Skocz do zawartości
amiga

Boxowe chłodzenie i skoki obrotów na Ryzen 5 3600X

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy mam "problem", a raczej chciałbym to jakoś zweryfikować.

Pozsiadam płytę główną B550 Aorus Pro z procesorem Ryzen 5 3600X na procesorze mam chłodzenie boxowe.
- zasilacz be quiet Pure Power 10 600W, który został wyciągnięty z poprzedniego komputera

Komputer odpaliłem pierwszy raz ok 1godz. temu i pierwsze, co mi się rzuca i powstaje znak zapytania to wysokie obroty jakie łapie wentylator na procesorze.
Kiedy nic nie robię jest ok, ale czasem ruszenie muszki, kliknięcie przeglądarki wprowadza wentylator w bardzo wysokie obroty. Zużycie procesora nie ma jakiś skoków, a jedynie, co zauważyłem to na programie OCCT w czasie tego temperatura ma nagłe skoki z 40C np. do 70C. Pasta świeżo położona i rozprowadzona na procesorze.

Proszę o jakąś radę. Stres test jaki zapuściłem dochodził na procesorze do ok 80C - 82C na sekundę skakało.
- może jakiś schiz, co do ustawienia w Biosie?

 

Edytowane przez amiga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, _LynX_ napisał:

To jest normalne, ustaw w biosie opóźnienie dla wentylatorów żeby tak nie wachlowało obrotami i radziłbym wymienić boxa na coś innego bo cicho nie będzie.

Sprawdzam teraz na spoczynku temperaturę w OCCT.
Ma bardzo spore wahania nawet nic nie robiąc. Od 40C i od tak za parę sek. skacze nawet do 55C, a o włączeniu czegokolwiek to nawet nie wspomnę.

305547619_Beztytuu1.thumb.png.aa45527a9af8231ecbdf09bd00769cb3.png

Jeżeli chodzi o opóźnienia to chodzi koledze zmianę obrotów na daną temperaturę?

Mam w biosie coś takiego:
994945544_IMG_20200925_214500aaa.thumb.jpg.4987cb044ae0d7a5976a5c78a95797b1.jpg

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, a mianowicie nie trzyma mi również ustawień ARGB, co mam nastawione w programie pod WIN po zrestartowaniu czasem wchodzi zupełnie inny kolor, ale raczej to nie ma nic wspólnego z zasilaniem? ? 

W temacie chłodzenia, co kolega doradzi, aby nie błądzić.

Edytowane przez amiga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny tak działają, nagle się rdzenie wybudzają i podnoszą takty wtedy tem idzie szybko w górę i znowu zasypiają, to ma jakiś związek z oszczędzaniem energii.

Jedyne wyjście to zmiana chłodzenia bo serio na boxowymnie jest ani cicho ani chłodno specialnie.

 

Ustawianie krzywej obrotów to jedno ale tutaj chodzi o opuźnienie rozkręcania wentylatora dzięki temu przy nagłym skoku temperatury nie wbija nagle 100% żeby zaraz spaść na przykładowo 30%

Na screenie co pokazałeś zobacz te inne opcje do wyboru co tam jest

 

Co do ARGB to nie odpowiem bo mam inną płytę i u mnie trzyma ustawienia

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, _LynX_ napisał:

Ryzeny tak działają, nagle się rdzenie wybudzają i podnoszą takty wtedy tem idzie szybko w górę i znowu zasypiają, to ma jakiś związek z oszczędzaniem energii.

Jedyne wyjście to zmiana chłodzenia bo serio na boxowymnie jest ani cicho ani chłodno specialnie.

 

Ustawianie krzywej obrotów to jedno ale tutaj chodzi o opuźnienie rozkręcania wentylatora dzięki temu przy nagłym skoku temperatury nie wbija nagle 100% żeby zaraz spaść na przykładowo 30%

Na screenie co pokazałeś zobacz te inne opcje do wyboru co tam jest

 

Co do ARGB to nie odpowiem bo mam inną płytę i u mnie trzyma ustawienia

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

W biosie ustawienie niestety po wejściu Win nie działa na to, ale okazuje się, że pod Win jest oprogramowanie z płyty z tym związane:

561640556_Beztytuuaaa.thumb.png.0f5eca16e89f2179615f9b9cf479dcf6.png

Kwestia tylko za, co się złapać, aby nie przedobrzyć ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@amiga To sie roznie nazywa, ale raczej nie bedziesz mial w biosie wiecej ustawien niz rpm do temperatury (krzywa) i czas zmiany predkosci. U mnie zwie sie to Fan Speed UP/DOWN. Ustaw sobie na jakies 6 sekund i czesc. Bedzie spokojniej, ale zaplacisz za to troche wyzszymi tempami.

Jak tak przeszkadza Ci halas chlodzenia, to nie ma tu miejsca na boxowy cooler. Po taniosci masz Fortisa, ale dorzucilbym do Shadow Rocka 3 (jesli Ci wlezie do skrzynki, bo wysoki). Jesli chcesz cos najcichszego, to Scythe Ninja 5 (zaslania ramy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2020 o 22:47, Michał22 napisał:

Bedzie spokojniej, ale zaplacisz za to troche wyzszymi tempami.

A to niby od kiedy? Nie jest możliwe aby w ciągu 1sec temperatura rdzenia zmieniła się o 30 czy 40 stopni więc te skoki to niejako fałszywe odczyty. Tak jak napisał inny kolega zamiast ruszać krzywą należy zmienić opóźnienie. Krzywa nic nie da bo raz skok będzie z 30 do 50 a innym razem z 40 do 80.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...