na noc czy na dłuższy moment (sklep - powrót) to już kaplica. Nie działa po uruchomieniu.
Ogólnie jest tak, że jak odpalam kompa, nie ma typowego pstryknięcia w komputerze (posiadacze Xonara mogą wiedzieć o co chodzi - wtedy wiadomo, że Xonar będzie działał) i po prostu nie działa.

Co próbowałem?

1. Reinstalacja sterowników,
2. Zmiana sterowników z UNi Xonar Drivers na oficjalne i odwrotnie,
3. Zmiana wersji sterowników na starsze/nowsze,
4. Wyłączanie/Odinstalowywanie w menedżerze urządzeń wszystkich pozostałych dźwiękowych sterowników (np. te od Nvidii, czy od Realteka),
5. Wyłączanie w UEFI zintegrowanej karty dźwiękowej,
6. Odinstalowywanie sterowników do karty graficznej - przez panel sterowania jak i przez program Display Driver Uninstaller,
7. Instalowanie starszych sterowników do karty graficznej,
8. Przeczytanie i zastosowanie porad w sekcji "Driver Installation failure" na stronie nieoficjalnych (podobno lepszych) sterowników Xonara - http://maxedtech.com/driver-installation-failure-possible-solutions-discussions-page/
9. Instalowanie sterowników w trybie testowym systemu bądź też w trybie awaryjnym,
10. Próbowanie wyczyszczenia EEPROM, ale niestety poległem przy bootowaniu z USB - https://www.alsa-project.org/main/index.php/Xonar_EEPROM_Failure
Odnośnie tego punktu: Te właściwości na stronie co są podane przy rubryce Xonar DX są u mnie "OK", więc teoretycznie problem EEPROM mnie nie dotyczy,
11. Próba instalacji sterowników przez menedżer urządzeń: Zakładka Akcja > Dodaj starszy sprzęt > Zainstaluj sprzęt, który wybiorę z listy > wybieram ASUSTek > Dalej - Tutaj występuje BSOD o czym napomknę dalej*,
12. Reinstalacja systemu,
13. Wyjęcie i włożenie karty do tego samego slotu PCI,
14. Odpinaniu słuchawek, mikrofonu, wpinanie w inne sloty,
15. 15. Aktualizacja BIOSu do najnowszej wersji.

Tak jak na początku napomknąłem, raz on działał, a raz nie (częściej). Jest to losowe. Przy jakich próbach mi się udało odpalić Xonara?

Ad4: To raz pomogło po resecie, potem już nie - pojedynczy przypadek
Ad6-7: Jak odinstalowałem sterowniki, zainstalowałem starsze, potem już to nie pomagało - pojedynczy przypadek
Ad9: Instalowanie sterowników, jak karta nie jest wykrywa w systemie jest niemożliwa. Nie da się ich zainstalować (ani oficjalnych, ani te UNi). Aczkolwiek jak raz jakimś cudem udało mi się, że zadziałała w trybie testowym, to instalowanie sterowników i tak guzik dało. Przy następnym dniu jak uruchomiłem kompa była kaplica.
Ad12: Zrobiłem dziś ostatecznie reinstalację, no i spoko, sterowniki się bez problemu zainstalowały, karta wykryta, wszystko działało do chwili, jak wyłączyłem kompa, wróciłem ze sklepu i już kaplica.
Ad13: Nie mogę zainstalować jej w innym slocie, bo GPU zasłania mi drugi slot. Więc tego nie sprawdziłem, ale obstawiam, że problem się nie rozwiąże. Tutaj podobnie jak wyżej, wyjąłem > włożyłem ponownie, uruchomiłem kompa. Działało. Wyłączyłem kompa na noc, rano uruchamiam - kaplica.

Ad11*: Tutaj jest dziwna sprawa, gdyż występuje u mnie blue screen. Przed reinstalacją systemu miałem informację: "SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED", Po formacie BSOD dotyczy "cmudaxp.sys". Dodam jeszcze, że jak pierwszy raz to robiłem, to po BSOD i restarcie karta zadziałała, przy kolejnych razach - kaplica
Szedłem więc tropem sterów do karty graficznej (odinstalacja/instalacja nowych/starych), od których nota bene zaczął się problem. A problem się zaczął po aktualizacji sterów grafiki. Ale jak wyżej wspomniałem, teraz to już nie ma znaczenia, bo próbowałem i starszych/nowszych sterowników i również tych samych co miałem przed aktualizacją - kaplica.

Pomysły mi się skończyły, myślałem że problem rozwiąże się po reinstalacji systemu ale to też nic nie dało, problem może leży w hardware? Tylko dziwi mnie, że czasem potrafi odpalić...
Jakby ktoś miał pomysł czy coś to z chęcią przyjmę każdą radę.
Dzięki z góry.

Edytowane przez Sztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś z wtyczką zasilająca Xonara? U mnie biała osłona potrafiła się znacznie przesunąć przy wyciąganiu wtyczki co później powodowało jej nie dociśnięcie i brak dodatkowego zasilania na karcie. Ewentualnie, zapodaj zasilanie z innej wtyczki/przejściówki z molexów.

Edytowane przez B4zyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, B4zyl napisał:

Próbowałeś z wtyczką zasilająca Xonara? U mnie biała osłona potrafiła się znacznie przesunąć przy wyciąganiu wtyczki co później powodowało jej nie dociśnięcie i brak dodatkowego zasilania na karcie. Ewentualnie, zapodaj zasilanie z innej wtyczki/przejściówki z molexów.


Zmieniłem kabel, wpiąłem pod inne wejście molex i pomogło (odpukać). Dziękuję. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...