Skocz do zawartości
Mikelele

Czy opłaca się zamienić procesor na lepszy.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam taki zestawik:

Grafika: ASUS GeForce GTX 1070 8GB GDDR5 Strix Gaming

Procesor: Intel Core i5-4460 3.2 GHz (zegary podbite w biosie na stałe do wartości turbo - 3,4 GHz dla każdego rdzenia jednocześnie) [Gniazdo 1150]

Płyta główna: Asrock B85 Pro4

Ram: Crucial 8GB 1600MHz Ballistix Sport LP CL9 (2x4096) + Ballistix Tactical, DDR3, 8 GB, 1600MHz, CL8 (2x4096) - 16 GB pracujące w CL10 1600 MHz

Zasilacz: Corsair VS Series 550W 80 Plus

Swego czasu zamieniłem kartę graficzną z GTX 760 2GB DDR5 i dołożyłem 8 GB RAM-u (było 8 GB CL9, ale niestety dodatkowe kości - Ballistix Tactical nie chciały działać na CL9 przy 1600MHz [sporadyczne błędy w testach], to zostało CL10)

Zastanawiam się, czy opłaca mi się zamienić procesor na i7-4770 albo i7-4790, przy obecności 1600MHz ramu (za i7-4790K to już prawie dwa razy tyle trzeba dać co 4790, także raczej nie rozważam, ale ciekawe czy wydajnościowo byłby sens).

Generalnie nie zamierzam grać na tym kompie w topowe premiery z grafiką godną dziewiątej generacji konsol.

Z bardziej wymagających gier do rozegrania mam: Wiedźmina 3, Final Fantasy XV, nowego Hitmana 1 i 2, Just Cause 4, Death Stranding, Devil May Cry 5, ewentualnie jeszcze Control, Red Dead Redemption 2, Resident Evil 2/3 - Remake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie opłaca się, ponieważ:

Ryzen 3300X jest mocniejszy, a bywa tańszy niż używany top 4th gen Intela.

Opłaca się, ponieważ:

Może jesteś leniwy i nie chce Ci się wymieniać pozostałych komponentów, bo pod Ryzena potrzebujesz nowej płyty i RAMu.

Ogólnie, sprzedając stare CPU, RAM i mobo, do przesiadki na 3300X (~600PLN) na płycie B450 (~300PLN + ~300PLN RAM DDR4) pewnie nie będziesz musiał dołożyć wybitnie dużo, względem sytuacji, gdybyś wymieniał sam procesor, gdybyś kupował po kursie allegro. Wycena starych Inteli to absurd.

Właściwie już nawet Ryzen 3100 (~500PLN nówka) chyba jest już mocniejszy lub porównywalny z tymi i7.

Za to jak dorwiesz po znajomości jakiegoś i7 Intela za ~300PLN to pewnie warto.

Edytowane przez torrentius
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wotan91 napisał:

Ile byś dał za delidowany 4790k, osiągający 4.7Ghz na 1.315V?

To zależy od tego, czy jest sens w ogóle go kupować, ale jak pisałem wyżej raczej nie zdecyduje się na niego.

@torrentius

Dzięki za dobre przedstawienie sytuacji. Rozważę drugą opcję, bo nie spieszy mi się z rozbudową, albo zostanę przy tym co mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stałem przed podobnym dylematem (i5-2400 + P67A + 16GB 2133). Czy warto jeszcze wpakować i7-2600k. Ale ceny byly min 300PLN. Jak dla mnie nieopłacalne zwłaszcza, że za i5-2400 średnio chodził po 50-80PLN. Skończyło się na R5 3600 + B450 + 16GB 3200. Warte uwagii było to, że mam chłodzenie noctua i za darmo po okazaniu dowodu zakupu CPU przysłali mi zaczepy pod ryzena.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialem zakladac nowego, podobnego  tematu wiec podczepie sie tutaj z moim pytaniem.

Moj aktualny sprzet to i7-5820k, MSI X99A SLI Plus, 32GB RAM Corsair DDR4, Palit JetStream RTX 2070 super.

Pytanie czy oplaca mi sie wymienic procka na cos nowego (upatrzylem sobie i5-10600k) do tej karty graficznej? czy ma to uzasadniony sens, czy poczuje roznice w wydajnosci? Kompa uzywam do grania, nie bawie sie w obrobke wideo czy tego typu rzeczy. Gram w rozdzielczosci 1440p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek podkrecony na 4.3Ghz, RAM Corsair Vengeance LPX 32GB (4x8GB) DDR4 PC4-19200C14 2400MHz.

Chyba troche przesadzasz, ze padlina - 4 lata temu to byl top. Z tej strony https://pc-builds.com/calculator/Core_i7-5820K/GeForce_RTX_2070_SUPER/0BK14ooM/32/100/ wynika, ze jeszcze jest calkiem spoko ale nie wiem jak to w praktyce...

Edytowane przez mlokos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak, porobilem pare testow w grach i wyniki sa nastepujace:

- tylko w jednej grze (Wasteland 3, ktora wychodzi na to, jest gra typowo procesorowa jak sie domyslam), wyniki FPSow byly takie same w obu rozdzielczosciach a GPU Usage w okolicach 75%,

- w 3 innych grach (Escape from Tarkov, Port Royale 4, Projct Cars 3) roznice FPS w obu rozdzielczosciach byly bardzo duze a GPU Usage wszedzie 100% (fps rosl w nizszej rozdzialce od 40-50% do nawet 90% wiecej - w EfT)

- wnioski? - jesli dobrze rozumuje, procesor nie jest tu waskim gardlem konfiguracji, zwlaszcza jesli gpu usage jest wszedzie na poziomie 100%? - pomijam ten wyjatek w postaci Wasteland 3 bo to chyba specyficzna gra

Dobrze rozumuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rdaneel napisał:

niby padlina 6 rdzeni pokazuje pazur, co w dzisiejszych czasach jest bardziej istotne: 

akurat kryzys lubi wielordzeniowce

https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i5-8600k-rzeznik-zwany-coffee-lake?page=0,12

możemy porównać 6800k z 8700k - jednak stary hedt to nie jest juz coś dobrego [ nie mówiąc juz o 10600k z szybkim ramem] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2020 o 17:18, mlokos napisał:

Nie chcialem zakladac nowego, podobnego  tematu wiec podczepie sie tutaj z moim pytaniem.

Moj aktualny sprzet to i7-5820k, MSI X99A SLI Plus, 32GB RAM Corsair DDR4, Palit JetStream RTX 2070 super.

Pytanie czy oplaca mi sie wymienic procka na cos nowego (upatrzylem sobie i5-10600k) do tej karty graficznej? czy ma to uzasadniony sens, czy poczuje roznice w wydajnosci? Kompa uzywam do grania, nie bawie sie w obrobke wideo czy tego typu rzeczy. Gram w rozdzielczosci 1440p.

gdybyś zmieniał procek, to razem z płytą i ramem - nie oszukujmy się, ten który masz jest wolny, chyba że jesteś w stanie go podkręcić na obecnej platformie (lub u kogoś na nowszej platformie, aby sprawdzić jego możliwości).

Gdybyś chciał zamienić koniecznie na 10600k, to z konfiguracji 6rdz/12w zmieniasz również na 6rdz/12w - oczywiście, siła jednego rdzenia/wątku comet lake'a jest większa Twojego haswella-e (i wielowątkowa też), w połączeniu z szybkim ramem uzyskasz pewną różnicę, większą lub mniejszą w zależności od rozdzielczości, gry i miejsca w danej grze.

Z drugiej strony, gdyby sam cpu wymieniać, to czy warto zrobić podmiankę na broadwell-e przykładowo i7 6800k/6850k (6rdz/12w) (~900zł) czy i7 6900k (8rdz/16w) (~1700zł)? Sam sobie odpowiedz.

Edytowane przez mrcszyman
rz -> rdz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5820K bym zostawił, gierki jeszcze nie wykorzystały jego całego potencjału, choć te cisnące jeden rdzeń będą cierpiały. Ale nawet te cisnące jeden rdzeń z czasem zmieniają się w wielordzeniowe jak np Escape From Tarkov - kiedyś cisnąca jeden rdzeń.

i5-4460 bym już sprzedał(sprzedałem) bardzo dawno a tym bardziej dziś, póki ktoś jeszcze płaci kokosy za ddr3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...