Jump to content

Recommended Posts

W dniu 16.09.2020 o 08:37, Maksiu1000 napisał:

Fragmentacja dysku jest po to by oszczędzać miejsce

Mylisz się. Fragmentacja nie ma nic wspólnego z przestrzenią zajętą na dysku. Fragmentacja polega na tym, że masz przykładowo jeden plik ważący 1 GB. Jeśli plik jest pofragmentowany to oznacza, że jest zapisany w różnych miejscach na powierzchni talerza.

Proces defragmentacji sprawia, że te "fragmenty" pliku są zbijane w jeden ciągły zapis na powierzchni talerza. Dzięki temu w przypadku dysku talerzowego zyskujesz na wydajności, bo głowica dysku nie musi ciągle "skakać" by odczytać jeden plik, tylko odczytuje go ciągiem bez konieczności "skakania" po dysku, tak więc zmniejsza się czas dostępu i jednocześnie zwiększa szybkość odczytu.

W internecie jest sporo informacji na ten temat, przykładowo: https://techniczny.net/co-to-jest-fragmentacja-i-defragmentacja-dysku-twardego/

Absolutnie nie ma mowy o utracie pojemności/przestrzeni na dysku, gdy pliki są pofragmentowane.

W dniu 16.09.2020 o 08:37, Maksiu1000 napisał:

by tylko system nie fragmentował ani jednego pliku. 

Tak się po prostu nie da, ponieważ pliki systemowe stale zmieniają swój rozmiar (chociażby w czasie aktualizacji systemu i oprogramowania). Nie zaprzątaj sobie tym głowy - taki jest urok dysków HDD i systemu plików NTFS.

Jeśli nie chcesz tracić wydajności przez pofragmentowane pliki to po prostu zainwestuj w dysk SSD, na którym zjawisko fragmentacji jest nieodczuwalne ze względu na jednakowy czas dostępu do wszystkich komórek pamięci, w dodatku o wiele niższy w porównaniu do dysków HDD. Przy obecnych cenach dysków SSD warto zainwestować te chociażby 250 zł w dysk SSD o pojemności 500 GB bo komfort użytkowania komputera wzrasta nieporównywalnie.

Edited by strusmig

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...