Skocz do zawartości
Zuhi

1 PC, 2 maszyny wirtualne na Win10 - oprogramowanie do wirtualizacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czasy się zmieniają, trzeba komputer zmienić. 2 pudła w jednym pokoju mam, gdzie żona gra u siebie tylko w Plants vs Zombies i gry na fejsie, a ja gram na swoim pudle w różne gry (WoT, Assasiny, itp.). Szkoda miejsca na 2 nowe pudła, to skuszony tym video od Linusa We made the perfect couples PC! pomyślałem czemu by nie złożyć coś mocniejszego i podzielić kompa na 2.

W planach coś pokroju Ryzen 7 3700x, 32GB RAM, 1 TB M2 NVME + SSD 128GB + SSD 256GB + HDD 3TB, RTX3700 + stara grafika Radeon 6850 i podzieli to na 2 - kwestie sprzętu nie chce roztrząsać, bo teraz nie dość, że premiery grafik czerwonych i zielonych, to jeszcze Zen3 może będzie ciekawy. Całość zostawię na nowy rok, jak będę składał sprzęt.

Pytanie bardziej czy ma ktoś z Was doświadczenie ze składaniem takiego sprzętu i na jakim oprogramowaniu to zrobić, tak by każda z kart była dla innego usera, na system zarządzającym wirtualkami po stałym IP komputera bazowego np. z laptopa?

Linus używa UnRAID - w wersji z 6 dyskami to raptem 60$, więc źle nie jest.

VMWare? VirtualBox? Modyfikacja jakiegoś Linuxa? Ktoś coś kiedykolwiek korzystał?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

W sumie to mój pierwszy post tutaj więc pragnę się przywitać ze wszystkimi ?

Bawiłem sie kiedyś w coś takiego jak sam planujesz zrobić (przekazywanie karty graficznej do maszyny wirtualnej). Stało się to mocno bezsensowne dla mnie gdy mocno rozwinął sie ekosystem WINE, ale mimo wszystko wydaje mi się że, nadal spokojnie jestem w stanie pomóc.

Co do tematu da sie to zrobić na każdym komputerze który odsługuje IOMMU. Z tego co sie orientuje to na dzień dziejszy każdy popularny CPU DIY ma ten feature. Z procesorami AMD zdarzają sie nadal problemy - ZEN to ciagle dość świeża architektura. W filmiku Linus miał problem z drugą maszyna, pierwsza odpaliła bez problemu, dlatego też musiał użyć platformy Intela.

Czego potrzebujesz? Host system (ten zainstalowany na PC) to napewno musi być Linux. Aby wszystko zadziałało musisz także uruchomić IOMMU w biosie. Jeżeli chodzi o menadżera wirtualek potrzebna Ci będzie znajomość KVM (Kernel Virtual Machines).

Kiedyś popełniłem taki poradnik jak wszystko ogarnąć (wiem masa literówek). Jak bedziesz miał jakieś dodatkowe pytania to pytaj śmiało, chętnie pomogę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...