Skocz do zawartości
GRDE

Laptop do wszystkiego do 7500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum mimo że jestem czytelnikiem purepc.pl od dłuższego czasu. Przyszedł czas na wymianę laptopa. Wymagania to:

- cena do 7500zł, zakupy tylko i wyłącznie w sklepie rtv euro agd

- wydajne podzespoły - laptop będzie używany do gier (kiedy TV i konsola będą zajęte), praca biurowa, praca z multimediami (podłączania pod projektor, praca w terenie kiedy trzeba będzie komuś coś pokazać), czasami pewnie nawet rendering video

- rozsądne wymiary i w porządku bateria - laptop będzie zabierany w podróże wliczając w to te samolotowe; jak wyżej wspomniałem czasami w terenie będę musiał go używać więc fajnie jakby bateria trzymała dłużej niż 3h w excelu czy innym wordzie; 15 cali wydaje mi się maksymalnym rozmiarem ekranu

- akceptowalna kultura pracy - granie będzie na słuchawkach ale kiedy nie będzie grane to fajnie jakby laptop nie wył i nie grzał jak piekarnik podczas przeglądania internetu

- WiFi w standardzie ax

- nie odpustowy wygląd

Zrobiłem rozeznanie terenu i na tą chwilę pasuje mi najbardziej ASUS ROG Zephyrus G14 w rtv euro agd (ten albo nieco droższy model z dyskiem 1TB) ale widziałem też sporo laptopów z podobną konfiguracją za o wiele mniej i dlatego też zakładam ten temat. Dziękuję wszystkim z góry za odpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zephyrus G14 zebrał świetne recenzje, ale w komentarzach pojawiały się głosy, że często trafia z problemami do serwisów. Z racji na gabaryty, nie licz też na dobrą kulturę pracy pod obciążeniem. Natomiast w lekkiej robocie zachowuje się dobrze, a czasy pracy na baterii, jak na gamingowy sprzęt ma wręcz wybitne. Jest recenzja w serwisie:
https://www.purepc.pl/asus-rog-zephyrus-g14-test-notebooka-z-amd-ryzen-9-4900hs

Gdyby nie plotki o awaryjności i brak kamerki, powiedziałbym, że znalazłeś najlepszy sprzęt na rynku. Droższy niż reszta o tych parametrach - tak, ale to wynika z gabarytów. Jako 14-calowy laptop, nie ma na rynku żadnej konkurencji.

Z tegorocznych modeli laptopów najbardziej obiecująco IMO wyglądają HP Omen 15 - dobry, schludny design, bardzo dobry układ chłodzenia, bo 15-calowa obudowa może tu sobie pozwolić na więcej niż G14, niezły jak na klasę sprzętu ekran. Niestety optymalne konfiguracje nie są u nas dostępne - z jednej strony droższe modele na Intelu, z drugiej brak konfiguracji z Ryzen 4800H i RTX2060.

Niestety ceny HP są u nas dość wysokie. Ale jeśli urządza Cię procesor 6/12 (4600H) i 1660Ti, to może być dobry zakup za 5-6k PLN.

Drugi w kolejności jest Lenovo Legion 5, który również ma stonowany design i dobre (w tym roku, to ważne :)) chłodzenie. Ale tu konfiguracje na naszym rynku jeszcze słabsze - są z procesorem 4800H (8/16), za to nie ma mocniejszych GPU. Kiedy dostępność mocnych konfiguracji będzie lepsza, są szanse, że będzie najrozsądniejszym zakupem - tj. jeśli będzie odczuwalnie tańszy niż Omen.

W przypadku Lenovo trzeba też uważać na matrycę - jest kilka modeli, z czego tylko jedna niezła, 300-nitowa.

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za obszerną odpowiedź ? kamerka w ogóle nie jest dla mnie ważna w tej chwili więc jeden problem odpada, co do kultury pracy to niestety czytałem w recenzjach że jest trochę lepiej niż kiepsko. No ale tak jak napisałeś, czego się spodziewać po 14 calowym lapku. 

Właśnie nie wiem co z tą jego awaryjnością, rzuciło mi się w oczy że ma to związek z używaniem w tym samym czasie power delivery i ładowania z zasilacza chociaż nie jestem pewien czy to o to chodzi. 

HP Omen 15 2020 - fajny, nawet bardzo fajny. Cenowo odrobinę droższy ale za to jest RTX2070MQ. Tylko pytanie czy karta nie będzie się nudziła przy I7 10750H? Poza tym, dużo zyskam na Thunderbolcie (G14 ma tylko USB C z power delivery i DP)?

Lenovo ma, tak jak wspomniałeś, słabe konfiguracje więc raczej odpada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma chyba w mobilnym sprzęcie GPU zbyt mocnego dla tych procesorów, a na pewno nie jest takim siedemdziesiątka MQ, która wydajnościowo jest znacznie słabsza od wersji desktopowej. Nie stresuj się tym.

10750H to po prostu niezbyt optymalny zakup, bo o wiele taniej można mieć procesor podobnie wydajny jednowątkowo, ale z dwoma rdzeniami więcej. Tj. by można było, gdyby sprzęt z 4800H był szerzej dostępny - np. mój brat uparcie czeka na Omena z 4800H i RTX2060, ale on dobrze wie co poza graniem będzie z tymi rdzeniami robił :)

Niemniej w grach wielkiej różnicy nie ma, a wręcz Intel jest na ogół kilka procent lepszy. Za to procki AMD raczej szybciej renderują. Jeśli to nie jest jakaś skrajnie profesjonalna robota, a bez bólu możesz zagospodarować cały budżet, nie przejmowałbym się, który procesor weźmiesz - w grach na pewno więcej zyskasz na mocniejszej karcie graficznej niż dwóch rdzeniach więcej w Ryzenie. A Ryzenów z mocniejszymi kartami graficznymi nie ma i chyba nie będzie - max to RTX2060.

Co do Thunderbolta - na moje jego główną przewagą jest możliwość podpięcia zewnętrznego GPU. Ale w laptopie który i tak już posiada własne dGPU, to żadna przewaga. Nie wiem jak wygląda kompatybilność stacji dokujących pod TB/USB-C, więc pewnie musiałbyś się upewnić, że wszystko pasuje, gdybyś chciał mieć tego typu sprzęt.

Omeny, co ciekawe, mają różne klawiatury dla wersji z CPU Intela i AMD. Sprawdź sobie, która Ci mocniej przypasuje - ja np. numerycznej nie używam, więc mocniej przemawia do mnie luźniejszy blat roboczy w wersji z AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...