Skocz do zawartości
rozyk

Dysk SSD vs NVMe

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, planowałem zakup Samsunga 860 Evo 1TB albo Crucial MX 500 1TB na dysk systemowy, ale dowiedziałem się że można kupić przejściówkę NVMe -> PCIE, np. coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/adapter-pci-e-x4-x8-x16-dla-dysku-ssd-m-2-nvme-8909438777

Wiecie może czy stawianie systemu / rozpoznawanie takiego dysku działa bez problemu?

<moja płyta nie ma złącza nvme>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NVMe to protokół a nie złącze

Złącze to np. M.2 ( może obsługiwać zarówno nowszy i szybszy protokół NVMe jak i starszy /wolniejszy SATA ) .

WW. przejściówka to PCI-E na M.2 - tak aby można było podpiąć dysk M.2 NVMe do płyty która nie posiada złącza M.2 , oczywiście ten adapter działa tylko z dyskami M.2 NVMe a nie M.2 SATA .

Co do samej przejściówki - skoro nie masz złącza M.2 na płycie to jest szansa że SSD NVMe nie będzie dyskiem systemowym bo bios / uefi nie będzie go poprawnie wykrywał .

Może napisz jaką masz płytę , wtedy się zobaczy czy wogóle warto się bawić w takie kombinacje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rozyk napisał:

Hej, planowałem zakup Samsunga 860 Evo 1TB albo Crucial MX 500 1TB na dysk systemowy, ale dowiedziałem się że można kupić przejściówkę NVMe -> PCIE, np. coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/adapter-pci-e-x4-x8-x16-dla-dysku-ssd-m-2-nvme-8909438777

Wiecie może czy stawianie systemu / rozpoznawanie takiego dysku działa bez problemu?

<moja płyta nie ma złącza nvme>

A to prędkość dysków SSD na sata Ci nie wystarczy?? W przypadku dysku na system zakup jest bezsensowny bo i tak nie ma zauważalnej różnicy między tymi interfejsami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy starcie i codziennej pracy za bardzo różnicy nie będzie  ,w grach tak samo .

Co innego jak robisz na komputerze coś wymagającego to praca na dysku NVMe będzie wydajniejsza , choć w twoim przypadku będzie nieco wolniej bo masz płytę z obsługą PCI-E 2.0 , chyba że adapter wsadzisz w złącze PCI-E 1x bo wszystkie złącza PCI-E 16x będą zajęte albo dysk+adapter vs. twoja buda nie pozwolą na włączenie ich w złącza PCI-6 16x .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może się podepnę, żeby już nie zakładać nowego tematu. Czy różnica między SATA a NVMe będzie widoczna podczas pracy w SketchUp? Konkretnie chodzi mi o moment gdy robi się automatyczny zapis i na SSD (ale to jest stary plextor) jest freeze programu.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to problem z samym SSD albo dysk był kiepski - wolny zapis na starcie ( niektóre starsze SSD miały zapis z przedziału 120-150 MB/s ) albo pamięci 2D TLC + kontroler Sandforce i do tego brak cache na dysku .

Daj screena z Cristal Disk Mark z testem transferu - zobaczymy jaki zapis ma ten dysk .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...