Skocz do zawartości
alco81

nowy komputer - budżet 12.000

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

witam po dłuższej nieobecności, a ponieważ bardzo lubię rozmawiać z mądrymi i kompetentnymi ludźmi to zwracam się do was po porady, wskazówki, pomarudzenie czy co tam kto jeszcze lubi...


mam w planach podarować moje 10-letnie "nieszczęście" synowi (spóźniony prezent na komunię) a sobie przygruchać nowy "tłuściutki" projekt... takie tam, wirtualne powiększanie sobie "wacusia"

pozbywam się: i7-920 / ASUS Rampage II Extreme / 12 GB RAM / 1 TB SSD + 2x1TB HDD 7200 (r1) / Radeon RX460 / DarkPower P9 850W (swojego czasu trochę kosztował - był rozbudowywany kilka razy, obecnie warty niewiele)


złożyem sobie: https://www.morele.net/inventory/info/75cb2237/ (tak, wiem że brakuje tu dysku... prawdopodobnie będzie jakiś M.2 NVMe)

i mam w związku z tym kilka pytań:

1. jestem leniwy i nie chce mi się polować na pojedyncze cześci - dlatego chcę kupić w jednym sklepie; czy morele to dobry wybór?

2. jestem pedantem i kocham pudełka oraz wszystkie śmieci wewnątrz nich; czy jak zamówię w morelach z usługą złożenia - za 1 zł, bo mam kod promocyjny (mówiłem, że jestem leniwy) to dostanę cały ten śmietnik czy tylko gotowy komputer i nic więcej? koncepcja taka w związku z tym, że liczę na wyeliminowanie komponentów wadliwych fabrycznie i cyrku związanego z wymianą? czy jest jakieś inne, nieuwzględnione ryzyko?

3. skąd się wzięło to dziwactwo - 10900KA (Avengers Edition), czy to się czymś różni od normalnego? i czemu jest taniej?

4. karta graficzna jest "budżetowa" - myślałem RTX 2080 Ti LIGHTNING Z (https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-rtx-2080-ti-lightning-z-11gb-gddr6-352-bit-rtx2080-ti-lightning-z-4144049/) ale trzeba było przybastowac z budżetem... poza tym i tak jest aktualnie niedostępna? jest jakiś lepszy wybór? niż ten RTX 2080 SUPER

5. wersja "full-wypas" planowała płytę GODLIKE (https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-meg-z490-godlike-6739072/), ale uważam że ACE też zrobi robotę - nie mylę się, prawda (tym bardziej, że prawie 1000 złotych zostaje w kieszeni)?

6. były fan-boy ASUSa ROG przeszedł teraz do drużyny MSI, więc płyta i grafika jest MSI; mam nadzieję, że ten wybór nie jest porażką?

7. wiem, że ostatnio miały premiere karty GeForce 3000 więc seria GeForce 2000 powinna stracic na wartości; wiem też, że ma powstać nowa rodzina procesorów (11 generacja, która też będzie pasować do podstawki 1200) - czy warto na to czekać? czy warto czekać na coś jeszcze?

8. tak oglądam podobne konfiguracje - ten procesor uradzi na powietrzu, bo WC jakoś bardzo nie lubię? (prąd i woda nie mają po drodze)


budżet postanowiłem ograniczyć do 12.000, przy czym żona i tak swierdziła, że mnie popierdololo (przecież w telewizji reklamują komputery po 2 tysiące), a ja uważam że tu i tak nie ma żadnych fanaberii... bez trudu można złożyć kompa za 40 tysięcy

Edytowane przez alco81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cóż jak tu się z żoną nie zgodzić

części dość drogie, ram w 4 kościach bez sensu, zasilacz mocno na wyrost, kupowanie starej serii nvidii  to już strzał w kolano

jak lubisz kolorowe pudełka to możesz brać tą wersję procka [wolę normalną, i jakie taniej K  2292zł vs KA 2499zł?] i chyba bym jeszcze poszukał innego chłodzenia na proc

morele składały mi kiedyś kompa i napisałem im że chcę pudełka i były ;) choć parę wątków było na forum o jakości składania [czasami z tym słabo było, ja akurat nie miałem żadnych zastrzeżeń]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze, to mam kolejne pytania i wnioski i przemyślenia (im głębiej w las, tym więcej drzew)

SKŁADANIE: siedzę nad tematem sam już kilka dni, poczytałem tak ogólnie o tych "usługach montażu" w różnych miejscach i natknąłem się na szydercze komentarze o upychaniu "zwrotów" i "części po naprawach"... nie powiem, zaniepokoiło mnie to - faktycznie, tak się dzieje? jest się czego bać? może lepiej poskładać samemu? ogarnę, tylko mi się nie chce ?

PROCESOR: akurat w chwili składania ten "kolekcjonerski" był tańszy o stówę, co jest dziwne.... bo z samej definicji powinien być droższy - czy on się czymkolwiek różni w specyfikacji prócz literki (a pudełkiem nie pogardzę - lubię Avengersów)

PAMIĘĆ: finansowo to nie robi różnicy, czy 2 zestawy po 8 (4x8) czy jeden po 16 (2x16) - to ma jakiś głębszy wydżwięk? lepiej brać mocniej upakowane? i tak muszę przemyśleć konkretną markę i rodzinę kości, bo może mnie zablokować wysokość chłodzenia

GRAFIKA: no, akuratnie mogę chwilowo przełożyć tego Radeona i poczekać, co się wydarzy... synowi do CS:Go wystarczy "cokolwiek" :)

CHŁODZENIE: wydawało mi się, że to jest dobre - a jakie inne proponujecie ? za wysokie nie może być bo się do Compacta nie zmieści

WRAŻENIE WIZUALNE: wiem, że LEDy mają swoich fanatycznych wyznawców, lecz to niestety nie ja... im mniej się świeci, tym bardziej jestem szczęśliwy (obudowa ma najprostszy wygląd z możliwych i bez okna), płyta też maksymalnie spokojna - jeszcze można wyłączyć te dwa kolorowe elementy (dzięki bogu!), ramy też wybrałem bez ledów.... chyba wyraźnie widać moje preferencje, że jestem ANTY ?

------

OGÓLNA FILOZOFIA: uważacie, że lepiej kupić "przeciętne" części i regularnie je wymieniać czy wziąć raz a dobrze i mieć spokój na wiele, wiele lat? na dotychczasowy komputer nie narzekam i NIGDY mnie nie zawiódł (nigdy nic się nie zepsuło) i choć nadal daje radę (jeszcze nie spotkałem programu, którego by się nie dało uruchomić) to chyba pora na coś nowego.... gram we wszystko co chcę, na "normalnych" i jest ok - z rozdzielczościami też nie muszę szaleć, w FullHD wszystko wygląda całkiem OK na moje ślepe oko ?

z tym nowym, chciałbym już doczekać emerytury - no wiecie, stary jestem - 40-tka już na karku ?

Edytowane przez alco81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej samemu złożyć, nie tylko jest satysfakcja ale też unika się uszkodzeń w razie słabego zabezpieczania podczas transportu.

Ram przy konfiguracji czterech kości może mieć problemy z taktowaniem i nawet profile XMP mogą nie zadziałać.

Tak lepiej przełożyć i poczekać na RTX 3xxx bo branie teraz RTX 2xxx jest nieopłacalne.

Może AIO albo to co mam w sygnaturze bo ma tą przewagę że można podnieść wentylator ile się chcę i nie ma problemu z wysokimi pamięciami.

Obudowa ok ale celowałbym w wersje nie pomniejszoną FD-C-DEF7A-01, wedle uznania tutaj.

Zasilacz jest na wyrost, polecam celować w półpasywne  SeaSonic PRIME Platinum 750W albo SeaSonic Focus Plus Platinum 850W, nawet zalecany do RTX 3090 to jest 750W wiec nie ma co więcej brać.

 

Edytowane przez _LynX_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę chcesz obudowę bez obiegu powietrza ? Powielany mit wyciszonych obudów.

Cichy zestaw to ciche podzespoły dostęp do powietrza z po za obudowy, co przekłada się na niższe temperatury, niższe obroty "wiatraczków".

Edytowane przez KaszaWspraju
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaką obudowę proponujesz.... tylko błagam, bez ledowego cyrku... maksimum prostoty i elegancji ?

ach. no i nie OGROMNĄ jak stodoła.... nie mam takiego biurka ?

Edytowane przez alco81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w tej obudowie nie ma problemu z powietrzem, jedynie co to dorzucić jeszcze jeden wentylator na front albo jak pisałem wcześniej brać wersję nie pomniejszoną.
FD-C-DEF7A-01 to jest nowsza rewizja tej co sam mam i nie ma problemu z temperaturami w ogóle a w kilku testach przeskakuje droższego dark rock pro 900

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3558-fractal-define-7-case-review

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@KaszaWspraju Ale Ty kolego nie czaisz, ze nikt nie uzywa komputera do Case Torture, a wlasnie na to patrzysz zamiast na 3D Marka czy Blender, nie zastanawia Cie dlaczego po otwarciu drzwiczek czy usunieciu filtra spada temperatura CPU, ale GPU wcale. Nie czaisz, ze config dobiera sie do ilosci ciepla wydzielanego przez zestaw, a nie patrzac na grafy GN. Nie czaisz, ze wszystko rozbija sie o uklady chlodzenia grafiki i procesora, a nie jakas siatke na froncie. Nie czaisz tez, ze wentylatorom o wysokim cisnieniu statycznym jest bez znaczenia czy maja przed soba siatke czy wloty po bokach. Znowu nie czaisz w sumie, ze owe drzwiczki mozna otworzyc, na gorze zamontowac alternatywny dziurkowany top, filtr tez mozna wywalic, bo temu wlasnie zawdzieczaja swoja dominacje skrzynki Lian Li czy Phanteksa - i otrzyma sie wtedy dokladnie taka sama obudowe, ale tylko kiedy bedzie to potrzebne.

Dlatego nie wrzucaj filmikow Jezusa i nie powtarzaj bezrefleksyjnie jego ,,madrosci" ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie czaisz, ze config dobiera sie do ilosci ciepla wydzielanego przez zestaw,

Masło jest maślane?

Jeśli autor tematu chce przeznaczyć 12k na swój nowy komputer, to po to by go używać.

Cytat

Znowu nie czaisz w sumie, ze owe drzwiczki mozna otworzyc, na gorze zamontowac alternatywny dziurkowany top, filtr tez mozna wywalic,

..a może po prostu kupić lepsza obudowę?

https://www.lian-li.com/lancool-ii-mesh-performance/

Autorowi radzę poczekać do środy i zobaczy wyniki nowych kart graficznych, "termo and aqustic" i zdecyduje czy obudowa ze skrzelami po bokach, sprosta zadaniu. Jeśli wybierze procesor od Intela on też swoje dołoży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22
9 minut temu, KaszaWspraju napisał:

Masło jest maślane?

Nie czaisz, a do tego silisz sie na glupie zlosliwosci. Moze mialem na mysli zestaw w rozumieniu procka i grafiki, a config jako calosc komputera?

11 minut temu, KaszaWspraju napisał:

..a może po prostu kupić lepsza obudowę?

https://www.lian-li.com/lancool-ii-mesh-performance/

A moze wypadaloby wspomniec, ze obudowa nie ma filtra na froncie i temu zawdziecza dobra wentylacje? Czyli opcja dla entuzjastow ciaglego odkurzania. Ze robi to na pewnie obrotach typu 1500 rpm nie wspomne, bo nie chce mi sie sprawdzac, ale cicho na pewno nie jest. Przyjmijmy, ze to ten sam model i wyniki ktore zobaczyles na tescie u wielkiego Gamer's Nexus.

15 minut temu, KaszaWspraju napisał:

Autorowi radzę poczekać do środy i zobaczy wyniki nowych kart graficznych, "termo and aqustic" i zdecyduje czy obudowa ze skrzelami po bokach, sprosta zadaniu. Jeśli wybierze procesor od Intela on też swoje dołoży.

A jaka wg Ciebie jest przyczyna tego, ze Define 7 w opcji ,,skrzela po bokach" notuje takie same wyniki w Case Torture GPU jak z otwartymi drzwiczkami czy otwartymi drzwiczkami i brakiem filtra, a w przypadku CPU jest inaczej?

19 godzin temu, KaszaWspraju napisał:

Naprawdę chcesz obudowę bez obiegu powietrza ? Powielany mit wyciszonych obudów.

Cichy zestaw to ciche podzespoły dostęp do powietrza z po za obudowy, co przekłada się na niższe temperatury, niższe obroty "wiatraczków".

Bardzo kontrowersyjna teoria, ktora przywodzi mi na mysl dokonania Mikolaja Kopernika. Jako ze troszke wyszlo na to, ze nie czaisz tych skrzynek, moglbys nam to jakos udowodnic? Wiesz, najlepiej nie wlasna argumentacja, bo ludzie moga nie uwierzyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja nie chciałem żebyście się pokłócili.... poza tym nie wiem, czy zauważyliście, że w 5-tym poście przemyślałem i chyba jednak zainwestuję w Ryzena - za waszą "dobrą radą" oczywiście... 

tą obudowę - Fractal Define 7 Compact wybrałem bo bardzo mi się podoba stylistycznie (czarna jednolita bryła, bez udziwnień i bez okna) no i czytałem różne recenzje, gdzie generalnie była chwalona... 

nie mam świra na punkcie ciszy, komputer może trochę szumieć - to miły dźwięk i przynajmniej człowiek spokojny, bo "słyszy" że wszystko działa ? komputer absolutnie bezgłośny wzbudzałby mój niepokój

skoro ta obudowa jest "nienajlepsza" to zaproponujcie proszę odpowiedniejszą.... zdaję sobie sprawę, że chcę wziąć topowy procesor i bardzo mocną kartę graficzna i że to się zdecydowanie będzie grzało (zwłaszcza lekko podkręcone) 

-----

w postach powyżej kolega polecał obudowę firmy LIAN-LI - jest całkiem spoko, ale:

1. czy istnieje wersja z pełnymi bokami, bez szkła (nie wiem czemu, mam uraz do szklanych boków)

2. jaka jest blacha z której jest zbudowana - cieniusieńka jak puszka coca-coli? kolega miał obudowę z LIAN-LI i praktycznie gięła się w rękach

3. nie mam nic przeciwko siatkowemu frontowi - byłbym hipokrytą, ponieważ aktualnie posiadam Anteca A300

 

 

Edytowane przez alco81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@alco81 Nikt sie tu nie kloci.

Define to jedne z najlepszych skrzynek na rynku. Najwyzszej jakosci, z jednymi z najlepszych wentylatorow, ktore sprzedaje sie z obudowami, bardzo ergonomiczne przy montazu i najcichsze. To bardzo dobry wybor, ale - jesli rozmiar czy cena nie jest problemem - zachecam do wiekszej opcji i nie brania szyby, bo stracisz najwazniejsza mate wyciszajaca. Compact to w pewnym sensie okrojona wersja podstawki - mniej smigiel i mniejsze tylne, brak huba do wentylatorow, wiec zmieniaj predkosc kazdego osobno albo dokup rozgaleznik, mniejsza waga i rozmiar, wiec troche glosniej i cieplej, ale ta roznica bym sie nie martwil, brak miejsca na naped, jesli potrzebny. Po dokupieniu dodatkowego wentylatora i np. rozgaleznika zblizamy sie na stowke do podstawki, wiec roznie na oplacalnosc Compacta mozna patrzec. Jest to jednak obudowa, ktora moze ograniczyc potencjal krecenia mocych podzespolow wzgledem otwartych z kazdej strony siateczkowych tworow. Owe twory beda jednak zdecydowanie glosniejsze i z czestszym i bardziej upierdliwym odkurzaniem. Define kupuje osoba, ktora stawia cisze nad OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...