Skocz do zawartości
mimuszek

B450 Win10 vs HDD Samsung 154UI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

MSI B450 Gaming Plus Max

Windows 10 v1909

 

Parę dni  podpiąłem u siebie jako dodatkowy dysk HDD 1.5TB samsunga 154UI , ma parę lat, acz nigdy nie sprawiał problemów, używany sporadycznie do zgrania i przechowywania danych.  Padł mi inny dysk HDD , postanowiłem go zastąpić tym....   Wydawało się wszystko być w porządku.

Ale czasem przy pierwszym uruchomieniu, np. rano, windows go nie może "przeczytać" , widzi go jako "Literę"  i tyle,  jak kliknę na niego w "ten komputer" to "myśli i myśli" , zupełnie jak uwaloną płytę CD/DVD w napędzie...

wystarczy zresetować komputer, ponowne załadowanie windy i jest wszystko ok

Dysk w crystal widziany jako zdrowy, nie wykazuje żadnych błędów, kopiuje, pracuje normalnie.

Dysk normalnie przy każdym uruchomieniu widoczny jest przy starcie i w bios.

Może to śmieszne, ale wygląda to tak, jakby windows ładował się za szybko i nie zdążył tego zainicjować

Zmieniałem taśmy, zmieniałem porty SATA, kabel od zasilacza, nawet wgrałem inny bios.

Podpiąłem go wczoraj u syna w komputerze, do Z170 z win10, póki co tam wydaje się być wszystko ok...

Nie wiem czy możliwe że gryzie się z B450, ale wcześniej miałem 103SI, pracował normalnie, mam też 204UI, podpięty cały czas, pracuje normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Przy boot option ( ale tu nie ma znaczenia raczej ) miałem UEFI , tu mogę zmienić na UEFI + Legacy

w Windows OS Configuration mam CSM , tu mogę zmienić na samo UEFI

 

Przypomnę : to nie jest główny dysk, z którego system startuje ( tu mam MX500 ), to tylko magazyn

 

patrząc jak pracuje z Z170 widzę że na szczęście jest całkowicie sprawny

No nic, podepnę u siebie, do tej B450 i będę się bawił, najwyżej pójdzie w kieszeń jako backup, a do kompa muszę coś kupić, chyba P300 Toshiby 3TB

 

Dzięki

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety zmiany w bios nic nie dają

zaproponowane przez kolegę @Setnik zmiany w bios tyczą się dysku startowego, tego na którym jest system, a nie kolejnych ( magazyn/dane )

rozwiązanie leży gdzie indziej ? w samym systemie, wystarczy wyłączyć funkcję "szybkie uruchamianie " , system startuje 5sek dłużej, ale póki co trudno.

ustawienia-wylaczania.jpg

 

piszę, bo może kiedyś się komuś przyda. 

Mam kilka starszych dysków magazynowych, np Samsungi 204UI, 103SI, 103SJ, a tylko z tym jednym 154UI  ( 1.5Tb 5400 ) są takie klocki. Wgranie nowego biosu jeszcze pogorszyło sprawę, bo nowa Agesa, system ładuje się jeszcze szybciej.

 

Edytowane przez mimuszek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...