Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór wszystkim. Mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników odnośnie podkręcania. Udało mi się ustabilizować procesor na 5.1Ghz przy napięciu 1.360V. Teraz pytanie

Czy takie napięcie mocno degraduje żywotność procesora? Bios sugeruje, że bezpieczną granicą jest 1.350V. Czy jak przekroczę ją nieznacznie, to wpłynie to mocno na jego żywotność? Dodam, że pełną stabilność osiągał wcześniej na taktowaniu 4.8Ghz i 1.210V.2test.thumb.png.dc2cfb1a1937c628c57bb8ef7cfda5ce.png

Na jednym zdjęciu jest przed ustawieniem napięcia na 1.360V ponieważ w Cinebench był stabilny

3test.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Breaky83 napisał:

blackops73

powiem tak na tym procesorze jeśli zegar naprawdę jest stabilny to osiągnąłeś bardzo dobre OC. Teraz tak generalnie napięcie polecane jest do 1,35V, Ty masz 1,36V więc niewiele większe. Myślę, że jest jeszcze dopuszczalne. Najważniejsze , że masz jeszcze temperatury w normie do 80 stopni (ale w jednym teście niestety 91 stopni to już na tą jednostkę sporo). Zbadaj sobie też temperatury na sekcji zasilania płyty głównej przy takiej jednostce i napięciach jeśli chcesz możesz. Teraz co do OC cóż osiągnąłeś wynik 300 MHZ większy i teraz pytanie czy wykorzystujesz jego silniejsze OC widzisz znaczną poprawę w zastosowaniach których używasz czy też nie. Jeśli tak możesz zostawić na 5,1GHZ a jeśli nie zostaw 4,8GHZ na 1,21V, albo poszukaj czegoś pomiędzy na 4,9 GHZ lub 5.0 ghz przy wyższym napięciu niż 1,21V a niższym niż 1,36V. Z reguły procesory te podkręcają się do 4,9 GHZ , więc gratuluje sztuki procesora oraz wysiłku w OC. Pytanie jeszcze jaką temperaturę osiąga procesor przy 4,8ghz na napięci 1,21V. To też kluczowe bo jak jest dużo więcej po co obciążać tak procesor. Genaralnie temperatury na procesorze po OC ja łapałem w granicach 70 stopni na AIO jakimś budżetowym i temperatury były ok 70 stopni niewiele więcej przy 4,9GHZ przy napięci ok 1,35V. Zdarzały się jeszcze sztuki krzemu gdzie pod wysokim napięciem ok 1,5V miały nawet 5,2GHZ, ale jest to już dla mnie igranie z ogniem. No i ostatnie odnośnie degradacji procesora przy OC zawsze mamy do czynienia z mniejsza lub większa jego degradacją , ale tak jak mówię wszystko to sztuka krzemu może taki podkręcony procesor wytrzymać 10 lat, a może paść załóżmy po 3 latach. To już też kwestia trochę szczęścia nieszczęścia i sztuki ,,krzemu" oraz jego ,,katowania" użytkowania. Pozdrawiam ?

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Przy taktowaniu 4.8Ghz i napięciu 1.210V, to w occt temperatura była w okolicach 58-60 stopni., w cinebench podobnie było. Chłodzenie które używam to NZXT Kraken x62 w obudowie cooler master mastercase q300l, która była przeze mnie nieznacznie zmodyfikowana aby zmieścić chłodnice 280mm na froncie (w specyfikacji max 240mm). Temperatury jeszcze nie zbiłem do granic możliwości ponieważ nie mam jeszcze Odpowiedniej cyrkulacji powietrza (Muszę wentylator dołożyć). Jak również nie pokusiłem się o Lapping procesora, a z doświadczenia wiem że trochę pomaga (Testowane na dawnym i5 6600 podkręconym na zmodyfikowanym biosie w płycie), jednak uważam że procesor jest zbyt nowy aby go polerować, chociaż słyszałem że podkręcając procesory traci się gwarancje, ile w tym prawdy, to się nie zagłębiałem. Jednak wracając do zastosowania. Tutaj zależy mi bardziej nie na katowaniu go 24/7, ale wtedy gdy potrzebuję tej dodatkowej wydajności np 2-3 razy w tygodniu po 4godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2020 o 12:35, Breaky83 napisał:

blackops73

słuchaj to różnice w temperaturach są ogromne miedzy 5,1GHZ do 91 stopni a 4,8GHZ 60 stopni. Tak jak wyżej jeśli czujesz, że to w tym co używasz robi Ci różnice, możesz, jeśli nie to bym go nie ,,katował" mi by było szkoda procka. Dwa poszukaj też tak jak wyżej optymalizacji i stabilizacji na 4,9 GHZ oraz na może 5.0 ghz, może na tych wartościach będzie troszkę wydajniej , a nie będzie aż takich wysokich temperatur. Chłodzenie wodne masz bardzo wydajne więc tu nie widzę w chłodzeniu problemu a w napięciach i zegarze, najprawdopodobniej wykręciłeś z niego tzw ,,maks" przy tym napięciu tyle, a napięcie jeszcze nie jest tak koszmarnie wysokie. Pozdrawiam ?

Zostałem przy 4.8ghz w grach i 5Ghz w programach. Masz racje, ze lepiej nie katować tak mocno cpu. Poprzedni z olx jaki kupiłem, to 9600k, ale sprzedałem go, bo nic nie dało się podkręcić, a tak wysoko napięcie już podnoszone było, ze albo felerny krzem, albo poprzedni właściciel go katował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...