Jump to content
Firedash

OC RAM przy 4 kościach

Recommended Posts

Posiadam procesor 10700k oraz płytę główną ROG STRIX Z490-A GAMING, procesor niepodkręcany. Dotąd miałem dwie kości RAM G.SKILL 4133MHz Trident Z CL19, obie po 8 GB i wszystko śmigało bez problemu na profilu XMP. Dołożyłem kolejne dwie takie same kości i komputer nie uruchamia się na standardowym profilu, muszę te wartości ustawiać ręcznie i zmniejszać taktowanie, żeby wszystko działało.

Udało mi się ustawić 3800MHz z dodatkowymi ustawieniami takimi jak na zdjęciu. Mogę coś zrobić lepiej, żeby dobić do 4000MHz? Próbowałem nawet na CL20 ale i tak komputer nie chce wstać.

Ps. Myślicie, że gdyby nie udało się dobić do 4000MHz albo zejść na lepsze opóźnienia przy 3800MHz warto zwracać te dodatkowe kości i dać sobie na razie spokój z 32GB RAM? Głównie zależy mi na grach ale wydaje mi się, że 3800 i 4133 to nie będzie jakaś kolosalna różnica w wydajności.

200908164634.jpg

200908164655.jpg

Edited by Firedash

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu nie ma co myśleć. OC pamięci jest gorsze przy czterech kościach. Ba, nawet nierzadko bywa, że nie chcą pracować na profilu XMP. Nie wiem też, czy aż tak wysokie cl dobrze wpływa na ogólną wydajność w wypadku Intela - inaczej niż to ma miejsce w wypadku Ryzena. A poza tym 32 GB RAM bardziej używa się do programów, które tego wymagają, niż do samych gier, które w brew pozorom chodzą gorzej. Zobacz sobie na porównania na Youtube gier 16 GB vs 32 GB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@wysio Wolę dokupić teraz póki są w sklepie identyczne kości do tych które już mam niż potem kiedy okaże się, że w niektórych grach braknie mi trochę RAM. Zestaw składałem z myślą, że przez kilka lat go nie zmienię, a symulator od MS już pokazał, że jednak może zdarzyć się taka sytuacja.

Ostatecznie udało mi się ustawić 4000MHz Cl18/18/38 tRFC 500 i chodzi bez problemu. Napięcia 1.4 i 1.3/1.3, wcześniej bałem się dać większe napięcie ale sprawdziłem, żę to B-die więc raczej nie będzie problemu.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...